Βόλεϊ Γυναικών: «Κολλημένη» με τη νίκη η Ολυμπιάδα

Την έκτη συνεχή της νίκη πέτυχε η Ολυμπιάδα Νεαπόλεως. Οι πρωτοπόρες του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Γυναικών την Τρίτη 23 Νοεμβρίου στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής κέρδισαν στο «ΝΕΑΠΟΛΗ – ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ» τον Δικέφαλο Γερίου με 3-0 σετ σε 64’.

«ΝΕΑΠΟΛΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ»: OΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. – ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ Γ. 3-0  (25-09, 25-21, 25-13)

Η ομάδα του Νικολάκη ήταν πολύ σοβαρή και δυσκολεύτηκε μόνο στο δεύτερο σετ όπου ο Δικέφαλος ήταν πάρα πολύ ανταγωνιστικός μέχρι το τέλος του σετ.

Τυπική διαδικασία ήταν το πρώτο σετ με την Ολυμπιάδα να κυριαρχεί και να κερδίζει 25-09 σε 15’ ανοίγοντας το σκορ.

Το δεύτερο σετ ήταν άλλο ματς. Ο Δικέφαλος όχι μόνο μπήκε στο «πνεύμα» του αγώνα, αλλά ήταν καλύτερος και προηγήθηκε 12-15. Σταδιακά, όμως η Ολυμπιάδα αντέδρασε και προηγήθηκε 18-15 και πήρε το σετ απέναντι στον αξιοθαύμαστο Δικέφαλο με 25-21 σε 27’ και διαμόρφωσε το 2-0 σετ.

Η Ολυμπιάδα ήταν αποτελεσματική στα αρχικά στάδια του τρίτου σετ και προηγήθηκε 07-03  και 15-08 για να επικρατήσει η προσφυγική ομάδα με 25-13 σε 22’ κερδίζοντας τον αγώνα με 3-0 σετ.

OΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν.(Γ. ΝΙΚΟΛΑΚΗΣ): Hudima, Μudritskaya, Λεωνίδου, Cutworth, Drodz, Mανίταρου – Λίμπερο: Κούτα, Χριστοφόρου. – Αλλαγές: Πέτρου.

ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ Γ.(Γ. ΓΕΩΡΓΙΟΥ): Weg, Karabinovic, Βατυλιώτη, Lukacs, Οικονομίδου, Σολωμή –Λίμπερο: Μαραγκού. – Αλλαγές: Παντελίδου.