Ασταμάτητος Παναθηναϊκός, «σκούπισε» τον Ολυμπιακό και σήκωσε το 25ο!

Eπιβίωσε σε ακόμη ένα θρίλερ και διατήρησε τα σκήπτρα του ο Παναθηναϊκός! Οι «πράσινες» σε έναν συγκλονιστικό τελικό στο ΟΑΚΑ επικράτησαν στο tie break του Ολυμπιακού (3-2 σετ), κάνοντας το 3-0 στη σειρά και πανηγύρισαν το δεύτερο διαδοχικό και 25ο συνολικά πρωτάθλημα της ιστορίας τους.

Τρομερό θέαμα στο ντέρμπι «αιωνίων» καθώς ο Ολυμπιακός αιφνιδίασε με τρομερή εμφάνιση τον Παναθηναϊκό, παίρνοντας προβάδισμα, ισοφάρισε στη συνέχεια μετά το 2-1 του Παναθηναϊκού, όμως «πνίγηκε» από την εξαιρετική Ειρήνη Χατζηευστρατιάδου η οποία μετατράπηκε σε παίκτρια-κλειδί του ματς.

Αποθέωση για τον προπονητή του «τριφυλλιού» Γιάννη Καλμαζίδη, ο οποίος έγινε ο πρώτος που κατακτά πρωτάθλημα σε άντρες και γυναίκες. Πέμπτη νίκη σε ισάριθμα ματς για τον Παναθηναϊκό κόντρα στον Ολυμπιακό τη φετινή σεζόν, με τις «ερυθρόλευκες» να παίρνουν για πρώτη φορά δύο σετ από τις πρωταθλήτριες Ελλάδας.

Το ματς:

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να βρίσκει λύσεις με το μπλοκ και να σταματά την επέλαση της Ανθούλη η οποία μπήκε δυναμικά με τους τρεις από τους πρώτους πέντε πόντους του Παναθηναϊκού. Οι «ερυθρόλευκες» δυσκόλεψαν πολύ την ήδη κακή υποδοχή του «τριφυλλιού» με την Λαμπρούση να βρίσκει δύο άσσους και την Σάλας να μπλοκάρει αρκετές φορές πάνω από το σερβίς δίνοντας στον Ολυμπιακό προβάδισμα οκτώ πόντων (8-16) και αναγκάζοντας τον Γιάννη Καλμαζίδη να πάρει τάιμ άουτ. Οι «πράσινες» με την επιστροφή τους στο τάραφλεξ κατάφεραν να «ζεστάνουν» τους οπαδούς τους καθώς με ένα γρήγορο σερί 4-0 το οποίο προήλθε χάρη στη Μέντιτς, την Παπαφωτίου και τη Σάλας μείωσαν σε 12-16, με τον Μιτσέλι να καλεί το πρώτο του τάιμ άουτ. Ωστόσο παρά τον πόντο που πήρε στη συνέχεια η Κούμπουρα, οι παίκτριες του Γιάννη Καλμαζίδη συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο μειώνοντας τη διαφορά στους δύο για το 15-17, με τον προπονητή του Ολυμπιακού να καλεί εκ νέου τάιμ άουτ. Οι διαδοχικές άστοχες επιθέσεις από Ανθούλη και Γκρότους έφεραν ξανά τον Ολυμπιακό σε θέση ισχύος με την Σάλας να τελειώνει το σετ με 21-25 δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του Πειραιά.

Το δεύτερο σετ συνεχίστηκε με τον Ολυμπιακό να προηγείται διατηρώντας το εξαιρετικό μπλοκ, αλλά αλλάζοντας φιλοσοφία στο σερβίς σημαδεύοντας την πίσω ζώνη. Οι «ερυθρόλευκες» με τρεις διαδοχικούς πόντους της Σάλας αλλά και τις άστοχες προσπάθειες των «πρασίνων» το σκορ ήρθε στο +5 για τις φιλοξενούμενες (2-7). Ο Παναθηναϊκός με Μέντιτς και Γκρότους προσπάθησε να «ροκανίσει» τη διαφορά, όμως η Τζίνα Λαμπρούση έκανε ένα μεγαλειώδες ματς επαναφέροντας το +5 του Ολυμπιακού. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να είναι αγχωμένος με αποτέλεσμα ο φιλοξενούμενος Ολυμπιακός να συνεχίσει να κυριαρχεί και να εκτοξεύει τη διαφορά στο +7 (10-17) για το τάιμ άουτ του Καλμαζίδη. Αυτό βοήθησε τις «πράσινες» καθώς με ένα σερί 3-0 έφεραν το σκορ στο -4 με τον Μιτσέλι να καλεί και αυτός τάιμ άουτ. Από εκεί και μετά το ματς έγινε και πάλι ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να μειώσει τη διαφορά και το μπλοκ του Ολυμπιακού να αντιστέκεται διαρκώς. Ωστόσο δυο κακές επιθέσεις της Κούμπουρα και ένα λάθος σερβίς από τις φιλοξενούμενες έφεραν την Ανάε σε θέση επίθεσης με την Αμερικανίδα να καθαρίζει μετά από δύο χαμένα set ball για την ισοφάριση του Παναθηναϊκού με 26-24.

Το τρίτο σετ παρέμεινε ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό να έχει το προβάδισμα χάρη στην Ειρήνη Χατζηευστρατιάδου και την Ανθούλη. Η Σάλας βρήκε απαντήσεις για τον Ολυμπιακό, δίνοντας στην ομάδα της το δικαίωμα να μείνει κοντά και εν συνεχεία να ισοφαρίσει σε 15-15 με τον Γιάννη Καλμαζίδη να καλεί τάιμ άουτ. Η συνέχεια είχε και πάλι την ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη σε ρόλο οδηγού με την Ειρήνη Χατζηευστρατιάδου να βοηθά σε μπλοκ και υποδοχή και να μετατρέπεται σε «X-Factor» για τον Παναθηναϊκό. Η Ανάε και η Ανθούλη έσπασαν αρκετές φορές το μπλοκ του Ολυμπιακού, ο οποίος δεν κατάφερε να ανταπεξέλθει και να διορθώσει τα λάθη του με το 25-17 να είναι αυτό που έφερε την «πράσινη» ανατροπή για το 2-1.

Διαφορετική η εικόνα του τετάρτου σετ, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει σε ένα γρήγορο 3-1 και τον Ολυμπιακό με ένα εντυπωσιακό σερί 5-0 να φτάνει στο +3 για το 3-6 αναγκάζοντας τον Γιάννη Καλμαζίδη να καλέσει τάιμ άουτ. Στη συνέχεια η Σάλας και η Γουίντερς έκαναν μέγιστη προσπάθεια βάζοντας τον Ολυμπιακό μπροστά, τη στιγμή που η «πράσινη» υποδοχή δεν ανταποκρινόταν, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενες να κάνουν το ντεμαράζ για το 13-17. Το μπλοκ αλλά και η υποδοχή του Ολυμπιακού συνέχισαν να σπάνε κόκκαλα, με τη Λαμπρούση και την Κοσμά να σπάνε τις επιθέσεις του Παναθηναϊκού δίνοντας στην ομάδα του προβάδισμα πέντε πόντων (16-21). Oι «ερυθρόλευκες» κατάφεραν να μην επηρεαστούν από την προσπάθεια του Παναθηναϊκού να μειώσει και πήραν το σετ με 20-25 οδηγώντας τον 3ο τελικό σε tie break.

Στο tie break ο Παναθηναϊκός ήταν απόλυτα συγκεντρωμένος, παίρνοντας δύσκολους πόντους με την Ανθούλη και την Ανάε να βγάζουν όλη τους την ποιότητα και την Χατζηευστρατιάδου να «αγκαλιάζει» τον τίτλο της MVP. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά με την Σάλας και την Εμμανουηλίδου, όμως η Ανθούλη με τρομερό χτύπημα στην ευθεία χάρισε το πρωτάθλημα στον Παναθηναϊκό με 15-10.

Πηγή: sport-fm.gr