Εντυπωσιακή η «Κυρία», νίκησε την Ολυμπιάδα

Μια εντυπωσιακή Ανόρθωσις στο φινάλε του αγώνα, ανέτρεψε τα δεδομένα στο παιχνίδι με την Ολυμπιάδα Νεαπόλεως, στο Αθλητικό Κέντρο Ανορθώσεως, και κέρδισε  με 3-2 σετ.  Η «Κυρία» πέτυχε την πρώτη της νίκη στον Όμιλο 1-4 και δείχνει ικανή για περισσότερα στη συνέχεια. Η Ολυμπιάδα που έπαιξε χωρίς την Αμερικανίδα Κάτγουερθ, πήρε μεν τον βαθμό, αλλά ψαλιδίζονται οι ελπίδες της για τον τίτλο.

Η Ολυμπιάδα ανέτρεψε το 0-1 σε 2-1 αλλά δεν κατάφερε να βρει λύσεις στο τέταρτο και πέμπτο σετ όπου η Ανόρθωσις ήταν πραγματικά ορμητική. Σε ένα ντέρμπι με τα όλα του η Ανόρθωσις κέρδισε στο πρώτο σετ με 25-23 σε 25’ ανοίγοντας το σκορ. Η Ολυμπιάδα μπήκε πιο καλά στο δεύτερο σετ και είχε σταθερά το προβάδισμα (2-5, 6-9).

Η ομάδα του Γ. Νικολάκη έμοιαζε να φέρνει το σετ στα μέτρα της 9-13 και αύξησε στους πέντε πόντους 13 -20 και έγινε φαβορί για το σετ. Η ομάδα της Νεάπολης κατάφερε να κερδίσει με 17 -25 σε 23’ ισοφαρίζοντας σε 1-1 τον αγώνα.

Η ομάδα της Νεάπολης ξεκίνησε καλύτερα και βρέθηκε μπροστά στο τρίτο σετ με 02-04 και 04-07, ενώ με σταθερό σχήμα και την ταλαντούχα Andrea Diobracinovic σε αυτή ξέφυγε 05 -11 και 06 -13 βάζοντας βάσεις για να επιβληθεί στο σετ. Η ομάδα από τη Νεάπολη δημιούργησε και νταμπλ – σκορ 08-16 σε σημείο που η Ανόρθωσις προσπαθούσε να αντιδράσει.

Η κατάληξη του σετ προδιαγράφηκε όταν η Ολυμπιάδα βρέθηκε στο 11-21 και κέρδισε σε 22’ 16-25 ανατρέποντας το 1-0 που έχανε.

Η Ανόρθωσις δεν είχε επιλογή παρά να μείνει στο παιχνίδι και στο τέταρτο σετ άρχισε ιδανικά ξεφεύγοντας 06-02, με τον Αleksandar Boscovic να ρίχνει στο παιχνίδι την Άντρεα Χαραλάμπους.

Η «Μεγάλη Κυρία» είχε σταθερό προβάδισμα και προηγήθηκε 14-09 ένα σκορ μάλλον ασφαλείας. Η Ανόρθωσις παρά το τάϊμ – άουτ του Γιάννη Νικολάκη ήταν κυρίαρχη στο σετ και πήρε διαφορά 12 πόντων 22-10. Ο κόουτς Νικολάκης έδωσε την ευκαιρία στις αναπληρωματικές Χαραλαμπίδη, Donchuk και Νικολάου να πάρουν χρόνο συμμετοχής. Τελικά, σε 19’ η Ανόρθωσις κέρδισε 25-12 και ισοφάρισε σε 2-2 το προσφυγικό ντέρμπι.

Οι δυο ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους στο τάϊ – μπρειϊκ και στην «ρωσοκή ρουλέτα του βόλεϊ. Η Ανόρθωσις μπήκε αποφασιστικά και προηγήθηκε 05-01 ενώ με την αλλαγή του τερέν προηγήθηκε 08-02. Η Ανόρθωσις κέρδισε με 15-07 σε 14’ και εξασφάλισε τη νίκη με 3-2 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ: Βασιλείου, Caetano, Ριαλά, Ζεμπύλα, Ιωάννου, Α. Χαραλάμπους – Λίμπερο: Δαϋϊδ.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ: Μανίταρου, Λεωνίδου, Hudima, Πέτρου, Mudritskaya, Dobrasinovic – Λίμπερο: Κούτα – Αλλαγές: Χριστοφορίδου, Donchuk, Χαραλαμπίδου, Νικολάου.