Βόλεϊ Ανδρών: Κέρδισε και είναι εκεί o Παφιακός

Επιστροφή στις νίκες για τον Green Air Παφιακό. Μετά την ήττα στο ντέρμπι της Δευτέρας από την Ομόνοια, η παφιακή ομάδα στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών κέρδισε στο Αθλητικό Κέντρο «ΑΦΡΟΔΙΤΗ» την Ε.Ν.Π. με 3-1 σετ. Η ομάδα του Κ. Καμπερίδη εξασφάλισε τη δεύτερη νίκη και βρίσκεται κοντά στην κορυφή. Η Ένωση άφησε πολύ καλές εντυπώσεις, το πάλεψε όμως δεν μπόρεσε να κάνει την υπέρβαση και έμεινε στους τρεις βαθμούς.

Η ομάδα της Πάφου κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό εκεί που έπρεπε κερδίζοντας το πρώτο σετ με 25-19 σε 25’ και προηγήθηκε 1-0 σετ.

Η Ένωση μπήκε καλά στο δεύτερο σετ και βρέθηκε μπροστά 02-04 αλλά ο Green Air Παφιακός προηγήθηκε 07-05. Η ομάδα του Καμπερίδη ήταν πολύ καλύτερη στη συνέχεια κερδίζοντας 25-14 σε 23’ αυξάνοντας σε 2-0 το δείκτη του σκορ.

Οι «βυσσινί» επιχείρησαν να βάλουν δύσκολα στο τρίτο σετ στον Green Air Παφιακό αφού προηγήθηκαν 07-12. Η ομάδα του Κ. Καμπερίδη έκανε την προσπάθειά της μειώνοντας σε 12-15 και το σετ «άναψε». Η Ένωση κράτησε κερδίζοντας 18-25 σε 28’ μειώνοντας το σκορ.

Το τέταρτο σετ είχε τεράστιο ενδιαφέρον αφού έγινε ντέρμπι. Η Ένωση μπήκε πιο αποφασιστικά και προηγήθηκε, αλλά η παφιακή ομάδα ανέκτησε το προβάδισμα 15-12 ξεφεύγοντας και άλλο 19-15. Ο Green Air Παφιακός παρά την πίεση της Ε.Ν.Π. κέρδισε 25-22 σε 26’ και τον αγώνα με 3- 1 σετ σε 100’ αγώνα.

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ (Κ. ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ): Σαββίδης,Οικονομίδης, Παφίτης, Petty, Syftestad, Aνδρέου – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου.

E.N.Π. (Ν. ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ): Coutinho, Stevovic, Γεωργίου, Χρυσοστόμου, Acosta, Παπανδρέου – Λίμπερο: Πάπας – Αλλαγές: Στέκας.