Μυθική ανατροπή πάνω στον Ολυμπιακό ο Παναθηναϊκός!

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε από το 2-0 του Ολυμπιακού και με ηγέτη τον Λούκας Ράνγκελ ανέτρεψε το ματς στο τάι μπρέικ επικρατώντας με 3-2 σετ του «αιωνίου» αντιπάλου του για την 7η αγωνιστική της Volley League.

Oι «πράσινοι» που έμοιαζαν... υπνωτισμένοι στα δύο πρώτα σετ λειτούργησαν εξαιρετικά στο σερβίς στα επόμενα τρία και πλέον κοιτούν την αναμέτρηση της Τετάρτης για το Challenge Cup κόντρα στην νορβηγική Βίκινγκ.

Σε «ρηχά νερά» κινήθηκε ο Ιντάλγκο για τον Ολυμπιακό, με τον Γερμανό να είναι... αγνώριστος στο σερβίς.

1o σετ

Oι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά στο ματς και πήραν προβάδισμα γρήγορα με 3 πόντους κάνοντας το 7-10. Οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά νωθροί και υπέπεσαν σε αρκετά λάθη έχοντας ως «αχίλλειο πτέρνα» την υποδοχή γεγονός που έδωσε το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να φύγουν στο +5 με ηγέτες τους Στερν και Κουμεντάκη. Στο κρισιμότερο σημείο του σετ ο Ολυμπιακός ήταν ψυχραιμότερος και επικράτησε με 22-25 έπειτα από εξαιρετική οργάνωση στο μπλοκ και το κακό σερβίς του Κόβαρ που χάρισε στον Ολυμπιακό το 1-0 με 25-22.

2ο σετ

Η συνέχεια ήταν ανάλογη με τον Παναθηναϊκό να μην βρίσκει απαντήσεις στις επιθέσεις του Ολυμπιακού και τον Ιντάλγκο να βάζει δύσκολα στο μπλοκ των «πρασίνων». Ο Τράβιτσα πάσαρε ο Παγιένκ κάρφωνε και οι παίκτες του Αλμπέρτο Τζουλιάνι έκαναν το 11-10 ανατρέποντας το εις βάρος του 9-6. Στη συνέχεια οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έδειξαν να «παγώνουν» και ο Κουμεντάκης με αρκετές προσπάθειες από την pipe έδωσε «αέρα» 3 πόντων στον Ολυμπιακό (15-18). Ο Παναθηναϊκός πίεσε στην υποδοχή τον Ολυμπιακό με τον Κόβαρ ισοφαρίζοντας σε 22-22 και πήρε μάλιστα το προβάδισμα με 24-22. Ωστόσο, οι πρωταθλητές δεν ήταν ψύχραιμοι και βρέθηκαν να χάνουν το «μαξιλαράκι» των δύο πόντων με τον Ολυμπιακό να εκμεταλλεύεται τα άστοχα σερβίς και το κακό μπλοκ και να παίρνει το σετ με 24-26 κάνοντας το 2-0 στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

3ο σετ

Ως πρωταθλητής ο Παναθηναϊκός μπήκε στο 3ο σετ με σκοπό να γυρίσει το ματς και πήρε προβάδισμα 3 πόντων με τον Ράνγκελ να είναι καθοριστικός. Οι κακές επιλογές των «ερυθρόλευκων» και τα οριακά τους χτυπήματα έφεραν τον Παναθηναϊκό στο 15-10. Το ματς έγινε θρίλερ και οι γηπεδούχοι «άνοιξαν» τη διαφορά κάνοντας το 20-15. Οι φιλοξενούμενοι, προσπάθησαν να γυρίσουν το ματς όμως οι παίκτες του Ανδρεόπουλου φάνηκαν πιο ψύχραιμοι και έκαναν το 25-22 μειώνοντας σε 2-1 στα σετ.

4ο σετ

Το 4ο σετ ήταν κυριολεκτικά διαφήμιση του αθλήματος με το ματς να πηγαίνει πόντο-πόντο και τον Ολυμπιακό να βρίσκεται μονίμως μπροστά. Ο Ιντάλγκο ήταν μακριά από τον καλό του εαυτό και το σερβίς του ήταν κακό με αποτέλεσμα να δώσει το δικαίωμα στον Παναθηναϊκό να ελπίζει. Στα μέσα του σετ, ο Ράνγκελ «ηλέκτρισε» το γήπεδο του Αγίου Θωμά παίρνοντας το μπλοκ και βάζοντας τον Παναθηναϊκό μπροστά με 20-19.

Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε αλλά από εκείνο το σημείο και μετά το μυαλό των παικτών του «θόλωσε» και έδωσε στον Παναθηναϊκό το δικαίωμα να πάρει προβάδισμα με τον Κόβαρ και τον Ρανγκέλ να ισοφαρίσουν στα σετ σε 2-2 κάνοντας 25-22.

Τάι μπρέικ (5ο σετ)

Μετά από την επική ανατροπή ο Παναθηναϊκός δεν είχε άλλη δουλειά από το να ευχαριστήσει τους φιλάθλους του για το «σπρώξιμο» από την κερκίδα. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +3 με τον άσσο από τον εξαιρετικό Ανδρέα Φράγκο που πραγματοποίησε καταπληκτική εμφάνιση. Ο Κουμεντάκη απάντησε και έκανε το 6-4 με άσσο αλλά ο Κόβαρ και ο Ερνάντες πήραν τα «δώρα» από Στερν και Λινάρδο και έκαναν το 12-9. Το κλειστό του Αγίου Θωμά «έβραζε» και οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν την μεγαλειώδη ανατροπή με τον Ράνγκελ και τον Ερνάντες να κάνουν το τελικό 15-10!