Μεγάλη νίκη στο Λευκόθεο για την Αναγέννηση

«ΛΕΥΚΟΘΕΟ»: ΑΠΟΕΛ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. 1-3 (18-25 , 22-25, 25-21, 16-25)

Σπουδαία νίκη πέτυχε η Αναγέννηση Δερύνειας στο «ΛΕΥΚΟΘΕΟ» αφού επικράτησε σε αγώνα 111’ του ΑΠΟΕΛ με 3-1 σετ για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών. Η ομάδα της Δερύνειας διαμόρφωσε με τη νίκη της προϋποθέσεις ενόψει της συνέχειας. Το ΑΠΟΕΛ σε ένα παιχνίδι τουλάχιστον σημαντικό, δεν τα κατάφερε,  χάνοντας για πέμπτο σερί αγώνα και ακόμη δεν πήρε βαθμό. Για άλλο ένα αγώνα πάλεψε όμως το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο.

Η Ανσγέννηση μπήκε καλύτερα με τον Flores στην εξάδα και προηγήθηκε 02-04. Η Αναγέννηση ήταν καλύτερη και  ξέφυγε 10-16. Το ΑΠΟΕΛ δεν είχε λύσεις και οι «πράσινοι» δημιούργησαν διαφορά ασφαλείας 15-22.  Το σετ κατέληξε μετά από 27’ στην Αναγέννηση που επιβλήθηκε 18-25 σε 27’ και έκανε το 0-1 σετ.

Η Αναγέννηση είχε τις λύσεις και στο δεύτερο σετ με συνέπεια να προηγηθεί 06-10. Το ΑΠΟΕΛ με αντεπίθεση μείωσε στον πόντο 13-14 και το σετ έλαβε άλλη διάσταση. Οι «γαλαζοκίτρινοι» ισοφάρισαν 17-17 και προσπέρασαν 22-21, αλλά η Αναγέννηση έκανε την ανατροπή, επιβλήθηκε 22-25 και ξέφυγε με 0-2 στα σετ.

Το ΑΠΟΕΛ στο τρίτο σετ συνέχισε όπως τέλειωσε το δεύτερο και προηγήθηκε με 09-05 δείχνοντας ότι είχε ακόμα σφυγμό. Οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν πολύ καλύτεροι και πήγαν στο +4 13-09. Η Αναγέννηση όμως μείωσε στον πόντο 16-15. Το ΑΠΟΕΛ ξέφυγε 23-19, κερδίζοντας με 25-21 σε 31’ μειώνοντας σε 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ οι «πράσινοι» του Μέλκα έκαναν πολύ καλή εμφάνιση και μετά το αρχικό 05-08 διεύρυναν το προβάδισμά τους (προηγήθηκαν και με +10 11-21 για να κερδίσουν με 16-25 σε 22’ και να φύγουν για τη Δερύνεια με τη νίκη  3-1  και τους τρεις πόντους.

ΑΠΟΕΛ(Π. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ):Romanuti, Σκορδής, Jansons, Vanags, Αντωνιάδης, Στρουγκάρεβιτς – Λίμπερο: Παντελή. – Αλλαγές: Kυπριανού, Παναγιωτίδης, Πέτρου.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ.(Γ. ΜΕΛΚΑ):Αntonic, Flores, Fellahoglu, Αποστόλου, Καραγιάννης, Tores – Λίμπερο: Παπαϊωάννου. –Αλλαγές: Τόφια,Κούρμουζος,  Βερέϊς.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Α. Σ.Φλουρής – Β’ Κ. Στεφανή

ΕΠΟΠΤΕΣ: Α’ Χρ. Μητροφάνους  - Β’ Ν. Τζιακούρης

ΣΗΜΕΙΩΤΕΣ: A’ A. Xατζηκωστή – Β’ Ν. Πασιουλή

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Π. Τοφή

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ ΑΓΩΝΑ: Γ. Στεφανίδης