Βήμα πρόκρισης για την Ομόνοια (φωτογραφίες)

Σπουδαία νίκη για την Ομόνοια η οποία κάνει την Ευρώπη να παραμιλά με τα κατορθώματά της. Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 3-1 στο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – EΛΕΥΘΕΡΙΑ» της βελγικής Lindermans Aalst με 3-1 σετ  στην παρουσία 405 θεατών και έκανε αποφασιστικό βήμα για πρόκριση στην οκτάδα του CEV Challenge Cup. Η ομάδα του Σάββα Σάββα θα πάνε στις 14 Δεκεμβρίου στο Βέλγιο για να ολοκληρώσουν τον θρίαμβο. Οι «πράσινοι» προκρίνονται με οποιαδήποτε νίκη, ήττα με 2-2 η ήττα με 0-3 και 1-3 αρκεί να κερδίσουν στο «χρυσό» σετ.

H Oμόνοια μπήκε αρκετά καλά στον αγώνα και προηγήθηκε 1-0 κερδίζοντας 25-19 αφού ήταν μπροστά στο σκορ 08-05, 16-13, 21-16

Στο δεύτερο σετ το παιχνίδι ήταν πολύ κλειστό με τους Βέλγους να προηγούνται 18-20 αλλά τους «πράσινους» να μειώνουν 22-23 και με ένα εκπληκτικό ντεμαράζ στο τέλος να κερδίζουν 27-25 και να αυξάνει σε 2-0 σετ.

Στο τρίτο σετ ο αγώνας ήταν ισορροπημένος με την Aalst να προηγείται 02-04 και 07-10. Η Aalst ξέφυγε 11-18  και 16-21. Τελικά, οι Βέλγοι κέρδισαν το σετ με 16-25 και μείωσε σε 2-1 σετ.

H Aalst προηγήθηκε 1-3 στο τρίτο σετ και διατηρούσαν το +3 06-09. Με καρφί του Dvorranen η Ομόνοια ισοφάρισε 12-12 και έδωσε νέα τροπή στο παιχνίδι. Η Ομόνοια έχοντας ψυχολογία προηγήθηκε 15-14 και 21-20 σε ένα σετ πολύ κλειστό. Οι «πράσινοι» κέρδισαν 25-22 και πήραν το σπουδαία αποτέλεσμα με 3-1 σετ.

Κορυφαίοι των «πρασίνων» ήταν οι Quiherme με 20 πόντους και ο Νικόλας Ελευθερίου με 16.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ. ΣΑΒΒΑ): Antipkin 01. Ελευθερίου 16, Dvorannen 11, Αλεξίου 05, Quiherme 20, Felicio 10 – Λίμπερο: Πάπας  - Αλλαγές:

AALST (L. MARTINS):Ηoff 01,  Van der Velde 07, Οverbeeke, Ηeckel 02, Bogachev 02, Lopes 08 – Λίμπερο: Βaetens – Αλλαγές: Μeier, Μonteiro, Saaremaa, Jansons 22.