Βόλεϊ Ανδρών: Τεράστια νίκη με ανατροπή για ΑΠΟΕΛ

Τεράστια νίκη με ανατροπή πέτυχε την Παρασκευή 05 Φεβρουαρίου 2021 στη 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών. Στο φινάλε της Α Φάσης το ΑΠΟΕΛ κέρδισε στο «ΛΕΥΚΟΘΕΟ» με 3-1 σετ την ΑΕ Καραβά. Οι «γαλαζοκίτρινοι» πέτυχαν την 4η νίκη τους στο πρωτάθλημα ενώ το κυριότερο αύξησαν σε επτά πόντους τη διαφορά της από την ΑΕ Καραβά. Οι δυο ομάδες θα τα πουν ξανά στη Β Φάση αφού θα αγωνιστούν στον Όμιλο Διαβάθμισης.

Η ΑΕ Καραβά κέρδισε το πρώτο σετ, όμως δεν είχε συνέχεια και δέχθηκε μια κακή ήττα ενόψει της συνέχειας.

Σε ένα εξαιρετικό σετ που διατήρησε το ενδιαφέρον καθόλη τη διάρκειά του η ΑΕ Καραβά κέρδισε 23-25 σε 25’. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με την προσφυγική ομάδα στα τελικά στάδια να έχει το προβάδισμα έστω με βραχεία κεφαλή κερδίζοντας με 23-25.

Το ΑΠΟΕΛ ήταν πολύ καλύτερο στα πρώτα στάδια του δεύτερο σετ και πήρε το προβάδισμα 07-03, αλλά η ΑΕ Καραβά σχετικά άμεσα μείωσε 08-06 σε ένα αμφίρροπο σετ ξανά. Οι «γαλαζοκίτρινοι» του Χρ. Χαραλάμπους βρήκαν τον τρόπο για το υπέρ τους 13-09 που έφερε το τάϊμ – άουτ από τον Κωνσταντίνο Χατζηδαμιανού.

Το δεύτερο σετ άνηκε στο ΑΠΟΕΛ που διαμόρφωσε σε καίριο σημείο το 19-13 για να κερδίσει 25-14 σε 21’ ισοφαρίζοντας σε 1-1 το ντέρμπι της ουράς.

Εντυπωσιακό το ξεκίνημα του τρίτου σετ για το ΑΠΟΕΛ που προηγήθηκε 08-01. Οι «γαλαζοκίτρινοι» με εμφαντική εμφάνιση έκαναν «περίπατο» στο σετ κέρδισαν με 25-07 και ανέτρεψαν το σκορ 2-1 σετ σε 18΄ Οι Χρ. Χαραλάμπους και Κ. Χαρζγηδαμιανού έριξαν στο παρκέ τους παγκίτες δοκιμάζοντας σχήματα.

Το ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε εκ νέου εντυπωσιακά με  αποτέλεσμα να διαμορφώσει το 06-01. Ωστόσο, η ΑΕ Καραβά δεν έπαθε τα ίδια όπως το τρίτο σετ και βρέθηκε στο -1 09-08. Το ΑΠΟΕΛ είχε συνεχώς το προβάδισμα μεταξύ  δυο – τριών πόντων  19-16. Στα τελικά στάδια όμως οι «γαλαζοκίτρινοι» ξέφυγαν για τα καλά και κέρδισαν με 25-19 σε 26’ κερδίζοντας με 3-1 σετ.

ΑΠΟΕΛ (ΧΡ. ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ): Σκορδής, Jansons, Saar, Χαριδήμου,, Αβερκίου Στρουγκάρεβιτς – Λίμπερο: Παντελή. – Αλλαγές: Κυπριανού, Παναγίδης, Κανάρης.

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ (Κ. ΧΑΤΖΗΔΑΜΙΑΝΟΥ): Rodolfo, Καρακατσάνης, Herrera, Φιλοκράτους, Moσχοβάκης, Corbidge – Λίμπερο: Αντωνίου. – Aλλαγές: Χατζηδαμιανού, Κ. Αχιλλέως, Β. Αχιλλέως.