Πρώτη νίκη για ΑΠΟΕΛ

Την 4η αγωνιστική έμελλε το ΑΠΟΕΛ να κατακτήσει τους πρώτους του βαθμούς στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών. Οι «γαλαζοκίτρινοι» αν και προηγήθηκαν 2-0 σετ με εξαιρετική εμφάνιση στα δυο πρώτα σετ, κέρδισαν τελικα με 3-2 σετ τη N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα, που ανέτρεψε τα δεδομένα, όμως δεν άντεξε στο τάϊ – μπρέικ.

Οι «ερυθρόλευκοι» αγωνίστηκαν  με ένα ξένο αφού ο T. Numistru δεν ήταν στην αποστολή για Λευκωσία. Για τρίτη φορά ένα παιχνίδι των «ερυθρολεύκων» φέτος λήγει στα πέντε σετ, αλλά το πρώτο που χάνει με 2-3 (έχει δυο νίκες στο τάϊ – μπρέϊκ).  Το ΑΠΟΕΛ πήρε ψυχολογία με τη νίκη και βλέπει το «αιώνιο» ντέρμπι με την Ομόνοια την Παρασκευή. Aπό την άλλη, η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα που πήρε το βαθμό και ανέβηκε στους 05 θα φιλοξενηθεί στο Βαρωσιώτικο ντέρμπι από την Ανόρθωση.

Parimatch: Παίξε στην Parimatch με Cashout, Cyberfootball, 100% bonus εγγραφής, Livestreaming και πολλές άλλες προσφορές!

Εντυπωσιακό ξεκίνημα στο σετ για το ΑΠΟΕΛ που προηγήθηκε 04-00 και 11-03 απέναντι στη N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα που αιφνιδιάστηκε. Ο Κ. Αδάμου πήρε τάϊμ – άουτ και επιχείρησε να αλλάξει κάποια δεδομένα, αλλά το ΑΠΟΕΛ διατηρούσε τα ηνία, ξέφυγε με 20-13 και αγκάλιασε το σετ. Η ομάδα του Γ. Λάϊου επικράτησε 25-14 σε 18’ και προηγήθηκε με 1-0 σετ.

Το δεύτερο σετ ήταν πιο ισορροπημένο με τους «ερυθρόλευκους» να εμφανίζονται ανταγωνιστικοί, αλλά τους «γαλαζοκίτρινους» να προηγούνται 07-04 και να διατηρούν το προβάδισμα.  Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν στο -2 13-11 και το σετ απέκτησε τρομερό ενδιαφέρον. To AΠΟΕΛ αντέδρασε και δημιούργησε απόσταση ασφαλείας 15-12. Η ομάδα του Λάϊου ανέβασε ξανά την απόδοσή της και ξέφυγε 23-17 για να κερδίσει 25-18 σε 22’ και το σκορ διαμορφώθηκε σε 2-0 μέσα σε 43’.

Αλλαγή σκηνικού στο τρίτο σετ με τους «ερυθρόλευκους» να παίζουν το «τελευταίο τους χαρτί» ναι μπαίνουν δυνατά και να προηγούνται με 04-08 αναγκάζοντας τον κ. Λάϊο να καλέσει τάϊμ – άουτ. Η Ν. Papas Group Νέα Σαλαμίνα διατηρούσε σταθερά ένα μικρό προβάδισμα ασφαλείας 10-13, αλλά το ΑΠΟΕΛ ήταν συνεχώς στο παιχνίδι και μείωσε στον πόντο 13-14 αναγκάζοντας τον κόουτς των «ερυθρολεύκων» Κυριάκο Αδάμου να καλέσει τάϊμ – άουτ. Το σετ είχε σασπένς με το ΑΠΟΕΛ να ανατρέπει τα δεδομένα και να προηγείται 23-21 , αλλά την N. Papas Group να ισοφαρίζει 23-23 και το σετ να οδηγείται σε έξτρα πόντους με τις δυο ομάδες να μάχονται με πείσμα για το σετ. H Ν.Papas Group Νέα Σαλαμίνα με 27-29 και μείωσε σε 1-2 σε 30’ αγώνα.

Στο τέταρτο σετ  το ΑΠΟΕΛ πήρε τους δυο πρώτους πόντους, αλλά η N.Papas Group Νέα Σαλαμίνα προηγήθηκε 06-08 δείχνοντας ότι απέκτησε αυτοπεποίθηση. Ωστόσο, και το ΑΠΟΕΛ έδειχνε αποφασισμένο μειώνοντας σε 09-10. Η N.Papas Group Νέα Σαλαμίνα διατηρώντας μικρό μεν, σταθερό όμως προβάδισμα 13-15. Οι «ερυθρόλευκοι» αύξησαν και άλλα το σκορ 14-19 δείχνοντας ικανοί για την ισοφάριση. Οι «γαλαζοκίτρινοι» μείωσαν στους δυο πόντους 17-19 αλλά εκ νέου οι «ερυθρόλευκοι» αύξησαν στους τέσσερις 17-21. Η ομάδα του Λάϊου κατάφερε να μειώσει στον πόντο 21-22 και διεκδικούσε ξανά το σετ. Οι «ερυθρόλευκοι» όμως ξέφυγαν ξανά με 21-24 για να κερδίσουν 22-25 σε 26’ ισοφαρίζοντας σε 2-2, ενώ έχαναν 0-2.

Στο τάϊ – μπρέϊκ το ΑΠΟΕΛ μπήκε ξανά δυνατά και προηγήθηκε με 02-00 και 04-01. Η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα επιχείρησε να αντεπιτεθεί, αλλά το ΑΠΟΕΛ αύξησε και πάλι σε 07-03 οδηγώντας το σετ σε τάϊμ –άουτ. Με την αλλαγή του τερέν οι «γαλαζοκίτρινοι» προηγήθηκαν 08-05 ενώ με το υπέρ τους 12-07 κατέστησαν φαβορί για τη νίκη. Το ΑΠΟΕΛ επικράτησε τελικά με 15-09 κερδίζοντας με 3-2 σετ εξασφαλίζοντας τους δυο πρώτους βαθμούς στο πρωτάθλημα.

AΠΟΕΛ (Γ. ΛΑΪΟΣ): Σκορδής, Στρουγκάρεβιτς Aβερκίου, Saar, Jansons, Κυπριανού – Λίμπερο: Παντελή. – Αλλαγές: Σοφοκλέους, Χριστοφορίδης.

N.Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Κ. ΑΔΑΜΟΥ): Guimond, Α. Χρυσοστόμου, Ramma, Καλαφάτης, Γ. Χρυσοστόμου , Παναγιωτίδης – Λίμπερο: Ιωάννου.- Αλλαγές: Χατζηβασίλη,Lucovic, Νικολάου.