Εντυπωσιακή η Εθνική Ανδρών διέλυσε τη Νορβηγία στα προκριματικά Eurovolley 2023

Την πρώτη της νίκη στον Ε΄’ προκριματικό Όμιλο του Euriovolley 2023 πέτυχε η Εθνική Κύπρου αφού το Σάββατο 06 Αυγούστου 2022 εκμεταλλεύτηκε πλήρως την έδρα της και στο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» κέρδισε τη Νορβηγία με 3-0 σετ σε 79’. Mια σπουδαία νίκη από κάθε άποψη με όλους τους διεθνείς να ανταποκρίνονται στο πλάνο του Νίκου Ζαλμά.

Κορυφαίος ήταν ο εορτάζων Σωτήρης Σιαπάνης με 26 πόντους που διέλυσε κάθε σύστημα των Νορβηγών. Η Εθνική πέτυχε την πρώτη νίκη στον ΄Ομιλο και υποσκέλισε τη Νορβηγία.

Εξαιρετικό ξεκίνημα για την Εθνική μας στο πρώτο σετ και με άσο του Άγγελου Αλεξίου προηγηθήκαμε  με 07-03. Στο ίδιο τέμπο η Εθνική και με μπλοκ – άουτ του εορτάζοντα Σωτήρη Σιαπάνη ξέφυγε και άλλο 09-04. Η ομάδα μας διατηρούσε την αυτοκυριαρχία της με το υπέρ της 12-07. Με διπλό μπλοκ των Αλεξίου και Κανάρη Μιχαήλ ξεφύγαμε με14-08. Η Εθνική έλεγξε πλήρως το σετ και αύξησε με τον Σιαπάνη σε 16-09. Οι Νορβηγοί αντέδρασαν και με τρεις σερί πόντους μείωσαν σε 16-12 αναγκάζοντας τον κόουτς Νίκο Ζαλμά να καλέσει τάϊμ –άουτ.  Η ομάδα μας ανταπεξήλθε στην πίεση και με αιχμή τον Σιαπάνη διαμόρφωσε το 22-15. Η ομάδα μας σε 25’ παίζοντας συγκεντρωμένα κέρδισε με 25-19 το πρώτο σετ και πήρε το προβάδισμα ψυχολογίας με 1-0 σετ.

Πολύ καλό το ξεκίνημα και στο δεύτερο σετ με την Εθνική να προηγείται 05-02 αφού ο Αντώνης Μαυρομμάτης έκανε εξαιρετικά σερβίς, ενώ ο Σωτήρης Σιαπάνης εκτελούσε. Η ομάδα της Νορβηγίας δυσκόλεψε την υποδοχή μας και μείωσε στον πόντο 07-06. Ωστόσο,  πάλι βρήκαμε τις λύσεις για το 09-06. Το σετ συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο αλλά οι Νορβηγοί προηγήθηκαν 11-12,αφού δεν καταφέραμε ν να τελειώσουμε φάσεις. Με πόντο του Στέφανου Χαριδήμου προηγηθήκαμε 14-13, αλλά δεν μπορέσαμε να ξεφύγουμε 15-15. Ένα μίνι προβάδισμα των Νορβηγών εξανέμισε ο Σιαπάνης με δυο σερί πόντους 18-18. Η Εθνική βρήκε αμυντική ισορροπία και με νέο πόντο του κορυφαίου Σωτήρη Σιαπάνη ξέφυγε 21-19 σε κρίσιμο σημείο του σετ.  Με άσο του Σιαπάνη η υπέρ μας διαφορά αν΄’εβηκε στο 23-20, αλλά ένα χαμένο σερβίς του Σιαπάνη και ένα άστοχο τέλειωμα του Χαριδήμου έφεραν την ισοφάριση για τους Νορβηγούς 23-23.. Το σετ κρίθηκε στους έξτρα πόντους με τον Σωτήρη Σιαπάνη να τελειώνει το σετ να κερδίζουμε 27-25 σε 28’ και να κάνουμε βήμα νίκης με το υπέρ μας 2-0 σετ.

Κλειστό ήταν το τρίτο σετ στα αρχικά του στάδια με τη Νορβηγία να προηγείται 04-08, αφού εμφανίστηκαν προβλήματα στην άμυνά μας. Η Εθνική παρά το κακό της ξεκίνημα κατάφερε να προηγηθεί 10-09 με σερί 05-01 και να αποκτήσει αυτοπεποίθηση. Με τριπλό μπλοκ Νικολάου, Μαυρομμάτη και Σιαπάνη μάλιστα αυξήσαμε σε 11-09. Η ομάδα μας βρήκε ρυθμό και έγινε κυρίαρχος του σετ 14-11. Η Νορβηγία ισοφάρισε 17-17 μετά από άστοχο τέλειωμα του Μάριου Νικολάου, σε ένα πολύ ανταγωνιστικό σετ , αλλά η Εθνική πάλι βρήκε τον τρόπο να προηγηθεί 19-17. Η ομάδα μας διαμόρφωσε το 23-20 και έγινε φαβορί για τη νίκη με τον Στέφανο Χαριδήμου να λέει την τελευταία λέξη και να καθαρίζει το σετ με 25-21 σε 25’ και τον αγώνα με 3-0 σετ σε 1 ώρα και 25 λεπτά.

΄ΚΥΠΡΟΣ (N. ZΑΛΜΑΣ): Μαυρομμάτης 01, Nικολάου 02, Αλεξίου 04, Σιαπάνης 26, Κανάρης 08, Χαριδήμου 11 – Αλλαγές:  - Λίμπερο: Αντωνίου, Πάπας – Αλλαγές Χρυσοστόμου.

ΝΟΡΒΗΓΙΑ (T. ALEKSANDERSEN): Εkeland 02 4. Huus 04, Olmstand 06, Thelle 01, Takvam 17, 18. Kavli 08 – Λίμπερο: Bergum. – Aλλαγές: Sunde 06 Kjallesdal, Οlsen 01.