Νίκες για Ολυμπιάδα και ΑΕΛ

Η Ολυμπιάδα «έβγαλε» με άριστα την υποχρέωση του εξ αναβολής αγώνα της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών αφού το Σάββατο κέρδισε με 0-3 σετ σε 54 ‘ στην Τεχνική Σχολή Αυγόρου το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου.

Η Ολυμπιάδα ανέβηκε στους 17 βαθμούς και την Τρίτη στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής έχει ρεπό. Από την άλλη το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου προσπάθησε και είχε κέρδος το γεγονός ότι έπαιξαν οι αναπληρωματικές.

Η Ολυμπιάδα μπήκε δυνατά στο πρώτο σετ και προηγήθηκε 02-12 δείχνοντας την ανωτερότητά της. Ο κ. Νικολάκης χρησιμοποίησε και τις Άννυ Σάγια, Παναγιώτα Νικολάου με το σκορ να ανεβαίνει στο 08-20. Η Ολυμπιάδα κέρδισε με 08-25 σε 19’ και άνοιξε το σκορ 0-1.

Η προσφυγική ομάδα μπήκε καλά και στο δεύτερο σετ όταν προηγήθηκε 02-06. Η Ολυμπιάδα είχε σταθερά καλή απόδοση 05-11 και διαμόρφωσε το +10 05-15. Η διαφορά  ανέβηκε και άλλο με τους δυο Ελλαδίτες προπονητές Δ.Ζυμαράκη (UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου) και Γ. Νικολάκη (Ολυμπιάδα Ν.) να χρησιμοποιούν αναπληρωματικές. To σετ ολοκληρώθηκε με 11-25 σε 19’ με την Ολυμπιάδα να αυξάνει σε 0-2 σετ.

Με την Χρ. Χριστοφορίδου στη βασική εξάδα η Ολυμπιάδα μπήκε εξίσου καλά και στο τρίτο σετ αφού προηγήθηκε 00-05. Το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου όμως με την Γεωργία Κάρυου στην εξάδα μείωσε σε 04-06 δίνοντας ενδιαφέρον στο σετ.  Όμως ένα σερί από τις παίκτριες του Γιάννη Νικολάκη 00-10  δημιούργησε το 04-16. Ο κ. Δημοσθένης Ζυμαράκης έδωσε την ευκαιρία και στην Χατζηγιάννη να αγωνιστεί και την αρχηγό Ελένη Μιχαήλ να αποσύρεται στον πάγκο. Η Ολυμπιάδα που έδειξε ότι έχει γερό πάγκο ανέβασε τη διαφορά στο +19 05-24 κερδίζοντας σε 16’ 05-25.

UCLan Cyprus ΘΟΙ ΑΥΓ. (Δ. ΖΥΜΑΡΑΚΗΣ):Μιχαήλ. Ευστσθίου,  Λουκά, Στρατηγάκη, Αντωνίου, Χρίστου  - Αλλαγές: Καϊκκη, Κάρυου, Χατζηγιάννη.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (Γ. ΝΙΚΟΛΑΚΗΣ):Πέτρου, Mudritskaya, Cudworth, Ηudima, Λεωνίδου, Μανίταρου – Λίμπερο 1: Κούτα, Λίμπερο 2: Χρ. Μαραγκού – Αλλαγές: Σιάγια, Νικολάου, Χαραλαμπίδου, Donchuk, Χριστοφορίδου.

Πάει με ψυχολογία στο ντέρμπι

«ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ»: Robo Markets ΑΕΛ – ΑΕΚ 3-0 (25-13, 25-18, 25-17)

Με καλή ψυχολογία πάει στο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής την Τρίτη 15 Δεκεμβρίου 2020 η Rono Markets ΑΕΛ με την Ανόρθωση. Σε εξ ανσβολής αγώνα για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών η Λεμεσιανή ομάδα κέρδισε την ΑΕΚ με 3-0 σετ στο Αθλητικό Κέντρο «ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ»  και παρέμεινε στην 1η θέση με 18 βαθμούς με την ολοκλήρωση των αγώνων της στον Α Γύρο.

Η ΑΕΚ που αγωνίστηκε με μια ξένη την Καναδέζα LeMay έμεινε στην 5η θέση με 03 βαθμούς παλεύοντας το τρίτο σετ.

Η απόδοση της Robo Markets ΑΕΛ ήταν καλή από τα αρχικά στάδια και προηγήθηκε 12-04. Οι «γαλαζοκίτρινες» δημιούργησαν double –score 16-08 και την σνέβασαν στο +10 20-10 και κέρδισαν 25-13 γράφοντας το 1-0.

Στα μέτρα της Robo Markets ΑΕΛ άρχσε και το δεύτερο σετ με τις Λεμεσιανές να προηγούνται 05-02. Η ΑΕΚ προσπάθησε να φανεί ανταγωνιστική και ήταν κοντά στο σκορ 11-07.

Το σετ είχε ενδιαφέρον με την Robo Markets ΑΕΛ να προηγείται 15-10. Με το σκορ στο 18-10 η προπονήτρια της ΑΕΚ Σοφία Τσαγγαρίδου – Γεωργίου κάλεσε σε τάϊμ – άουτ ώστε να μην ξεφύγει και άλλο η Robo Markets ΑΕΛ.  Η ομάδα της Λεμεσού δημιούργησε σκορ ασφαλείας έξι πόντων 21-15 για να επιβληθεί 25-18 σε 23’ διαμορφώνοντας το 2-0 σετ. Στο παρκέ ο Στέλιος Μασιάς πέρασε στα τελικά στάδια του σετ και τη νεαρή διεθνή Έφη Παναγιώτου.

Με πολύ καλές προοπτικές άρχισε το τρίτο σετ αφού «γαλσζοκίτρινες» και «κιτρινοπράσινες» συμβάδιζαν στο σκορ 04-04. Η ΑΕΚ μάλιστα έδωσε και άλλο χρώμα στο σετ όταν προσπέρασε 06-07. Το σετ θύμισε παλιούς αγώνες Robo Markets ΑΕΛ – ΑΕΚ αφού ήταν απόλυτα ανταγωνιστικό με την Λεμεσιανή ομάδα να ξεφεύγει με +3 13-10. Η ΑΕΚ ισοφάρισε 15-15, αλλά η Robo Markets ΑΕΛ έπαιξε έξυπνα στα τελικά στάδια κερδίζοντας 25-17 σε 22’ και τον αγώνα 3-0 σετ.

Robo Markets ΑΕΛ (ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ):Κατσουνωτού, Janara, Σπύρου, Da Silva, Παύλου, Πεχλιβάνη – Λίμπερο: Κωνστσντινίδου. – Αλλαγές: Κυπριανού, Παναγιώτου,Τζ. Θεοδοσίου, Gryban – Στεφανίδη.

AEK (Σ. ΤΣΑΓΓΑΡΙΔΟΥ): Στυλιανού, Ιωάννου, Χαραλάμπους,Le May, Χατζηπέτρου, Δημητρίου – Λίμπερο: Μοσφιλιώτη – Αλλαγές: Ιακώβου.