Η πρώτη πολύ μεγάλη έκπληξη είναι γεγονός

Η πρώτη πολύ μεγάλη έκπληξη στο EuroVolley ανδρών είναι γεγονός με την Τσεχία να επικρατεί με 3-0 της Γαλλίας και να θέτει εκτός προημιτελικών την χρυσή Ολυμπιονίκη του Τόκιο.

Οι Γάλλοι, έναν μήνα σχεδόν από την εκπληκτική τους παρουσία στους Ολυμπιακούς αγώνες δεν κατάφεραν να δώσουν συνέχεια στις καλές τους εμφανίσεις. Οι Τσέχοι του Γίρι Νόβακ έκαναν σπουδαία δουλειά στην υποδοχή τους και το μπλοκ το οποίο λειτούργησε άψογα.

Καθοριστικό ρόλο έπαιξε το τρίτο σετ. Η Γαλλία έφτασε στα δύο σετ μπολ (22-24) ωστόσο δεν κατάφερε να μετουσιώσει αυτό το προβάδισμα σε μείωση του σκορ.

Οι Τσέχοι είχαν πρώτο σκόρερ τον Χάντραβα με 18 πόντους. Εντυπωσιακός ήταν και ο Βάσινα με 15 πόντους και το εκπληκτικό 71% στην επίθεση.

Για τους Γάλλους 20 πόντους σημείωσε ο Πατρί. Στους 12 σταμάτησε ο Ενγκαπέθ.

Τα σετ 0-3 (22-25, 19-25, 32-34)