Ανατροπή, αλλά δεν πλησίασε την κορυφή η Ανόρθωση

AΙΘΟΥΣΑ ΔΗΜΟΥ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ: Ε.Ν.Π. –ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ 2-3 (25-22,25-22, 16-25, 12-25, 12-15)

Κέρδισε σε ένα ντέρμπι με αγωνία, σασπένς και μπόλικο  άγχος η Ανόρθωσις στην Αίθουσα του Δήμου Παραλιμνίου με 2-3 σετ σε 127’  την τοπική Ε.Ν.Π. Ωστόσο, η νίκη μπορεί να ήλθε με ανατροπή κάτι που τονώνει την ψυχολογία των παικτών του Κώστα Χριστοφιδέλη, που μετά το 0-2 ήταν εξαιρετικοί, αλλά με τον πόντο που έχασαν δεν εκμεταλλεύτηκαν τις απώλειες στο ντέρμπι Ομόνοια – Green Air Παφιακός  και δεν πλησίασαν στην κορυφή.

Η Ε.Ν.Π. για ακόμα ένα αγώνα μς τις ομάδες της τριάδας έχασε στην έδρα της με 2-3, αλλά πρέπει ίσως να μέμφεται τον εαυτό της αφού προηγήθηκε 2-0 και μετά δεν μπόρεσε να διαχειριστεί τον αγώνα για να τον τελειώσει. Οι «βυσσινί» έμειναν 5οι με τη συμπλήρωση της 10ης αγωνιστικής.

Ντέρμπι για γερά νεύρα ήταν το πρώτο σετ με την Ανόρθωση να προηγείται 07-09, αλλά την Ένωση να ανακάμπτει και να προσπερνά 12-10. Οι «βυσσινί» μετά από ένα αμφίρροπο αγώνα κέρδισαν 25-22 σε 29’ και προηγήθηκαν.

Η Ένωση φάνηκε καλύτερη και στο δεύτερο σετ ξεφεύγοντας με 13-09 και 16-12. Η Ανόρθωσις κατόρθωσε να μειώσει 21-19 αλλά η Ε.Ν.Π. κέρδισε 25-22 σε 33’ και διαμόρφωσε το 2-0 σετ.

Η «Μεγάλη Κυρία» με αλλαγές στη σύνθεσή της προηγήθηκε 05-07 στο σετ που ήταν η ευκαιρία της να μείνει στον αγώνα. Οι παίκτες του Κώστα Χριστοφιδέλη τελικά επιβλήθηκαν 16-25 σε 24’ και μείωσαν σε 1-2 τον αγώνα.

Οι «κυανόλευκοι» μετά τη μείωση του σκορ έπαιξαν με άλλο «αέρα» στο τέταρτο σετ και προηγήθηκαν 05-09. Η Ανόρθωσις συνέχισε να είναι ανώτερη με το ταμπλό στην Αίθουσα του Δήμου Παραλιμνίου να δείχνει 08-15. Η «Μεγάλη Κυρία» απέκτησε μεγάλη «άνεση» με το 11-23 και ολοκλήρωσε το σετ με 12-25 σε 21’ ισοφαρίζοντας το ντέρμπι.  O κόουτς της Ε.Ν.Π. έριξε στο παρκέ και τους παγκίτες του Σιόκουρο και Dusan Stevovic.

Η Ε.Ν.Π. προηγήθηκε στο πέμπτο σετ 02-00 και 06-03 δείχνοντας να έχουν αποθέματα νίκης. Ωστόσο, η Ανόρθωσις ανέτρεψε το σκηνικό και προηγήθηκε 06-07 με σερί 00-04, όμως με την αλλαγή του τερέν η Ε.Ν.Π. βρέθηκε μπροστά 08-07. Τελικά, η Ανόρθωσις έφυγε με νίκη από το Παραλίμνι κερδίζοντας με 12-15 σε 20’ εξασφαλίζοντας δυο, χάνοντας όμως ένα βαθμό.

Ε.Ν.Π.(Ν. ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ): Γεωργίου, Cutinho,  Παπανδρέου, Χρυσοστόμου, Acosta, Στέκας – Λίμπερο: Πάπας Κανάρης. –Αλλαγές: Παπέττας, Σιόκουρος, Stevovic.

AΝΟΡΘΩΣΙΣ(Κ.ΧΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ):Torres, Knezevic, Guillerme, Χριστοφή, Σαββίδης, Ευσταθίου – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης. – Αλλαγές: Χρυσοστόμου, Κοντός.