«Αγγίζει» τον τίτλο η Ομόνοια

Απόδραση τίτλου από το «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ» για την Ομόνοια. Οι «πράσινοι» κάνοντας  εμφάνιση κυριαρχίας κέρδισαν για την 20η αγωνιστική, δεύτερη στον Όμιλο 1-4 την Ανόρθωση 3-0 σετ.

Με τη νίκη αυτή που είναι η τρίτη επί της «Μεγάλης Κυρίας» έχοντας και ένα αγώνα λιγότερο, η Ομόνοια που συμπλήρωσε 17 σερί νίκες ανέβηκε στους 48 βαθμούς οκτώ παραπάνω από την Ανόρθωση.

Η Ανόρθωσις σε ένα πολύ κρίσιμο αγώνα δεν τα κατάφερε και εξανέμισε αρκετές ελπίδες τίτλου.
H Oμόνοια πήρε το ψυχολογικό προβάδισμα και προηγήθηκε 0-1 στο ντέρμπι  όταν επικράτησε 23-25 σε 28’ .

Στο δεύτερο σετ οι «πράσινοι» επέβαλαν τον ρυθμό της, ξέφυγε 16-22 και έβαλε βάσεις νίκης με το 16-25 σε 22’ για το 0-2 σετ.

Στο τρίτο σετ η ομάδα του Σ. Σάββα μπήκε εξίσου δυνατά προηγήθηκε 00-05 και 03-09. Η Ομόνοια δημιούργησε νταμπλ – σκορ 06-12, αλλά η Ανόρθωσις κατάφερε να «μαζέψει» τη διαφορά 11-15. Η «Μεγάλη Κυρία» μείωσε στο -2  19-21 και το σετ απέκτησε τεράστιο ενδιαφέρον.

Οι «πράσινοι» συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα σε καθοριστικό σημείο του σετ 22-23. Παρά την πίεση της Ανορθώσεως, η Ομόνοια κέρδισε στους έξτρα πόντους με 24-26 σε 30’ και εξασφάλισε την πλέον σημαντική νίκη της χρονιάς.

AΝΟΡΘΩΣΙΣ – ΟΜΟΝΟΙΑ 0-3  (23-25, 16-25, 24-26)