Δικέφαλη ανατροπή και ιστορική νίκη

Απίστευτο παιχνίδι έγινε στο Λύκειο Πολεμιδιών στον αγώνα της πρεμιέρας του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών μεταξύ Lemesos Volleyball – Δικέφαλος Γερίου. Οι «νεοφώτιστες» του Γιώργου Γεωργίου πέτυχαν την παρθενική τους νίκη στην Α Κατηγορία σε ένα αγώνα τεράστιας βαθμολογικής σημασίας με 3-2 σετ.. Το παιχνίδι είχε φοβερή εξέλιξη και συνεχείς ανατροπές με διάρκεια 126’.

Η ομάδα του Γιώργου Γεωργίου έδειξε τρομερά αποθέματα αφού στο τάϊ – μπρέικ έχανε με 14-10, αλλά με τρομερή προσπάθεια το γύρισε κερδίζοντας στους έξτρα πόντους 15-17. Στην αντίπερα όχθη η Lemesos Volleyball έχανε 0-1 το γύρισε 2-1, ενώ στο τάϊ – μπρέικ που είχε την ευκαιρία να τελειώσει το παιχνίδι δεν τα κατάφερε εξασφαλίζοντας μονάχα ένα πόντο.

Ο Δικέφαλος Γερίου αιφνιδίασε στο Λύκειο Πολεμιδιών και φάνηκε να κυριαρχεί στο πρώτο σετ 09-14. Η Lemesos Volleyball μετά το τάϊμ – άουτ και τις αλλαγές μείωσε σε 14-19, αλλά οι «κιτρινόμαυρες» του Γιώργου Γεωργίου τέλειωσαν το σετ με 19-25 σε 25’ και προηγήθηκαν.

Το 0-1 πείσμωσε τις «ροζ» που προηγήθηκαν 06-01 με τον κόουτς του Δικεφάλου να καλεί εσπευσμένα σε τάϊμ – άουτ. Η ομάδα των Α. Σπύρου /Τ. Λιοτατή φάνηκαν να ελέγχουν την κατάσταση και αύξησαν σε 11-05. Ο Δικέφαλος όμως κατάφερε να «μαζέψει» τη διαφορά 13-09, ενώ έφθασε στο -3 15-12 με την Lemesos Volleyball  να διατηρεί το προβάδισμα. Οι «ροζ» πήραν συνεχόμενους πόντους (σερί 08-01) και διαμόρφωσαν το 21-13. Με πείσμα οι νεοφώτιστες μείωσαν σε 23-20 δείχνοντας να πιστεύουν στην ανατροπή. Ωστόσο, οι «ροζ» κατάφεραν να πάρουν δυο πόντους να κερδίσουν 25-20 σε 27’ και ισοφάρισαν τον αγώνα.

Αμφίροοπο ήταν το τρίτο σετ με τον Δικέφαλο να προηγείται 02-06, αλλά την ομάδα της Λεμεσού να αντιδρά και να προηγείται 13-10. Το σετ διατήρησε σε πολύ υψηλά επίπεδα το ενδιαφέρον του με την ομάδα της Lemesos Volleyball να βρίσκεται στο +2 18-16 σε κομβικό σημείο του σετ. Η ομάδα των Α. Σπύρου / Τ.Λιοτατή στα τελικά στάδια έδειξαν αποτελεσματικότητα και κέρδισαν σε 27’ 25-19 κάνοντας την ανατροπή 2-1.

Όπως το τρίτο έτσι και το τέταρτο σετ ήταν εξαιρετικό στην αρχή. H Lemesos Volleyball προηγήθηκε, αλλά ο Δικέφαλος με την Κ. Διάκου στην εξάδα του προηγήθηκε με νταμπλ – σκορ 04-08. Η ομάδα του Γιώργου Γεωργίου έπαιξε ωραίο βόλεϊ και προηγήθηκε 08-15, αλλά η Lemesos Volley τα έδωσε όλα και ισοφάρισε 19 -19. Ο κόουτς του Δικεφάλου επανέφερε τη βασική  πασαδόρο του  Ραφαέλλα Οικονομίδου και οι  νεοφώτιστες προηγήθηκαν 20-23 αποκτώντας το πάνω χέρι στο τέταρτο σετ. Οι «κιτρινόμαυρες» δεν έκαναν χαρακίρι  και επιβλήθηκαν 21-25 σε 28’.

Το ξεκίνημα ήταν πολύ καλό και για τις δυο ομάδες στο τάϊ – μπρέικ. Μετά το αρχικό 2-2 η Lemesos Volleyball προηγήθηκε 07-05  ενώ διατήρησε το +2 και στην αλλαγή του τερέν (08-06). Το πέμπτο σετ είχε συνεχείς ανατροπές με τον Δικέφαλο να προηγείται 09-10, αλλά τη Λεμεσιανή ομάδα να βάζει υποθήκη νίκης με το 05-00 σερί και το 14-10. Ο Δικέφαλος έπαιξε την «τελευταία του ζαριά» και ισοφάρισε 14-14 οδηγώντας το σετ στους έξτρα πόντους. Ο Δικέφαλος μάλιστα προηγήθηκε 15-16 και κέρδισε σε 21’ 15-17 κατακτώντας την παρθενική του νίκη  στην Α Κατηγορία με 3-2 σετ.

LEMESOS Volleyball (Α. ΣΠΥΡΟΥ):  Summer, Λάσπου,  Dobrasinovic, Τran, Κέστα, Σιδερά  - Λίμπερο: Α. Μιχαήλ. – Αλλαγές: Σιαπάνη, Ιωάννου, Κωνσταντίνου.

ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ ΓΕΡΙΟΥ(Γ. ΓΕΩΡΓΙΟΥ): Οικονομίδου, Karabinovich, Παντελίδου, Lukacs, Weg, Σολωμή – Λίμπερο: Μαραγκού – Αλλαγές: Διάκου.