Με το δεξί το Πανεπιστήμιο Κύπρου

Με τον καλύτερο τρόπο άρχισε τις υποχρεώσεις του το Πανεπιστήμιο Κύπρου στο γυναικείο βόλεϊ, αφού κατάφερε να κερδίσει εντός έδρας με 3-0 σετ το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο (25-13, 25-8, 25-18).

Το πρώτο σετ κύλησε σε γοργούς ρυθμούς, με το Πανεπιστήμιο Κύπρου να επιβάλει τον ρυθμό του στο παιχνίδι και να κερδίσει σχετικά εύκολα το προβάδισμα. Στην ουσία χρειάστηκαν 22’ για να προηγηθεί στο σκορ με 1-0. Μετέπειτα, ο αγώνας είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Αν και τα κορίτσια του Τεπάκ είναι μια νέα ομάδα, εντούτοις δεν το παράτησαν, πάλεψαν με όλους τους τις δυνάμεις και στα άλλα δύο σετ. Τα κορίτσια του κόουτς Φαούτα ήταν σε αρκετό καλό βράδυ και δεν έδωσαν περιθώρια στον αντίπαλο. Μπήκαν με την ίδια άνεση και την ίδια συγκέντρωση και στο δεύτερο σετ, με αποτέλεσμα να πάρουν εύκολα ισχυρό προβάδισμα νίκης σε διάρκεια 20’.

Το τρίτο σετ μπορεί να έμοιαζε με διαδικαστικού χαρακτήρα για όσους βρέθηκαν να παρακολουθήσαν τον αγώνα, ωστόσο το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο και τα κορίτσια της κόουτς Παντελή έβαλαν δυνατή αντίσταση. Πάλεψαν μέχρι το τέλους το σετ και ίσως αν ήταν πιο έμπειρες θα μπορούσαν να το κερδίσουν. Εντούτοις, έχασαν με 25-18 σε διάρκεια 22’ και έτσι ο αγώνας ολοκληρώθηκε με 3-0 σετ για το Πανεπιστήμιο Κύπρου.

Από την μία, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και πήραν μια  καθαρή νίκη στο πρωτάθλημα, ενώ το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο έδειξε πως θα αποτελέσει μια αξιόμαχη ομάδα, που όσο πάει ο καιρός θα βελτιώνεται περισσότερο. Στο τέλος του αγώνα, η αρχηγός του Πανεπιστημίου Κύπρου, Παντελίδου παραχώρησε δηλώσεις στην κάμερα της Κυπριακής Ομοσπονδίας Πανεπιστημιακού Αθλητισμού και εξέφρασε την ικανοποίηση της για τη νίκη της ομάδας της, δίνοντας και τα εύσημα στον αντίπαλο.

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ: Παντελίδου, Βανάρου, Σιμανόφσκι, Αριστοτέλους, Τσουτσούκη, Κούννου, Τάκη, Βασιλειάδου, Παμπάκα, Γεωργιάδου.

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ: Νικολάου, Τηλεμάχου, Μιχαήλ, Ηλιάδου, Χ’ Κωνσταντή, Καλούλη, Γεωργίου, Θεοχάρους.