«Απόδραση» τίτλου για την Ομόνοια / Στη Β Κατηγορία η ΑΕ Καραβά

Σημαντικές εξελίξεις ως προς την πορεία του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών  Α Κατηγορίας Ανδρών  έφερε η 20η αγωνιστική την Παρασκευή 26 Φεβρουαρίου 2021.

Στον Όμιλο 1-5 η Ομόνοια συνεχίζοντας το αήττητο σερί της εξασφάλισε την 17η διαδοχική νίκη και έκανε απόδραση τίτλου από το «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ». Απέναντι στην Ανόρθωση κέρδισε 3-0 και ξέφυγε οκτώ βαθμούς στην κορυφή έχοντας ένα αγώνα λιγότερο.

Για τον ίδιο Όμιλο, ο Green Air Παφιακός κέρδισε την ελλιπή Ε.Ν.Π. με 3-0 σετ και ελπίζει για κάτι καλύτερο στους επόμενους αγώνες.

*Ρεπό στον Όμιλο είχε η Αναγέννηση Δερύνειας.

Για τον Όμιλο 6-9 η ΑΕ Καραβά ηττήθηκε με 3-0 από την Ολυμπιάς Φρενάρους και αποχαιρέτησε μετά από 17 χρόνια την Α Κατηγορία. Η Ολυμπιάς κέρδισε και ελπίζει στην παραμονή στους επόμενους τέσσερις αγώνες.

*Ο αγώνας N.Papas Group Νέα Σαλαμίνα – ΑΠΟΕΛ θα διεξαχθεί τη Δευτέρα 01 Μαρτίου στις 20:00 στο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ».

«Αγγίζει» τον τίτλο

AΝΟΡΘΩΣΙΣ – ΟΜΟΝΟΙΑ 0-3  (23-25, 16-25, 24-26)

Απόδραση τίτλου από το «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ» για την Ομόνοια. Οι «πράσινοι» κάνοντας  εμφάνιση κυριαρχίας κέρδισαν για την 20η αγωνιστική, δεύτερη στον Όμιλο 1-4 την Ανόρθωση 3-0 σετ.

Με τη νίκη αυτή που είναι η τρίτη επί της «Μεγάλης Κυρίας» έχοντας και ένα αγώνα λιγότερο, η Ομόνοια που συμπλήρωσε 17 σερί νίκες ανέβηκε στους 48 βαθμούς οκτώ παραπάνω από την Ανόρθωση.

Η Ανόρθωσις σε ένα πολύ κρίσιμο αγώνα δεν τα κατάφερε και εξανέμισε αρκετές ελπίδες τίτλου.

H Oμόνοια πήρε το ψυχολογικό προβάδισμα και προηγήθηκε 0-1 στο ντέρμπι  όταν επικράτησε 23-25 σε 28’ .

Στο δεύτερο σετ οι «πράσινοι» επέβαλαν τον ρυθμό της, ξέφυγε 16-22 και έβαλε βάσεις νίκης με το 16-25 σε 22’ για το 0-2 σετ.

Στο τρίτο σετ η ομάδα του Σ. Σάββα μπήκε εξίσου δυνατά προηγήθηκε 00-05 και 03-09. Η Ομόνοια δημιούργησε νταμπλ – σκορ 06-12, αλλά η Ανόρθωσις κατάφερε να «μαζέψει» τη διαφορά 11-15. Η «Μεγάλη Κυρία» μείωσε στο -2  19-21 και το σετ απέκτησε τεράστιο ενδιαφέρον.

Οι «πράσινοι» συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα σε καθοριστικό σημείο του σετ 22-23. Παρά την πίεση της Ανορθώσεως, η Ομόνοια κέρδισε στους έξτρα πόντους με 24-26 σε 30’ και εξασφάλισε την πλέον σημαντική νίκη της χρονιάς.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (Κ. ΧΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ): Χρυσοστόμου, Torres, Knezevic, Perreira, Kοντός, Χριστοφόρου – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης – Αλλαγές:  A. Σαββίδης.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ. ΣΑΒΒΑ): Προδρόμου, Rangel, Eλευθερίου, Α. Πετρακκίδης, Αλεξίου,dos Santos – Λίμπερο: Πλατρίτης. – Αλλαγές:

Ελπίζει για κάτι καλύτερο

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ – Ε.Ν.Π. 3-0 (30-28, 25-14, 25-18)

Τη δεύτερη νίκη του στον Όμιλο 1-4 και την 20η αωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών πέτυχε ο Green Air Παφιακός που κέρδισε την Ε.Ν.Π .  με 3-0 σετ στην αίθουσα «ΑΦΡΟΔΙΤΗ».

Οι «γαλάζιοι»  είναι ισόβαθμοι με  την Ανόρθωση  και ελπίζουν σε κάτι καλύτερο από την 3η θέση. Η  ελλιπής Ε.Ν.Π. έπαιξε αρκετά καλά διεκδίκησε μέχρι τέλους το πρώτο σετ, αλλά δεν τα κατάφερε δεχόμενη την 2η της ήττα στον Όμιλο.

Ο αγώνας στο πρώτο σετ ήταν ισοδύναμος με τον Green Air Παφιακό να επικρατεί τις λεπτομέρειες 30-28 γράφοντας το 1-0 σε 33’

Η ομάδα της Πάφου ήταν καλύτερη στο δεύτερο σετ και επιβλήθηκε άνετα με 25-14 σε 21’ και έγραψε το 2-0.

Η ομάδα του Κ. Καμπερίδη, πήρε ντάμπλ σκορ 08-04 με την έναρξη του τρίτου σετ. Οι «γαλάζιοι» διατήργησαν το υπέρ τους σκορ 14-09. Η ομάδα της  Πάφου διατήρησε τον ίδιο καλό ρυθμό και βρέθηκε στο +5 22-17 και επιβλήθηκε σε 22’ 25-18 κερδίζοντας με 3-0 σετ.

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ (K. KΑΜΠΕΡΙΔΗΣ): Γιαννάκος, Ανδρέου, Οικονομίδης, Petty, Παφίτης, Ασπιώτης – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου. –Αλλαγές: Θεοδώρου.

Ε.Ν.Π. (Ν. ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ): Κ. Γεωργίου, Acosta, Χρυσοστόμου, Stevovic, Coutinho, Παπανδρέου – Λίμπερο 1: Πάπας – Αλλαγές: Στέκας.

Υποβιβάστηκε η ΑΕ Καραβά

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡ. 0-3 (21-25, 25-27, 23-25)

Για πρώτη φορά στην ιστορία της μετά από 17 συνεχείς παρουσίες στην Α Κατηγορία η ΑΕ Καραβά θα αγωνίζεται με τη νέα σεζόν στη Β’. Η ήττα της Παρασκευής από την Ολυμπιάς Φρενάρους με 0-3 στο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» 4 αγώνες πριν το φινάλε ήταν καθοριστική αφού η προσφυγική ομάδα δεν προλαβαίνει.

Η Ολυμπιάς Φρ. πήρε μια πολύ σημαντική νίκη που της επιτρέπει να ελπίζει στην παραμονή και την αποφυγή της 3ης  θέσης στον Όμιλο που οδηγεί στη Β Κατηγορία.

Η Ολυμπιάς Φρενάρους μετά από ανταγωνιστικό αγώνα κέρδισε στο πρώτο σετ 21-25 σε 23’ και προηγήθηκε.

Μάχη έγινε στο δεύτερο σετ με την ομάδα του Φρενάρους να επικρατεί 25-27 σε 31’ εξασφαλίζοντας γερό προβάδισμα 0-2.

Η ΑΕ Καραβά μπήκε καλύτερα στο τρίτο σετ και πήρε την πρωτοπορία 06-03. H Ολυμπιάς ισορρόπησε και προηγήθηκε 11-13, αλλά η ΑΕ Καραβά βρέθηκε ξανά μπροστά 19-17. Ωστόσο, με αντεπίθεση η Ολυμπιάς κέρδισε 23-25 σε 31’ και έστειλε την ΑΕ Καραβά στη Β Κατηγορία.

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ (Κ. ΧΑΤΖΗΔΑΜΙΑΝΟΥ):Xατζηδαμιανού, Kaminski, Φιλοκράτους, Corbidge, Ηerrera, Καρακατσάνης – Λίμπερο: Αντωνίου – Αλλαγές: Χατζηαθανασίου, Ιωάννου, Β. Αχιλλέως.

ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡΕΝΑΡΟΥΣ (Π. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Βασιλείου, Allen, Αδάμου, Παπέττας,Vinicius, Πέτρου – Λίμπερο 1: Πρωτοπαπάς, Λίμπερο 2: Παύλου.