Σεφτέ οι «γαλαζοκίτρινοι»

«ΛΕΥΚΟΘΕΟ»: ΑΠΟΕΛ – Ε.Ν.Π 3-1. (24-26, 25-21,25-23, 25-17)

Την πρώτη τους νίκη πέτυχε το ΑΠΟΕΛ που στο πλαίσιο της 6η αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Ανδρών. Με ανατροπή επιβλήθηκες στο «ΛΕΥΚΟΘΕΟ» της Ε.Ν.Π. με 3-1 σετ και εξασφάλισε το πρώτο τρίποντο. Η επιτυχία αποκτά σημασία αφού επιτεύχθη επί ενός ισοδύναμου αντιπάλου, ενώ ο Λετονός ακραίος Vanags τραυματίστηκε από το πρώτο σετ. Η Ε.Ν.Π. προηγήθηκε αλλά στη συνέχεια δεν εκμεταλλεύτηκε το μομέντουμ και δέχθηκε μια ήττα που ίσως στοιχίσει.

Η Ε.Ν.Π. ήταν πιο αποτελεσματική στο πρώτο σετ και από την αρχή είχε ελαφρύ προβάδισμα, ενώ οι «βυσσινί» ξέφυγαν με +3 13-16, αλλά οι «γαλαζοκίτρινοι» μείωσαν στον πόντο 21-22 σε ένα ανοικτό σετ. Το ΑΠΟΕΛ  προηγήθηκε 23-22. Το σετ οδηγήθηκε στους έξτρα πόντους  με την Ένωση να κερδίζει 24-26 σε 32’ εξασφαλίζοντας το σετ.

Το ΑΠΟΕΛ μπήκε παρά πολύ καλά στο δεύτερο σετ και ξέφυγε 09-05  και αύξησε σε 17-11, αλλά η Ε.Ν.Π. μείωσε στους τρεις πόντους 23-20. Το ΑΠΟΕΛ κράτησε και κέρδισε 25-21 σε 29’ και ισοφάρισε.

Στο τρίτο σετ η Ένωση κατάφερε να διατηρήσει ελαφρύ προβάδισμα με το ΑΠΟΕΛ να ισοφαρίζει 09-09, αλλά το ΑΠΟΕΛ ανέβηκε και κέρδισε με 25-23 ανατρέποντας το σκορ σε 2-1 σετ.

Με την ψυχολογία στα ύψη από την εξέλιξη του αγώνα έπαιξαν πολύ καλό βόλεϊ στο τέταρτο σετ και κέρδισαν 25-17 σε 26’ κερδίζοντας με 3-1 και εξασφαλίζοντας το πρώτο τρίποντο.

ΑΠΟΕΛ(Π. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ):Jansons, Vanags, Κυπριανού, Romanutti, Στρουγκάρεβιτς, Σκορδής, Αντωνιάδης – Λίμπερο: Παντελή – Αλλαγές: Παναγιωτίδης.

Ε.Ν.Π. (Δ. ΜΑΡΚΑΚΗΣ):Μαρουλλής, Ιακώβου, Σαββίδης, Costa, Acosta, Παπανδρέου – Λίμπερο: Πάπας. – Αλλαγές: Σαράντης, Γεωργίου.