«Ερυθρόλευκο» non -stop

«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – Ε.Ν.Π.  3-0 (25-19, 25-23, 25-22)

Oύτε την 4η αγωνιστική σταμάτησε το «ερυθρόλευκο τρένο». Η Νέα Σαλαμίνα στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών κέρδισε στο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» την Ε.Ν.Π. με 3-0  σετ  σε 89’ και συνεχίζει το αήττητο σερί της. Η Ένωση πήγε στη Λεμεσό για να παίξει τα ρέστα της, τα έδωσε όλα όμως έχασε στις λεπτομέρειες.

Φουριόζα μπήκε στο ντέρμπι η Νέα Σαλαμίνα και πήρε κεφάλι στο σκορ με 12-07. Η Ε.Ν.Π. σταδιακά μείωσε το σκορ 14-10. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν κυρίαρχοι αφού έκτισαν διαφορά οκτώ πόντων 21-13 με την Ένωση να επιχειρεί ανασύνταξη μειώνοντας σε 21-16 και επιβλήθηκε 25-19 σε 25’ και προηγήθηκε 1-0.

Στο δεύτερο σετ ο αγώνας ήταν πιο ισορροπημένος με τις δυο ομάδες να εναλλάσοονται στο σκορ. Η Ε.Ν.Π. προηγήθηκε με +2 15-17 αλλά η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε με 25-23 σε 27’ κάνοντας το 2-0 σετ.

Ισορροπημένος ήταν ο αγώνας στο τρίτο σετ, αφού μέχρι τα μέσα του καμιά ομάδα δεν πήρε προβάδισμα. Η Ένωση βρέθηκε στο +3 13-16.Η Νέα Σαλαμίνα  γύρισε στο σετ αφού πήρε το προβάδισμα με 23-21 και τέλειωσε τον αγώνα με 25-22 σε 36’ εξασφαλίζοντας την τέταρτη νίκη της στη σεζόν, αφού κέρδισε με 3-0 σετ.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(Κ. ΑΔΑΜΟΥ): Bruque, Barreto, Balaque, Σαββίδης, Παφίτης, Νικολάου – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης.

Ε.Ν.Π. (Δ.ΜΑΡΚΑΚΗΣ): Μαρουλής, Cutinho, Παπανδρέου, Σαββίδης Ιακώβου, Costa – Λίμπερο: Πάπας. – Αλλαγές: Γεωργίου.