Έπαιξε σαν πρωταθλήτρια στην Πάφο

«ΑΦΡΟΔΙΤΗ»: ΠΑΦΙΑΚΟΣ – ΟΜΟΝΟΙΑ 0-3  (18-25, 22-25, 21-25)

Παίζοντας σαν πρωταθλήτρια,  η Ομόνοια πέρασε με το απόλυτο από την Πάφο κερδίζοντας για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Ανδρών με 3-0 τον Παφιακό. Οι «πράσινοι» είναι μόνοι στην κορυφή με 5 νίκες σε 5 αγώνες, ενώ για πρώτη φορά φέτος δεν έχασαν σετ.

Η ομάδα του Σ. Σάββα ήταν πιο αποτελεσματική και πήρε αυτό που ήθελε απέναντι στο βασικό της αντίπαλο για τον τίτλο. Ο Παφιακός έχασε για πρώτη φορά φέτος ,αλλά η ήττα ήλθε στην έδρα του από ένας βασικό αντίπαλο.

Η Ομόνοια  άρχισε καλύτερα και βρέθηκε μπροστά με 04-06, όμως στη συνέχεια το ντέρμπι ήταν ισορροπημένο αλλά οι «πράσινοι» βρέθηκαν στο +3 10-13. Ο Παφιακός βρέθηκε σε απόσταση αναπνοής με 15-16, αλλά οι «πράσινοι» επανέφεραν τη διαφορά στους τρεις. Η Ομόνοια αύξησε και άλλο 15-20 . Ο Παφιακός προσπάθησε να μείνει στο σετ και μείωσε, αλλά η Ομόνοια κέρδισε 18-25 σε 29’ και προηγήθηκε στο ντέρμπι.

Το ντέρμπι ήταν στην ισορροπία στην έναρξη του δεύτερου σετ με τις ομάδες να επιχειρούν να επιβληθούν (05-05, 08-07). Η μορφή του σετ δεν άλλαξε με την Ομόνοια να διαμορφώνει το 11-12.. Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία , αλλά η Ομόνοια προηγήθηκε με τρεις πόντους 18-21 και 20-23  σε κρίσιμο σημείο και επιβλήθηκε με 22-25 σε 32’ και πήρε ψυχολογία νίκης.

Ο Παφιακός στο τρίτο σετ πήρε πολύ μικρό προβάδισμα (05-04). Πραγματικό ντέρμπι ήταν το τρίτο σετ με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν 10-10.  Το τρίτο σετ πρόσφερε πολλές συγκινήσεις με την Ομόνοια να προηγείται με δυο πόντους 20-22 για να κερδίσουν οι «πράσινοι» με 21-25 σε 28’ τον αγώνα με 3-0 και να φεύγουν με το σπουδαίο διπλό.

ΠΑΦΙΑΚΟΣ(K. KΑΜΠΕΡΙΔΗΣ):Οικονομίδης, Freire, Χρυσοστόμου, Ευσταθίου, Djordjevic, Ασπιώτης – Λίμπερο: Αντωνίου - Αλλαγές: Μιχαήλ.

ΟΜΟΝΟΙΑ(Σ. ΣΑΒΒΑ): Lescov, Προδρόμου, De Souza, Leontyev, Ελευθερίου, Αλεξίου – Λίμπερο: Παππαχριστοδούλου – Αλλαγές: Μαυρομμάτης.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Α’ Χρ. Μαϊφόσιης – Β’ Α. Κωνσταντινίδης

Επόπτες: Α’ Α. Πηλέα – Β’ Σ. Χατζηχριστοδούλου

Σημειωτές: Α’ Ν. Στεφάνου – Β’ Ν. Φλουρή

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Γ. Σοφοκλέους

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ ΑΓΩΝΑ: Τ. Σαββίδης