Τεράστια νίκη για τον Παφιακό

«ΑΦΡΟΔΙΤΗ»: ΠΑΦΙΑΚΟΣ – ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ  3-1 (17-25, 25-20, 25-23, 25-23)

Τεράστια νίκη πέτυχε ο Παφιακός στην 7η και τελευταία αγωνιστική του Α Γύρου στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών. Την Παρασκευή 03 Δεκεμβρίου στο «ΑΦΡΟΔΙΤΗ» κέρδισε σε μεγάλο ντέρμπι την Ανόρθωση με 3-1  σετ σε 99’

Ο Παφιακός άνκαι ξεκίνησε άσχημα κατάφερε με ψυχή να ανατρέψει τα δεδομένα και να κερδίσει. Η Ανόρθωσις έκανε εκπληκτικό ξεκίνημα αλλά στο τέλος έχασε στις λεπτομέρειες, δεχόμενη την Τρίτη της ήττα στον Α Γύρο.

Τρομερό ξεκίνημα από την Ανόρθωση στο «ΑΦΡΟΔΙΤΗ». Στο πρώτο σετ αιφνιδίασε τον Παφιακό και μετά το αρχικό 01-05 πήρε διαφορά 10-17. Η Ανόρθωσις ήταν κυρίαρχη διαμόρφωσε το 13-20 κερδίζοντας 17-25 σε 22’ με τον Κ. Καμπερίδη να αλλάζει τον Freire με τον νεαρό Σκορδή.

Ο Παφιακός θέλοντας να επιστρέψει μπήκε καλύτερα στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε 06-03. Η Ανόρθωσις όμως δεν άφησε τον Παφιακό να ξεφύγει και μείωσε στο -1 08-07. Η ομάδα του Κ. Καμπερίδη πήρε προβάδισμα 4 πόντων 12-08. Οι Παφίτες  κρατούσαν αυτή τη διαφορά, αλλά η «Μεγάλη Κυρία» μείωσε στο -2  18-16. Η ομάδα της Πάφου φάνηκε να παίρνει δυναμική με το υπέρ της 21-17. Ο Παφιακός ισοφάρισε σε 1-1 αφού κέρδισε με 25-20 σε 24’.

Το κερδισμένο δεύτερο σετ βοήθησε τον Παφιακό στην έναρξη του τρίτου και προηγήθηκε 07-03, αλλά η Ανόρθωσις μείωσε σε 08-05. Η παφιακή ομάδα έμοιαζε να πατά καλύτερα και αύξησε το υπέρ της σκορ στο +4 10-06. Η ομάδα της Αμμοχώστου όμως δεν επηρεάστηκε και μείωσε εκ νέου στον πόντο 12-11 και λίγο αργότερα ισοφάρισε 14-14. Ο Παφιακός βρήκε τον τρόπο να προηγηθεί με βραχεία κεφαλή 18-17 σε ένα εξαιρετικό σετ. Η Ανόρθωσις όμως πήρε ψυχολογία με το υπέρ της 21-22,αλλά το σετ ήταν εντυπωσιακό με τον Παφιακό να προηγείται 24-23 και σε 26’ κέρδισε 25-23 και ανέτρεψε το σκορ 2-1 σετ.

Η Ανόρθωσις έδειχνε να βρίσκει λύσεις στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε 04-06. Ο Παφιακός όμως έβγαλε φάσεις και ισοφάρισε 09-09  και κατάφερε να προσπεράσει 14-13 σε μεγάλο ντέρμπι, ενώ η Ανόρθωσις ισοφάρισε 17-17. Το σετ εξακολουθούσε να πηγαίνει πόντο – πόντο και τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν 22-22. Ο Παφιακός πήρε μια τεράστια νίκη κερδίζοντας 25-23 σε 27’ κέρδισε 3-1 και πήρε τους τρεις βαθμούς.

ΠΑΦΙΑΚΟΣ(Κ. ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ):  Oικονομίδης, Viller, Γ. Χρυσοστόμου, Ασπιώτης, Freire, Ευσταθίου – Λίμπερο: Αντωνίου – Αλλαγές: Σκορδής.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ(Κ. ΧΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ):Α. Χρυσοστόμου, Bjelica, Pepic, Δημητρίου, Halanda, Χριστοφόρου – Λίμπερο: Πλατρίτης. – Αλλαγές: Πρωτοψάλτης.