Πήρε το ντέρμπι ο Απόλλωνας

AΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΑΝΟΡΘΩΣΕΩΣ: ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ – Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ 2-3 (25-19, 17-25, 25-19, 18-25, 11-15)

Σε ένα εξαιρετικό αγώνα, πραγματικό ντέρμπι εφάμιλλο της ιστορίας των δυο ομάδων που κράτησε δυο ώρες και 14’ ο Property Gallery Απόλλων «απέδρασε» από το Αθλητικό Κέντρο Ανορθώσεως κερδίζοντας την Ανόρθωση με 2-3 σετ. Με τη νίκη τους οι «γαλάζιες» πρόσθεσαν δυο βαθμούς στο ενεργητικό τους και βρίσκονται στην κορυφή με 24 βαθμούς έναντι 21 της Robo Markets ΑΕΛ (ο Property Gallery Aπόλλων έχει 09 αγώνες).

Η Ανόρθωσις πήρε ένα βαθμό και είναι στην 4η θέση με 10 βαθμούς σε 7 αγώνες. Ο αγώνας του Σαββάτου ήταν εξ αναβολής για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Γυναικών.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό με την Ανόρθωση να προηγείται δυο φορές 1-0 και 2-1 και τον Property Gallery Απόλλωνα να ισοφαρίζει και στο τέλος  να κερδίζει με 2-3.

Η «Μεγάλη Κυρία» έκανε πολύ καλή εμφάνιση ενώ οι «γαλάζιες» έδειξαν αντίδραση εκεί που έπρεπε.

Ο αγώνας

Ο Property Gallery Απόλλων πήρε τους δυο πρώτους πόντους με την Ανόρθωση να ισοφαρίζει 03-03 και να προηγείται 06-05 στο πρώτο σετ. Η Ανόρθωσις ανέβηκε και προηγήθηκε 13-09. Η «Μεγάλη Κυρία» συνέχισε να έχει το προβάδισμα αλλά ο Property Gallery Απόλλων μείωσε στον πόντο 17-16 με τον Σέρβο κόουτς της Ανορθώσεως Aleksandar Boscovic να καλεί σε τάϊμ – άουτ.

Οι γηπεδούχες σε ένα κομβικό σημείο του σετ διατηρούσαν το προβάδισμα 20-17 με τον κόουτς των Λεμεσιανών Γιάννη Γιαπάνη να καλεί σε τάϊμ – άουτ. Η Ανόρθωσις κατάφερε να τελειώσει το σετ με 25-19 και να προηγηθεί με 1-0 σε 26’ και να πάρει το ψυχολογικό προβάδισμα

Επέστρεψε και ισοφάρισε

Ο Property Gallery Απόλλων επιχείρησε να ελέγξει το δευτερο σετ και προηγήθηκε 02-04, αλλά η Ανόρθωσις επέστρεψε και προηγήθηκε 07-04 με τον κόουτς Γ. Γιαπάνη να καλεί σε τάϊμ – άουτ. Οι «γαλάζιες» βρέθηκαν και στο -4 αλλά μείωσαν στον πόντο 08-07.

Το δεύτερο σετ ήταν πραγματικό ντέρμπι με τις δυο ομάδες να είναι ισόπαλες, αλλά τον Property Gallery Απόλλων να προηγείται με δυο πόντους 11-13. Σε αυτό το σημείο ήταν σειρά του Aleksandar Boscovic να καλέσει τάϊμ – άουτ.

Το μομέντουμ όμως του σετ ήταν με τον Property Gallery Απόλλων που προηγήθηκε με τέσσερις  πόντους 13-17. Με στόχο να ανακόψει τον ρυθμό των Λεμεσιανών ο Al. Boscovic κάλεσε το δικό του τάϊμ άουτ.

Ωστόσο, οι παίκτριες του Γιάννη Γιαπάνη δεν επηρεάστηκαν και προηγήθηκαν με πέντε πόντους 15-20 και κατέστησαν φαβορί για το σετ. Οι «γαλάζιες» της Λεμεσού διατήρησαν το προβάδισμα κερδίζοντας με 17-25 σε 25’ ισοφαρίζοντας το ντέρμπι σε 1-1.

Προβάδισμα «Κυρίας»

Η Ανόρθωσις μπήκε πιο δυνατά στο τρίτο σετ προηγούμενη με 05-01 σετ, με τον κ. Γ. Γιαπάνη να καλεί εσπευσμένα σε τάϊμ – άουτ.

Η «Μεγάλη Κυρία» έδειχνε να κυριαρχεί αφού βρέθηκε στο +5 09-04. Ο Property Gallery Απόλλων όμως αντέδρασε μειώνοντας  στον πόντο 09-08. Η Ανόρθωσις όμως κατάφερε να πάρει εκ νέου τα ηνία και να ξεφύγει 16-12 με τον κόουτς του Property Gallery Απόλλων να καλεί σε νέο τάϊμ – άουτ για να ανασυντάξει την ομάδα του.

Οι πετοσφαιρίστριες του Boscovic όμως ήταν καλύτερες και διατηρούσαν το πάνω χέρι 22-15 σε ένα καθοριστικό σημείο στο τρίτο σετ. Ο Property Gallery Απόλλων «κόλλησε» στους 15 πόντους και έχασε την επαφή του με την Ανόρθωση. Ο κόουτς  των Λεμεσιανών «είδε» στον πάγκο του περνώντας στον αγώνα τη νεαρή Ε. Συμεού στη θέση της Κατερίνας Λάμπρου. Παράλληλα, αντικατέστησε την πασαδόρο Δέσποινα Κωνσταντίνου με την Χατζηλαμπρή, ενώ επανέφερε τη Σιμανόφσκι αντί της Lavruk. H Aνόρθωσις ήταν σταθερότατη και κέρδισε το κρίσιμο σετ με 25-19 σε 25’ ενανακτώντας το προβάδισμα με 2-1 σετ.

Αντίδραση «αμαζόνων»

Στο τέταρτο σετ η Ανόρθωσις προηγήθηκε με 03-01  αλλά ήταν άμεση η αντίδραση του Property Gallery Απόλλωνα που προηγήθηκε με +4 04-08. Ο κόουτς της Ανορθώσεως κάλεσε σε τάϊμ –άουτ για να ανακόψει τον ρυθμό του Property Gallery Απόλλωνα.

Η «Μεγάλη Κυρία» προσπάθησε να απειλήσει, αλλά oι «αμαζόνες» του Γιαπάνη ξέφυγαν ξανά 08-14 δείχνοντας να έχουν τις λύσεις που δεν είχαν στο τρίτο σετ.

Η εικόνα του σετ συνεχίστηκε με τον Property Gallery Απόλλων να έχει το προβάδισμα 11-18 «φορτώνοντας με άγχος» την Ανόρθωση.

Οι παίκτριες του Boscovic επιχείρησαν να μειώσουν πήραν κάποιους πόντους και έφερςσν το σκορ στο -5 14-19. Ο Property Gallery Απόλλων έδειξε σωστή αντίδραση όμως και διαμόρφωσε το 16-21 και το 17-23 δημιουργώντας ιδανικές συνθήκες για να εξασφαλίσει το σετ. Ο Property Gallery Απόλλων πήρε αυτό που ήθελε αφού κέρδισε το σετ με 18-25 σε 24’ και ισοφάρισε σε 2-2. Οι δυο ομάδες εξασφάλισαν σίγουρα από ένα βαθμό.

Στα τελευταία στάδια του σετ ο κόουτς Boscovic πέρασε στον αγώνα τις νεαρές Μαρίνα Χριστοδούλου αντί της αρχηγού Κάλιας Βασιλείου και Έλενα Τσουτσούκη αντί της Έρικας Ζεμπύλα.

Ανατροπή και νίκη

Στο τάϊ – μπρέικ η Ανόρθωσις προηγήθηκε 06-03. Ο Property Gallery Απόλλων όμως μείωσε 06-05 και το ντέρμπι συνεχίστηκε. Οι δυο ομάδες δεν ήθελαν να αφήσουν τις ευκαιρίες να πάνε χαμένες σε αυτό το καθοριστικό για το δίποντο σημείο με τον Property Gallery Απόλλων να ισοφαρίζει 07-07. Ο κόουτς του Property Gallery Απόλλων Γιάννης Γιαπάνης πέρασε ξανά την Συμεού στο παιχνίδι αντί της Lavruk.

Το σετ κρεμόταν σε μια «κλωστή» αφού με την αλλαγή τερέν το σκορ ήταν ισόπαλο 09-09. Oι «γαλάζιες» της Λεμεσού όμως  προηγήθηκαν με 10-13 και έγιναν φαβορί για τη νίκη την οποία κατέκτησαν με 11-15 σε 22’ και τον αγώνα με 2-3  σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (AL. BOSCOVIC): Ιωάννου, Βασιλείου, Caetano, Ζεμπύλα, Ριαλά, Χαραλάμπους – Λίμπερο: Δαϋίδ. – Αλλαγές: Χριστοδούλου, Τσουτσούκη.

Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ(Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Ventura, Lavruk, Ιορδάνους, Κωνσταντίνου, Ripnaya, Λάμπρου – Λίμπερο: Χριστοφόρου. – Αλλαγές: Σιμανόφσκι, Συμεού, Χατζηλαμπρή.

Την Τρίτη 12 Ιανουαρίου 2021 στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής, πρώτης του νέου έτους ο Property Gallery Απόλλων θα ξεκουραστεί, ενώ η Ανόρθωσις ταξιδεύει στη Λεμεσό για να αντιμετωπίσει τη δυνατή Lemesos Volleyball.

Mετά το ντέρμπι,και τον αγώνα της Παρασκευής ΑΕΚ – UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου η βαθμολογία διαμορφώθηκε ως εξής:

1.Property Gallery Απόλλων (9) 26-06 24
2.Robo Markers ΑΕΛ (8) 21-05 21
3.Ολυμπιάδα Ν. (8) 19-09 17
4.Ανόρθωσις (7) 13-12 10
5.ΑΕΚ (9) 10-19 09
6.Lemesos Volleyball (9) 06-21 05
7.UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου (8) 01-24 00