Η αγωνιστική έφερε ανακατατάξεις για τη μάχη της τετράδας

Mε νίκες των ΟΛΥΜΠΙΑΔΑΣ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ, LEMESOS VOLLEYBALL και ΑΠΟΛΛΩΝ ολοκληρώθηκαν οι αγώνες της 8ης αγωνιστικής, με την οποία άνοιξε η αυλαία του Β’ Γύρου στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ». Η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ επικράτησε στη Λεμεσό της Robo Markets ΑΕΛ με 1-3 σετ. Ο ΑΠΟΛΛΩΝ κέρδισε την ΑΝΟΡΘΩΣΗ στο «ΣΩΤΗΡΕΙΟ» με 1-3 σετ. Η LEMESOS VOLLEYBALL κέρδισε την ΑΕΚ στο Λύκειο Πολεμιδιών 3-1. Με τη νίκη τους οι «ροζ» έκαναν άλμα στην τετράδα. Η αγωνιστική έφερε ανακατατάξεις για τη μάχη της τετράδας, αυξάνοντας το ενδιαφέρον.

Η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ εξασφάλισε τους τρεις βαθμούς άνευ αγώνα μετά την αποχώρηση  του ΆΡΗ ΠΟΛΕΜΙΟΥ.

«ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ»: Robo Markets ΑΕΛ – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. 1-3 (17-25, 13-25, 25-22, 23-25)

Την 8η σερί νίκη της πέτυχε η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. στην 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ». Η προσφυγική ομάδα κέρδισε την Robo Markets ΑΕΛ στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος 1-3 σετ σε 2’01 ενώπιον 120 θεατών. Η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ έχασε για πρώτη φορά σετ στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ η Robo Markets ΑΕΛ βρίσκεται στην 3η θέση στο -10 από την ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν.

Η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ξέφυγε στο πρώτο σετ με 13-18 και 15-21 για να επικρατήσει σε 23’ 17-25 γράφοντας το 0-1.  Η ομάδα του P.Fongel ξέφυγε στο δεύτερο σετ 09-17 και 11-21 για να τελειώσει το σετ 13-25 σε 22’ για να διαμορφώσει το 0-2.

Η Robo Markets ΑΕΛ μείωσε σε 1-2 αφού κέρδισε το τρίτο σετ 25-22 σε 28’ σε ένα σετ που οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες 22-22.

Στο τέταρτο σετ η Robo Markets ΑΕΛ προηγήθηκε 15-13 με την ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ να καταφέρνει να κερδίζει 23-25 σε 39’ και να «τελειώνει» τον αγώνα 1-3 σετ.

Robo Markets ΑΕΛ (E. PAYAN): Simonia, Van Sickle, Πεχλιβάνη, Σπύρου, Tai, Zvereva – Λίμπερο 1: Κοκκή, Λίμπερο 2: Παλιομυλίτη – Aλλαγές: Dobrasinovic, Θεοφίλου, Κυριακίδου.

OΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (P. FONGEL): Νοqueras, Hudima, Ριαλά, Novakovic, Κωνσταντίνου, Drodz – Λίμπερο 1: Κούτα, Λίμπερο 2: Χριστοφόρου – Αλλαγές: Μudrutskaya, Λεωνίδου, Nικολάου, Μανίταρου.

Διαιτητές: Aνδρέας Κωνστασντινίδης – Σωτήρης Καρκίδης

«ΣΩΤΗΡΕΙΟ»: ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ 1-3 (25-21, 12-25, 15-25, 17-25)

Με ανατροπή ο AΠΟΛΛΩΝ πέρασε από το «ΣΩΤΗΡΕΙΟ» Αθλητικό Κέντρο κερδίζοντας την ΑΝΟΡΘΩΣΗ 1-3 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ». Οι Λεμεσιανές που βρίσκονται στη 2η θέση στο -7 από την κορυφή κέρδισαν σε 1’51’’, ενώπιον 130 θεατών. Η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ βρίσκεται στην 7η θέση με 09 βαθμούς.

Η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ επικράτησε στο πρώτο σετ 25-21 σε 24’ και άνοιξε το σκορ. Ο ΑΠΟΛΛΩΝ στο δεύτερο σετ «ανέβασε στροφές» ξέφυγε 05-13, 21-10 και επικράτησε 12-25 σε 21’ ισοφαρίζοντας 1-1.

Στο τρίτο σετ οι Λεμεσιανές δημιούργησαν σκορ ασφαλείας 12-21 για να κερδίσουν 15-25 σε 27’ ανατρέποντας το σκορ.

Ο ΑΠΟΛΛΩΝ επιβλήθηκε και στο τέταρτο σετ 17-25 σε 30’ και επικράτησε τελικά 1-3 εξασφαλίζοντας το τρίποντο.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (P. MATELA): Στ. Ιωάννου, Ardila, Xειμωνίδου, Flores, Montoya, Young – Λίμπερο 1: Δημητρίου,Λίμπερο 2: Μαραγκού – Αλλαγές: Θεοδότου, Θεμιστοκλέους, Λοίζίδη.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Ribeiro, Λάμπρου, Milanova, Κyrychenko, Chkatarasvili, Da Silva – Λίμπερο 1; Δαύίδ, Λίμπερο 2: Ζακχαίου – Aλλαγές: Κωνσταντοπούλου.

Διαιτητές: Ανδρέας Ζορλής – Χρίστος Μαίφόσιης.

ΛΥΚΕΙΟ ΠΟΛΕΜΙΔΙΩΝ: LEMESOS VOLLEYBALL – ΑΕΚ 3-1 (25-16, 19-25, 25-20, 25-21)

΄Αλμα στην τετράδα έκανε η LEMESOS VOLLEYBALL. Στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ» κέρδισε στο Λύκειο Πολεμιδιών την ΑΕΚ με 1-3 σετ σε 1’44. Η ομάδα του Α. Λιοτατή ανέβηκε στην 4η θέση με 12 βαθμούς. Η ΑΕΚ μετά την ήττα της υποχώρησε στην 6η θέση με 09 βαθμούς.

Στο πρώτο σετ η LEMESOS VOLLEYBALL κέρδισε 25-16 σε 19’ και προηγήθηκε 1-0.  Η ΑΕΚ επικράτησε στο δεύτερο σετ με 19-25 σε 23’ αφού προηγήθηκε 12-17.

Στο τρίτο σετ οι «ροζ» κέρδισαν 25-20 και πήραν εκ νέου το προβάδισμα 2-1. Στο τέταρτο σετ η LEMESOS VOLLEYBALL ξέφυγε 17-10 και 19-12 για να επικρατήσει παρά την πίεση της ΑΕΚ 25-21 σε 26’ εξασφαλίζοντας τη νίκη με 3-1 σετ.

LEMESOS VOLLEYBALL (Α. ΛΙΟΤΑΤΗΣ): Ertz, Στυλιανού, Maciagowski, Rodwald, Ferguson, Σιαπάνη – Λίμπερο 1: Α. Ιωάννου, Λίμπερο 2: Σιακκίδου – Παπακυριακού – Αλλαγές: Λάσπου, Παναγιώτου.

ΑΕΚ (Μ. ΠΡΑΣΣΑΝΑΚΗΣ): Α. Χαραλάμπους, Βλάχου, Castillo, Λοίζου, Β. Χαραλάμπους, Simancova –Λίμπερο 1: Popolitona, Λίμπερο 2: Αντωνίου – Αλλαγές: Iσιδώρου.

Διαιτητές: Iωάννης Σοφοκλέους – Μέμνων Αντώρκας.