Βόλεϊ Ανδρών: Αγκαλιάζει τον τίτλο η Ομόνοια (pics)

Η Ομόνοια κέρδισε τη Δευτέρα 01 Μαρτίου 2021 τον Green Air Παφιακό στο Στάδιο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ –ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» με 3-0 σετ στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής , 3ης του Ομίλου 1-5. Με 51 βαθμούς και 18 νίκες σε 18 αγώνες οι «πράσινοι» βρίσκονται «αγκαλιά» με τον τίτλο αφού 8 αγωνιστικές πριν το τέλος δημιούργησαν διαφορά 11 βαθμών από Ανόρθωση και Green Air Παφιακό.

Ο Green Air Παφιακός μετά την ήττα μάλλον έχασε και τις τελευταίες ελπίδες του για τον τίτλο.

Το ντέρμπι είχε όλα τα χαρακτηριστικά στο πρώτο σετ αφού το καλό ξεκίνημα της παφιακής ομάδας, γνώρισε την αντίδραση της Ομόνοιας 13-11. Ο Green Air Παφιακός ήταν μέσα στο σετ μέχρι το 15-14. Απ’ εκεί και πέρα, οι «πράσινοι» πήραν τα ηνία και έγραψαν το 22-17 και ολοκλήρωσαν κατακτώντας το σετ με 25-21 σε 21’.

Η Ομόνοια μπήκε εξαιρετικά στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με ντάμπλ –σκορ 08-04.Η ομάδα του Σ. Σάββα συνέχισε στο ίδιο ρυθμό για να διαμορφωθεί το 11-06. Η ομάδα της Πάφου με αντεπίθεση ισοφάρισε 14-14 με την Ομόνοια  άμεσα να βρεθεί στο +2 16-14. Στο ίδιο μοτίβο με το πρώτο κύλησε και το δεύτερο σετ με τους «πράσινους» να ξεφεύγουν με έξι πόντους 23-17 για να κερδίσουν 25-21 σε 24’ και έβαλαν βάσεις νίκης με το 2-0 σετ.

Η Ομόνοια διατήρησε τον έλεγχο από τα αρχικά στάδια του τρίτου σετ και μετά το αρχικό 05-04 ολοένα και αύξανε τη διαφορά για να δημιουγήσει ντάμπλ – σκορ 12-06 και λίγο αργότερα να αυξήσει σε 18-12 και έγινε το «αφεντικό» του σετ.

Η Ομόνοια «καθάρισε» το σετ με 25-18 σε 22’ και «έγραψε» το 3-0 εξασφαλίζοντας τη νίκη – μισό τίτλο.