Mε ανατροπή θρίαμβος στο ντέρμπι για τις «Αμαζόνες»

Tεράστια νίκη για τον Property Gallery Aπόλλων. Σε εξ αναβολής αγώνα για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Γυναικών οι «γαλάζιες» κέρδισαν με ανατροπή στο «ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ» την Ολυμπιάδα Ν. με 3-1 σε 113’ και μετά από 7 αγώνες είναι αήττητες. Βρίσκονται στη 2η θέση ένα βαθμό πίσω από την Ολυμπιάδα που δέχθηκε την πρώτη της ήττα μετά από 8 αγώνες στη Λεμεσό.

Η ομάδα του Γιάννη Γιαπάνη προηγήθηκε 16-10 στο πρώτο σετ, αλλά οι παίκτριες του Γ. Νικολάκη ανέτρεψαν το σκορ και κέρδισαν 23-25 σε 25’.  Στο δεύτερο σετ ο Property Gallery Απόλλων έλεγχε το σετ προηγήθηκε 19-15 και κέρδισε 25-22 σε 29’ ισοφαρίζοντας το ντέρμπι κορυφής.

Οι Λεμεσιανές κρατούσαν τα ηνία και στο τρίτο σετ έστω με μικρές διαφορές (17-15) για να επικρατήσουν μετά από 30’ 25-21 και να ανατρέψουν το σκορ.

Το τέταρτο σετ άνηκε στον Property Gallery Απόλλων που προηγήθηκε 14-08 και 22-18 για να τελειώσει το σετ με 25-18 σε 29’ εξασφαλίζοντας τη νίκη με 3-1 σετ.

Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Enneking, Ιορδάνους, Ventoura, Lavrouk, Λάμπρου, Νogueras –Λίμπερο 1: Δαϋίδ, Λίμπερο 2: Ζακχαίου – Αλλαγές: Χατζηκωνστάντα.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (Γ. ΝΙΚΟΛΑΚΗΣ): Ηudima, Ριαλά, Mudritskaya, Κωνσταντίνου, Drodz, Λεωνίδου – Λίμπερο 1: Xριστοφόρου, Λίμπερο 2: Κούτα – Αλλαγές: Donchuk, Vela, Mανίταρου.

Διαιτητές: Ανδρέας Κωνσταντινίδης – Χρίστος Μαϊφόσιης