Φόρεσε το στέμμα η Βασίλισσα! (pics)

Η Ομόνοια μετά από ένα χρόνο επέστρεψε στο θρόνο της. Οι «πράσινοι» κέρδισαν την Παρασκευή στη Σάλα «Αφροδίτη» με 2-3 σετ τον Green Air Παφιακό και κατέκτησε τον τίτλο της πρωταθλήτριας και παράλληλα το τρεμπλ.  Οι «πράσινοι» ήταν οι καλύτεροι φέτος και το απέδειξαν άλλη μια φορά στην Πάφο κερδίζοντας το πρωτάθλημα με 4-0 νίκες.

Ο αγώνας πρόσφερε πάρα πολλές συγκινήσεις και ήταν ένας πραγματικός τελικός με τις δυο ομάδες να μοιράζονται στο σετ και στο τάϊ – μπρέικ να γίνεται ένα εκπληκτικό παιχνίδι.

Ο Green Air Παφιακός κέρδισε  το πρώτο σετ με 25-19 ωστόσο, το σετ ήταν ντέρμπι μέχρι το τέλος του σετ με την ομάδα της Πάφου να προηγείται 18-16 και να κατορθώνει να εξασφαλίζει την απαιτούμενη διαφορά μαζί και το σετ.

Στο δεύτερο σετ η Ομόνοια ήταν πολύ καλύτερη και διατηρούσε διαφορά ασφαλείας στο σκορ 03-12 με συνέπεια να κερδίσει άνετα 15-25 ισοφαρίζοντας τον Τελικό.

Ανατροπή

Το «τριφύλλι» ήταν ανώτερο στο ξεκίνημα του πρώτου σετ και προηγήθηκε με 05-11. Οι Κυπελλούχοι διατηρούσαν το προβάδισμα σε κρίσιμα σημεία του σετ και αφού ξέφυγαν 13-20 έδειξαν να αγγίζουν την ανατροπή. Ο Άλβες με πανέξυπνο τρόπο έφερε ακόμα πιο κοντά την ομάδα του στο 1-2 αφού πρωταγωνίστησε επιθετικά για το 16-23 και με καρφί ο Αλεξίου έφερε την ομάδα του ένα σετ από τον τίτλο, αφού οι «πράσινοι» κέρδισαν με 20-25 και ανέτρεψαν τα δεδομένα.

Πόντο – πόντο πήγαιναν οι δυο ομάδες στο τέταρτο σετ με τους «πράσινους» να έχουν βραχεία κεφαλή στο σκορ 07-08 στο πρώτο τεχνικό τάϊμ – άουτ. Το τρίτο σετ πρόσφερε πάρα πολλές συγκινήσεις με τις δυο ομάδες να βρίσκονται καθόλη τη διάρκειά του πολύ κοντά στα σετ. Ο Green Air Παφιακός προηγήθηκε 21-19 αλλά η Ομόνοια ισοφάρισε με καρφί του Μιράντα 22-22. Ο Green Air Παφιακός κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 σετ αφού κέρδισε με 25-23 και οδήγησε τον Τελικό σε τάϊ – μπρέικ.

Φοβερό το τέλος

Στο πέμπτο σετ η Ομόνοια πατούσε καλύτερα και είχε σαφές προβάδισμα στο σκορ 03-07 με καρφί του Σ. Πετρακκίδη. Ο Green Air Παφιακός δεν το έβαλε κάτω και μείωσε 06-07 αναγκάζοντας τον κόουτς της Ομόνοιας Σ. Σάββα να ζητήσει τάϊμ – άουτ.

Ο Green Air Παφιακός κατάφερε να οδηγήσει τον Τελικό στην αλλαγή γηπέδου προηγούμενος 08-07, ενώξέφυγε με +2 10-08. Το ένα σου, ένα μου συνεχίστηκε με την ομάδα του Αντ. Κωνσταντίνου να διατηρεί μικρό προβάδισμα. Με άσο του Σ. Πετρακίδη η Ομόνοια ισοφάρισε 11-11. Πολύ κοντά στη νίκη βρέθηκε η Παφιακή ομάδα όταν με μπλοκ προηγήθηκε 13-11. Η αντίδραση της Ομόνοιας ήταν άμεση αφού ισοφάρισε με τον Ρεϊνάλντο σε 13-13. Η μάχη συνεχίστηκε αφού ο Green Air Παφιακός προηγήθηκε 14-13  με την Ομόνοια να ανατρέπει τα δεδομένα 14-15 εξασφαλίζοντας το ματς πόιντ. Με άσο ο Μιράντα χάρισε τη νίκη 14-16 στην Ομόνοια και τον τίτλο.

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ (ΑΝΤ. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Ανδρέου, Οικονομίδης, Κοπρίβιτσα, Κνέζεβιτς, Ασπιώτης, Οϋίλιαν – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου. – Αλλαγές: Σαββίδης, Κωνσταντινίδης, Ευσταθίου.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ. ΣΑΒΒΑ): Ρεϊνάλντο,Σ. Πετρακκίδης, Άλβες, Μιράντα, Αλεξίου, Ελευθερίου –Λίμπερο: Πλατρίτης. – Αλλαγές: Προδρόμου.