«Τρένο» η Ολυμπιάδα και στο ντέρμπι

H Oλυμπιάδα Νεαπόλεως «πάει τρένο» στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών. Η πρωτοπόρος ομάδα του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών στο πλαίσιο της 7ης και τελευταίας αγωνιστικής του Α Γύρου κέρδισε την Τρίτη 30 Νοεμβρίου 2021 στο «ΝΕΑΠΟΛΗ – ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ» την Ανόρθωση με 3-0 σετ.  Η «Μεγάλη Κυρία» έχασε για δεύτερη φορά μετά την πρεμιέρα.

Ο Propertry Gallery Απόλλων και η ΑΕΛ λίγες μέρες πριν το εξ αναβολής μεταξύ τους εξ αναβολής ντέρμπι κέρδισαν και πάνε με καλή ψυχολογία στο ντέρμπι. Οι «γαλάζιες» με πολύ ωραία εμφάνιση κέρδισαν την ΑΕΚ στη Λάρνακα με 0-3 σετ. Η ΑΕΛ ενισχυμένη με την Πολωνέζα Kinga Kasprzak κατέβαλε τον Δικέφαλο Γερίου με 3-0 στο «ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ» και πάει με τα καλύτερα δεδομένα στο ντέρμπι. Η Νέα Σαλαμίνα πέτυχε τη τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα κερδίζοντας στο Λύκειο Πολεμιδιών την Lremesos Volleyball με 1-3 σετ. Oι «ροζ» ήταν ενισχυμένες με την Σέρβα Mirjana Komlenovic.

Ντέρμπι για ένα σετ

«ΝΕΑΠΟΛΗ – ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ»: ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. – ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ  3-0 (26-24, 25 09, 25-11)

Ντέρμπι για ένα μόνο σετ ήταν το  ματς της 7ης και τελευταίας  αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών την Τρίτη 30 Νοεμβρίου 2021. Η Ολυμπιάδα επικράτησε στο «ΝΕΑΠΟΛΗ – ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ» της  Ανόρθωσης με 3-0 σετ  σε 71’ και έκλεισε 1η και αήττητη τον πρώτο γύρο.

Η Ανόρθωση μετά το πρώτο σετ δεν μπόρεσε να ακολουθήσει και έχασε μετά από τις 19 Οκτωβρίου και την 1η αγωνιστική.

Εντυπωσιακό το ξεκίνημα του ντέρμπι με τις δυο ομάδες να δίνουν μάχες και να συμβαδίζουν.Η Ανόρθωσις βρέθηκε μπροστά 13-15, αλλά η Ολυμπιάδα μείωσε και οι δυο ομάδες οδήγησαν το σετ στους έξτρα πόντους  με την Ολυμπιάδα να επικρατεί 26-24 σε 27’ και να προηγείται 1-0.

Η ομάδα της Νεάπολης ήταν συγκροτημένη στο δεύτερο σετ προηγούμενη 13-07. Το δεύτερο σετ δεν έμοιαζε με το πρώτο με τις πρωτοπόρες να κερδίζουν 25-09 σε 22’ και να ξεφεύγουν με 2-0.

Η ομάδα του Γ. Νικολάκη ήταν ανώτερη και στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 14-09 και ξέφυγε πολύ για να επικρατήσει με 25-11 εξασφαλίζοντας τη νίκη με 3-0 σετ.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν.(Γ. ΝΙΚΟΛΑΚΗΣ): Hudima, Μudritskaya, Drodz, Λεωνίδου, Cudworth, Μανίταρου – Λίμπερο: Κούτα , Χριστοφόρου. – Αλλαγές: Κωνσταντίνου, Tζιακίδου, Στ. Ιωάννου.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ(D. DJORDJEVIC): Shvasnska, Βασιλείου, Χαραλάμπους, Nikolova, Ζεμπύλα, Ριαλά – Λίμπερο: Δαϋίδ. – Αλλαγές: Πέτρου, Donchuk.

«Πέταξαν» στη Λάρνακα οι «Αμαζόνες»

«ΚΙΤΙΟΝ»: ΑΕΚ – Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ 0-3  (20-25, 18-25, 15-25)

Παίζοντας πολύ καλό βόλεϊ ο  Property Gallery Απόλλων πέρασε με ιδανικό τρόπο από τη Λάρνακα κερδίζοντας στο πλαίσιο της 7ης και τελευταίας αγωνιστικής του Α Γύρου κέρδισαν την ΑΕΚ με 0-3 σετ σε 66’ και ανέβηκε στη 2η θέση με 16 βαθμούς. Οι «γαλάζιες» πάνε με ιδανική ψυχολογία στο ντέρμπι με την ΑΕΛ.

Η ΑΕΚ που αγωνίστηκε χωρίς την Ρωσίδα Yiana Shevchuk  έκανε πολύ καλή προσπάθεια αλλά όταν ο Property Gallery  Aπόλλων  ξέφευγε,  δεν  κατάφερνε να ακολουθήσει.

O Property Gallery Απόλλων άρχισε ιδανικά στη Λάρνακα κερδίζοντας το πρώτο σετ 20-25  σε 22’ και προηγήθηκε.

Στο δεύτερο σετ οι Λαρνακείς άρχισαν θεσπέσια και προηγήθηκαν 11-05. Οι Λεμεσιανές όμως αντέδρασαν και προηγήθηκαν 13-18 για να κερδίσει με 18-25 σε 24’ και έκανε το 0-2.

Ακόμα καλύτερος ήταν ο Property Gallery Απόλλων στο τρίτο σετ. Από την αρχή πήρε το προβάδισμα ασφαλείας και δεν το άφησε κερδίζοντας με 15-25 σε 20’ εξασφαλίζοντας τη νίκη με 0-3 σετ.

ΑΕΚ(Σ. ΤΣΑΓΓΑΡΙΔΟΥ): Santana, Χατζηπέτρου, Χαραλάμπους, Condotta, Στυλιανού,Aντωνίου– Λίμπερο: Μοσφιλιώτη – Αλλαγές:, Stanciu, Τόφια.

Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Lavruk, Ιορδάνους, Kωνσταντίνου, , Perez, Ventura, Λάμπρου – Λίμπερο: Ζακχαίου. – Αλλαγές:, Nogueras,  Popolitova, Simanovski.

Κέρδισε και στρέφει την προσοχή της στο ντέρμπι

«ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ»: ΑΕΛ – ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ ΓΕΡΙΟΥ  3-0 (25-15, 27-25, 25-12)

Τονωτική «ένεση» ενόψει του ντέρμπι με τον Property Gallery Απόλλων πήρε η ΑΕΛ που στο πλαίσιο της 7ης και τελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών κέρδισε το Δικέφαλο Γερίου με 3-0 σετ στο «ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ» σε 78’.

Η ΑΕΛ ήταν ενισχυμένη με την Πολωνέζα Kinga Kasprzak, που έδειξε πολύ καλά στοιχεία στην πρώτη της εμφάνιση. Ο Δικέφαλος στο δεύτερο σετ ήταν πολύ καλός και έχασε μάλλον ένα δικό του σετ αφού προηγήθηκε 21-24, αλλά δεν το κέρδισε.

H ΑΕΛ στο πρώτο σετ μετά τα μέσα του σετ ήταν ανώτερη και κέρδισε 25-15 σε 20΄’. Στο δεύτερο όμως ο Δικέφαλος βρήκε τα πατήματά του και έβαλε πολύ δύσκολα στις Λεμεσιανές αφού προηγήθηκε 21-24. Η έμπειρη ΑΕΛ όμως γύρισε τα δεδομένα κερδίζοντας στους έξτρα πόντους 27-25 σε 31’ και διεύρυνε το σκορ.

Η τροπή που πήρε το τρίτο σετ βοήθησε την ΑΕΛ να ανακάμψει με αποτέλεσμα να πάρει διαφορά στο σκορ και να επικρατήσει 25-12 σε 28’ και ολοκλήρωσε το σετ και τον αγώνα με 3-0 σετ.

ΑΕΛ(ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ): Σπύρου, Stedile, Πεχλιβάνη, Magdic, Kasprzak, Kατσουνωτού – Λίμπερο: Koκκή. – Αλλαγές: Στεφανίδου – Gryban, Παναγιώτου, Παύλου.

ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ ΓΕΡΙΟΥ(Γ. ΓΕΩΡΓΙΟΥ):Oικονομίδου, Karabinovic, Σολωμή, Lukacs, Weg, Στυλιανού – Λίμπερο: Μαραγκού. – Αλλαγές: Διάκου.

«Ερυθρόλευκη» «επέλαση»

ΛΥΚΕΙΟ ΠΟΛΕΜΙΔΙΩΝ: LEMESOS VOLLEYBALL – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ  1-3 (13-25, 16-25, 25-20, 14-25)

«Ερυθρόλευκη επέλαση» στο Λύκειο Πολεμιδιών  την Τρίτη 30 Νοεμβρίου 2021 στο πλαίσιο της 7ης και τελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών. Η Νέα Σαλαμίνα πέτυχε τη δεύτερη της νίκη στο πρωτάθλημα κερδίζοντας την Lemesos Volleyball με 1-3 σετ σε 92’.

H Lemesos Volleyball που ήταν ενισχυμένη με την  Σέρβα ακραία με θητεία πολλών ετών στην Ελλάδα Mirjana Komlenovic μπήκε στον αγώνα στο  τρίτο σετ ενώ έχανε με 0-2 σετ. Ως εκ τούτου  δεν μπόρεσε να πάρει κάτι. Με τη λήξη του πρώτου γύρου έμεινε στον πυθμένα με ένα βαθμό.

Οι «ερυθρόλευκες» ήταν «σίφουνας» στα δυο πρώτα σετ κερδίζοντας με 13-25 σε 19’ και 16-25 σε 24’ διαμορφώνοντας το 0-2.

Στο τρίτο σετ όμως η Lemesos Volleyball έδειξε ότι ήθελε να το πάρει και προηγήθηκε 17-12 και μείωσε σε 1-2 κερδίζοντας 25-20 σε 25’.

Η Νέα Σαλαμίνα όμως επανήλθε και κέρδισε το τέταρτο σετ με 14-25 σε 24’ και τον αγώνα με 1-3 σετ, αφού προηγήθηκε 09-16.

LEMESOS VOLLEYBALL(A. ΣΠΥΡΟΥ): Summer, Dobrasinovic, Σιαπάνη, Horman, Κomlenovic, Kέστα– Λίμπερο: Μιχαήλ –Αλλαγές:  Λάσπου, Κωνσταντίνου.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(ΓΡ. ΜΠΑΛΛΟΣ):Strefling, Δ. Κόκκινου, Lezhenkina, Palmieri, Προκοπίου, Θεοδούλου – Λίμπερο: Στεφάνου. – Aλλαγές: Κρασιά, Γεωργίου, Χρ. Κόκκινου, Ιωάννου, Χριστοφή, Πέτρου, Αντωνίου.

BΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ – 7Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ολυμπιάδα Ν. (7) 7-0 21-03 20
Property Gallery Απόλλων (6) 5-1 17-04 16
Ανόρθωσις (7) 5-2 15-08 14
ΑΕΛ (6) 4-2 14-08 12
Νέα Σαλαμίνα (7) 3-4 13-17 08
ΑΕΚ (7) 2-5 08-16 07