«Ήταν Κυρία» στο ντέρμπι κορυφής

ΚΛΕΙΣΤΗ ΑΙΘΟΥΣΑ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ: ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ – ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ 1-3 (23-25, 28-30, 25-22, 23-25)

Πραγματική «Κυρία» η Ανόρθωση «άλωσε» τη Δερύνεια κερδίζοντας τη Δευτέρα στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών την εκπληκτική Αναγέννηση με 1-3 σετ. Η Ανόρθωση με τέσσερις νίκες σε τέσσερις αγώνες είναι στην κορυφή με 12 βαθμούς δείχνοντας έτοιμη για τίτλο φέτος. Η Αναγέννηση έχασε κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες δείχνοντας ότι ο κόουτς Γιόβαν Μέλκα έχτισε πανίσχυρη ομάδα. Οι «πράσινοι» δέχθηκαν την πρώτη τους φετινή ήττα. Ο αγώνας που δυστυχώς έγινε κεκλεισμένων των θυρών διήρκησε 98’.

Ωραίες στιγμές πρόσφερε το πρώτο σετ. Η Ανόρθωσις μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε 07-10, αλλά η Αναγέννηση αντέδρασε και ισοφάρισε 12-12. Το σετ ήταν πραγματικό ντέρμπι με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν 19-19 με την Ανόρθωση να ξεφεύγει 19-22. Οι «πράσινοι» κατάφεραν να ισοφαρίσουν 22-22 , αλλά η «Μεγάλη Κυρία» βρήκε τον τρόπο να κερδίσει 23-25 σε 27’ κερδίζοντας το καθοριστικό πρώτο σετ.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα αρχικά στάδια του δεύτερου σετ με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία. Καμιά από τις δυο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ 10-09 η Αναγέννηση Δερύνειας με «πράσινους» και «κυανόλευκους» να συμβαδίζουν στο σκορ 12-12. Η Αναγέννηση σε κρίσιμο σημείο προηγήθηκε 16-14. Στην Κλειστή Αίθουσα Δερύνειας έγινε πραγματική μάχη με την ομάδα του Μέλκα να βρίσκεται στο +3 20-17 αναγκάζοντας τον κόουτς της Ανορθώσεως Κ. Χριστοφιδέλη να καλέσει τάϊμ – άουτ. Οι οδηγίες του Ελλαδίτη πρώην διεθνή βοήθησαν την Ανόρθωση να βρεθεί στο -1 20-19, αλλά οι παίκτες του Μέλκα βρέθηκαν ξανά στο +2 23-21. Η Αναγέννηση διατήρησε το «μαξιλαράκι ασφαλείας» των δυο πόντων 24-22, αλλά η Ανόρθωση δεν τα παράτησε και ισοφάρισε 24-24 οδηγώντας το σετ σε έξτρα πόντους.

Η Αναγέννηση βρέθηκε μπροστά με 26-25, αλλά η Ανόρθωσις ισοφάρισε 26-26 και προηγήθηκε 27-28 για να κερδίσουν οι «κυανόλευκοι» σε ένα εξαντλητικό, αλλά εκπληκτικό σετ διάρκειας 35’ με 28-30. Το σκορ πλέον στο Κλειστό της Δερύνειας έγινε 0-2 σετ.

To ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο σετ. Η Αναγέννηση προηγήθηκε με 03-01, αλλά η Ανόρθωσις κατάφερε να προηγηθεί 09-10. Σταδιακά, η «Μεγάλη Κυρία» πήρε  διαφορά ασφαλείας 10-14, αλλά οι «πράσινοι» επέστρεψαν και μείωσαν στον πόντο 15-16. Η Ανόρθωσις έδειχνε να ελέγχει το σετ με το υπέρ της 16-18, αλλά οι παίκτες της Αναγέννησης κατόρθωσαν να φέρουν το σετ στα δικά τους χέρια 23-20 για να επιβληθούν με 25-22 σε 28’ μειώνοντας το ντέρμπι σε 1-2 σετ.

Η Ανόρθωση άρχισε πιο αποφασιστικά στο τέταρτο σετ και βρέθηκε στην πρωτοπορία με 03-06. Η «Μεγάλη Κυρία» δημιούργησε νταμπλ – σκορ 04-08 με την Αναγέννηση να μειώνει 06-09. Η «Μεγάλη Κυρία» έδειχνε αποφασισμένη και προηγήθηκε 11-15, αλλά η Αναγέννηση μείωσε εκ νέου στον πόντο 17 -18 και το ντέρμπι ξανάρχισε. Η Ανόρθωση όμως ξέφυγε 20-23 και έγινε το μεγάλο φαβορί για τη νίκη. Οι «πράσινοι» όμως αντέδρασαν και μείωσαν 22-23, με τους «κυανόλευκους» να εξασφαλίζουν τον  24ο πόντο και παρά την πίεση της Αναγέννησης κράτησαν και κέρδισαν 23-25 σε 28’ και τον αγώνα με 1-3 σετ.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ(Γ. ΜΕΛΚΑ):Antonic, Costa, Αποστόλου, Καραγιάννης, Αποστόλου, Τόφια – Λίμπερο: Παπαϊωάννου. – Αλλαγές: Κούρμουζος, Καρανικόλας.

AΝΟΡΘΩΣΙΣ(K. ΧΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ):Knezevic, Τorres, Maxson, Σαββίδης, Ευσταθίου, Χριστοφή – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης – Αλλαγές: Κοντός.