Οι αγώνες της 9ης αγωνιστικής

H 9η που αποτελεί και την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών για το 2022 φέρνει πολύ ενδιαφέροντα παιχνίδια την Τρίτη 20 Δεκεμβρίου 2022. Ο αγώνας Ανόρθωσις – Ολυμπιάδα Ν. που είναι τηλεοπτικός (ζωντανά από την Cablenet Sports 3 Ηd) αποτελεί το ματς της ημέρας. Ο αήττητος Property Gallery Απόλλων μετά τη σπουδαία νίκη επί της Ολυμπιάδας δοκιμάζεται στην έδρα της Νέας Σαλαμίνας. Η Robo Markets ΑΕΛ υποδέχεται τον Δικέφαλο Γερίου. Πολύ σημαντικό είναι και το παιχνίδι Άρης Πολεμίου – Lemesos Volleyball.Όλοι οι αγώνες αρχίζουν στις 20:00.

«ΣΩΤΗΡΕΙΟ»: ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν.

Πολύ σημαντικό παιχνίδι μεταξύ των δυο προσφυγικών ομάδων που θα κυνηγήσουν το τρίποντο. Η Ανόρθωσις έμεινε πολύ πίσω στη βαθμολογία και για να μπορεί να διεκδικήσει την τετράδα χρειάζεται νίκες απέναντι στις ομάδες που βρίσκονται στα ψηλά.

Η Ολυμπιάδα Ν. μετά την ήττα από τον Property Gallery Απόλλωνα το Σάββατο δεν έχει την πολυτέλεια άλλων απωλειών αφού κινδυνεύει να απωλέσει την πρώτη θέση.

Προμηνύεται πολύ ωραίο παιχνίδι που ίσως κριθεί σε λεπτομέρειες. Ο αγώνας θα μεταδοθεί από την Cablenet Sports 3 Hd.

Στον αγώνα της 2ης αγωνιστικής η Ολυμπιάδα Ν. επικράτησε στην έδρα της το «ΝΕΑΠΟΛΗ –ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ» με 3-0 σετ.

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΓ. ΝΕΟΦΥΤΟΥ: ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ

Ντέρμπι μεταξύ δυο ομάδων που έχουν πολλά να προσφέρουν θα διεξαχθεί στο Γυμνάσιο Αγ. Νεοφύτου μεταξύ Νέας Σαλαμίνας – Property Gallery Απόλλων.

Οι «ερυθρόλευκες» έχουν πολύ ποιοτική ομάδα και θα προσπαθήσουν να βάλουν δύσκολα στις «γαλάζιες» που έρχονται φουριόζες από τη νίκη στο ντέρμπι επί της Ολυμπιάδας Νεαπόλεως.

Ο Property Gallery Απόλλων πάει στο Γυμνάσιο Αγίου Νεοφύτου για να πάρει το τρίποντο, αφού δεν θέλουν να πάει «στράφι» η μεγάλη νίκη επί της Ολυμπιάδας. Οι «γαλάζιες» παραμένουν αήττητες και θέλουν το συντομότερο να ανέβουν στην 1η θέση.

Στον αγώνα της 2ης αγωνιστικής ο Property Gallery Απόλλων κέρδισε στο «ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ» με 3-2 σετ.

«ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ»: Robo Markets ΑΕΛ- ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ ΓΕΡΙΟΥ

Τη δική του σημασία έχει και ο αγώνας Robo Markets ΑΕΛ – Δικέφαλος Γ. στο Αθλητικό Κέντρο «ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ». Η Robo Markets ΑΕΛ μέσα στην έδρα της είναι ισχυρή. Οι «γαλαζοκίτρινες» θα αγωνιστούν για τους τρεις βαθμούς, ώστε να εκμεταλλευτούν και τα αποτελέσματα στους άλλους αγώνες.

Ο Δικέφαλος Γερίου που απέσπασε βαθμό την προηγούμενη αγωνιστική πάει στη Λεμεσό γνωρίζοντας ότι έχει πολύ δύσκολη αποστολή, αλλά θα προσπαθήσει να εξασφαλίσει κέρδος.

Στο παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής η Robo Markets ΑΕΛ επικράτησε με 1-3 στο Γυμνάσιο Γερίου.

«ΑΦΡΟΔΙΤΗ»: ΆΡΗΣ ΠΟΛΕΜΙΟΥ – LEMESOS VOLLEYBALL

Μεγάλο παιχνίδι αναμένεται στην Πάφο μεταξύ Άρη Πολεμίου – Lemesos Volleyball. Οι δυο ομάδες έπαιξαν πολύ καλό βόλεϊ σε αυτές τις 8 πρώτες αγωνιστικές και ο μεταξύ τους αγώνας είναι χωρίς προγνωστικά.

Ο Άρης Πολεμίου είναι εξαιρετικός στις τελευταίες αγωνιστικές ενώ η εμφάνιση απέναντι στην Ολυμπιάδα Ν. πιστοποίησε τις δυνατότητες των παικτριών του Γ. Χαραλάμπους.

Πολύ δυνατό σύνολο έχει και η Lemesos Volleyball που πάει στην Πάφο για να κερδίσει αφήνοντας ανοικτή την πόρτα της τετράδας.

Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής η Lemesos Volleyball επικράτησε με 3-0 στο Λύκειο Πολεμιδιών.