Μεγάλα παιχνίδια και νίκες για Ολυμπιάδα Ν. και GiTi A.O. Διόνυσος

Μεγάλα παιχνίδια έγιναν την Τετάρτη 17 Νοεμβρίου 2021 στο πρώτο σκέλος της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Β Ανδρών. Η Ολυμπιάδα Νεαπόλεως απέδειξε ότι φέτος πάει για μεγάλα πράγματα υποχρεώνοντας στο «ΝΕΑΠΟΛΗ –ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ» την πρωτοπόρο και μέχρι την 5η αγωνιστική αήττητη Ολυμπίάς Φρ. στην ήττα με 3-2 σετ.

Εξάλλου, στο γήπεδο του Λυκείου Αγ. Χαραλάμπους στην Έμπα, έγινε σπουδαίο ματς με τον  GiTi Α.Ο. Διόνυσο να κερδίζει με 3-2 την εκπληκτική ομάδα του Λέοντα Λειβαδιών.

Στο «ΝΕΑΠΟΛΗ – ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ» η Ολυμπιάδα Ν. πήρε μια μεγάλη νίκη και είναι στη 2η θέση δυο πόντους πίσω  από την Ολυμπιάς Φρ. Η ομάδα της Νεάπολης προηγήθηκε με 2-0 σετ (25-23, 25-21). Οι πρωτοπόροι ισοφάρισαν σε 2-2 κερδίζοντας το τρίτο και τέταρτο σετ με 23-25 και 17-25. Στο τάϊ –μπρέικ έγινε φοβερό παιχνίδι με την προσφυγική ομάδα να επικρατεί με 19-17 και να επικρατεί με 3-2 σετ.

Σε ένα εκπληκτικό αγώνα στο Λύκειο Αγίου Χαραλάμπους στην Έμπα, ο GiTi Α.Ο. Διόνυσος κέρδισε μετά από δυο και πλέον ώρες τον Λέοντα Λιβαδιών με 3-2 σετ. ΄Στην Έμπα έγινε μεγάλο ντέρμπι με τα σετ να πηγαίνουν πόντο – πόντο. Ο Λέοντας προηγήθηκε 0-1 (το πρώτο σετ έληξε 20-25). Ο GiTi Α.Ο. Διόνυσος ανέτρεψε την κατάσταση και προηγήθηκε με 2-1 σετ (25-17, 25-23). Το τέταρτο σετ κατέληξε στη σκαλιώτικη ομάδα με τον Λέοντα να κερδίζει 21-25 να γράφει το 2-2 και το ματς να κρίνεται στο τάϊ – μπρέικ. Στην ρουλέτα του βόλεϊ κέρδισε ο GiTi  Α.Ο. Διόνυσος  με 15-12 και πήρε τους δυο πόντους.

H 5η αγωνιστική ολοκληρώνεται την Πέμπτη 18 Νοεμβρίου 2021 με τους αγώνες AΠΟΚ – Εθνικός Λ. στο Αθλητικό Κέντρο Πανεπιστημίου στις 20:15 και Φοίνικας Π. – Lemesos Volleyball στις 19:30 στο Γήπεδο Πύλας.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ – 5Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ολυμπιάς Φρ. (5) 04-01 14- 04 13

Ολυμπιάδα Ν. (5) 04-01 13-05 11

GiTi Α.Ο. Διόνυσος (5) 04-01 12-08 10

Lemesos Volleyball (4) 02-02 08-06 07

Λέοντας Λ. (5) 02-03 08-11 07

Φοίνικας Π. (4) 02-02 08-06 06

ΑΠΟΚ (4) 00-04 01-12 00

Εθνικός Λ. (4) 00-04 00-12 00