Στην κορυφή ο ΑΠΟΕΛ – Απόδραση από Πάφο για Νέα Σαλαμίνα

Mε νίκες των φιλοξενουμένων ολοκληρώθηκαν οι τρεις αγώνες της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών που έγιναν την Παρασκευή 18 Νοεμβρίου 2022. Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε στην αίθουσα «ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΜΑΡΚΟΥ» στο Φρέναρος της Ολυμπιάς Φρ. με 0-3  και ανέβηκε στην κορυφή με ένα αγώνα παραπάνω από την ευρωπαία Ομόνοια. Μεγάλη νίκη πέτυχε η Νέα Σαλαμίνα επί του Kuutio Homes Παφιακού με 1-3 σετ στο «ΑΦΡΟΔΙΤΗ» και ανεβαίνει, ενώ στο ντέρμπι των Κοκκινοχωριών η Αναγέννηση Δερ. επικράτησε στην Αίθουσα Παραλιμνίου της Ε.Ν.Π. με 0-3 σετ.

Το ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής Ομόνοια – Ανόρθωσις αναβλήθηκε και θα οριστεί αργότερα.

Μεγάλο διπλό

«ΑΦΡΟΔΙΤΗ»: Κuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 1-3 (25-22, 19-25, 20-25, 17-25)

Μεγάλο διπλό για τη Νέα Σαλαμίνα μέσα στην Κλειστή Αίθουσα «ΑΦΡΟΔΙΤΗ» επιτεύχθηκε την Παρασκευή 18 Νοεμβρίου 2022 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Ανδρών. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν του Kuutio Homes Παφιακού με 1-3 σε 114’ με ανατροπή. Ο Kuutio Homes Παφιακός δέχθηκε δεύτερη ήττα μέσα στην Πάφο και βρίσκεται στο -5 από την κορυφή.

Ο Kuutio Homes Παφιακός σε ένα πολύ κλειστό σετ άνκαι η Νέα Σαλαμίνα προηγήθηκε 21-20 επικράτησε στο πρώτο σετ 25-22 σε 28’ και προηγήθηκε με 1-0 σετ. Στη συνέχεια, η Νέα Σαλαμίνα έφερε το ματς στα ίσια αφού έλεγξε το δεύτερο σετ και προηγήθηκε 14-19 και 17-22 κερδίζοντας 19-25 σε 27’. Στο τρίτο σετ μετά από ένα ισορροπημένο σετ η Νέα Σαλαμίνα πήρε το προβάδισμα και επιβλήθηκε 20-25 σε 33’ για να προηγηθεί 1-2.

Η ομάδα του Κ. Αδάμου επιβλήθηκε 1-3 όταν κέρδισε το τέταρτο σετ 17-25 σε 27’ αφού παίζοντας θαυμάσιο βόλεϊ ξέφυγε με 16-23 και «τέλειωσε» τον αγώνα.

Κuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ( R.VASIJIEV):Kollo, Sacharewich, Ποχάνης, Σκορδής, Προδρόμου, Eerma – Λίμπερο: Χρυσοστόμου, Χρηστίδης – Αλλαγές: Παναγιωτίδης, Αλ. Σαββίδης.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(Κ. ΑΔΑΜΟΥ):Andrande, Νικολάου, Vjatkins, Aυγ. Σαββίδης, Παφίτης, Thiel- Λίμπερο: Χαραλαμπίδης – Αλλαγές: Χατζηβασίλη, Αχιλλέως, Αγαπίου.

Απολαμβάνει την πρωτιά

«ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΜΑΡΚΟΥ»: ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡΕΝΑΡΟΥΣ – ΑΠΟΕΛ 0-3 (21-25, 16-25, 18-25)

Μετά από πάρα πολλά χρόνια ο ΑΠΟΕΛ είναι στην κορυφή του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Ανδρών. Έστω με αγώνα περισσότερο από την Ομόνοια, οι «γαλαζοκίτρινοι» πέρασαν πρώτοι, αφού επικράτησαν με 0-3 στην Αίθουσα «ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΜΑΡΚΟΥ» στο Φρέναρος της Ολυμπιάς Φρενάρους σε 75’ και ανέβηκαν στους 13 βαθμούς. Η Ολυμπιάς που στάθηκε πολύ καλά στο πρώτο σετ έμεινε χωρίς πόντο.

Στο πρώτο σετ έγινε πολύ ωραίο παιχνίδι με την Ολυμπιάς Φρ. να παλεύει στα ίσια αλλά ο ΑΠΟΕΛ πήρε το σετ με 21-25 σε 24’ και προηγήθηκε.

Στο δεύτερο σετ οι «γαλαζοκίτρινοι» ξέφυγαν με 15-20 και 16-22 και κέρδισαν με 16-25 σε 26’, ενώ αύξησαν σε 0-2 σετ το προβάδισμά τους.

Στο τρίτο σετ  ο ΑΠΟΕΛ είχε σταθερό προβάδισμα με την Ολυμπιάς να μειώνει στο -2 15-17. Στη συνέχεια όμως η ομάδα του Γ. Μέλκα με ντεμαράζ επικράτησε 18-25 σε 25’ και κέρδισε 0-3 σετ.

ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡΕΝΑΡΟΥΣ( Π. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ):Aδάμου, Ερωτοκρίτου, Komarowskii, Georgiev, Βασιλείου, Borisov – Λίμπερο: Παύλου, Ζάκου – Αλλαγές: Θεοφάνους, Σάββα

ΑΠΟΕΛ (Γ. ΜΕΛΚΑ): Αντωνιάδης, Shlomin, Vanags, Χρυσοστόμου, Uuscari, Πέτρου – Λίμπερο: Παντελή – Αλλαγές: Βερεϊς, Χρίστου.

«Πράσινο» το ντέρμπι Κοκκινοχωριών

AΙΘΟΥΣΑ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ: Ε.Ν.Π. – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. 0-3 (22-25, 25-27, 11-25)

Η Αναγέννηση Δερύνειας ήταν η νικήτρια του ντέρμπι των Κοκκινοχωριών στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Ανδρών. Οι «πράσινοι» με προπονητή τον Dusan Stevovic κέρδισαν με 0-3 σετ σε 84’ την Ε.Ν.Π. στην Αίθουσα Παραλιμνίου και μείωσαν στο -1 από τον 4ο Kuutio Homes Παφιακό.Η ‘Ενωση δέχθηκε την 4η της ήττα και βρίσκεται στην 7Η θέση με 03 βαθμούς.

Το πρώτο σετ ήταν πολύ κλειστό με την Αναγέννηση να προηγείται 19-21 και να επικρατεί 22-25 σε 26’ κάνοντας το 0-1 σετ. Οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες στο δεύτερο σετ 21-21 αλλά η ομάδα της Δερύνειας κέρδισε στους έξτρα πόντους 25-27 σε 34’ και πήρε γερό προβάσισμα.

Στο τρίτο σετ η Αναγέννηση ήταν εξαιρετική και αφού απέσπασε διαφορά 13 πόντων 10-23  κέρδισε με 11-25 σε 24’ εξασφαλίζοντας τη νίκη.

Ε.Ν.Π. (T. GALIMBERTI): Aνδρέου, Diaz, Piza, Dos Santos, Χριστοφή, Σαββίδης – Λίμπερο: Χρυσοστόμου, Λσμπρινός – Αλλαγές: Γεωργίου, Tτόφια, Kαρκίδης.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. (D. STEVOVIC):Sinhayevski, Καραγιάννης, Antonic, Leontiev, Κυπριανού, Bramwell – Λίμπερο: Παπαϊωάννου – Αλλαγές: Στέκας.