Βόλεϊ Γυναικών: Στο +10 η Ολυμπιάδα Νεαπόλεως

Tη 10η σερί νίκη της πέτυχε η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ την Τρίτη 19 Δεκεμβρίου 2023 στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής – τελευταίας για το 2023 του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ». Η προσφυγική ομάδα επικράτησε στο «ΝΕΑΠΟΛΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ» της ΑΕΚ με 3-1 σετ. Στους άλλους αγώνες που ολοκλήρωσαν την 10η αγωνιστική η Robo Markets ΑΕΛ κέρδισε με 3-0 τη ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ και η LEMESOS VOLLEYBALL την ΑΝΟΡΘΩΣΗ με 3-1. Άνευ αγώνα πήρε τους τρεις βαθμούς ο ΑΠΟΛΛΩΝ.

Λόγω των εορτών το πρωτάθλημα θα διακοπεί και θα επαναρχίσει την Τρίτη 16 Ιανουαρίου 2024 με τους αγώνες της 11ης αγωνιστικής.

«ΝΕΑΠΟΛΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ» : ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. – ΑΕΚ 3-1 (25-09, 25-18, 18-25, 25-15)

Η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ ολοκλήρωσε αήττητη στις πρώτες 10 αγωνιστικές και πριν τις γιορτές  το πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ» 2023- 2024 . Για τη 10η αγωνιστική επικράτησε στην προσωρινή της έδρα την Αίθουσα «ΝΕΑΠΟΛΗ – ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ» την ΑΕΚ με 3-1 σετ σε 1’41’ παρουσία 80 θεατών.  Η ΑΕΚ δέχθηκε την 6η της ήττα και ολοκλήρωσε το 2023 στην 5η θέση.

Η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ξέφυγε πολύ γρήγορα στο πρώτο σετ 18-06 για να επικρατήσει 25-09 σε 19’ και να προηγηθεί 1-0. Στο δεύτερο σετ η προσφυγική ομάδα  προηγήθηκε 19-13 με την ΑΕΚ να μειώνει 22-18, αλλά η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ κέρδισε 25-18 σε 26’ και αύξησε σε 2-0 το προβάδισμά της.

Άλλη εικόνα είχε το τρίτο σετ με τις «κιτρινοπράσινες» να κτίζουν διψήφια διαφορά 07-14 και εν τέλει να επικρατούν 18-25 μειώνοντας σε 1-2 σετ. Στο τέταρτο σετ  η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ προηγήθηκε 22-14 και επικράτησε με 25-15 «καθαρίζοντας» τον αγώνα με 3-1 σετ.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (P. FONGEL): Νοqueras, Hudima, Ριαλά, Mudritskaya, Κωνσταντίνου, Drodz – Λίμπερο 1: Κούτα, Λίμπερο 2: Χριστοφόρου – Αλλαγές: Νικολάου, Λεωνίδου, Ζεμπύλα,Novakovic, Μανίταρου.

ΑΕΚ (ΕΜΜ. ΠΡΑΣΑΝΑΚΗΣ): Βλάχου, Castillo, Λοίζου, Β. Χαραλάμπους, Simancova, Α. Χαραλάμπους – Λίμπερο 1: Popolitova, Λίμπερο 2: Αντωνίου – Αλλαγές: Iσιδώρου, Κουκουμά, Τσουτσούκη.

Διαιτητές: K. Στεφανή – Σ. Καρκίδης

«ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ»: Robo Markets ΑΕΛ – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 3-0 (25-20, 25-19, 25-23)

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις για το 2023 η Robo Markets ΑΕΛ. Στην παρουσία 55 θεατών κέρδισε  για τη 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ» στο Αθλητικό Κέντρο «ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ» τη ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ με 3-0 σετ σε 1’21’’. Οι «γαλαζοκίτρινες» με τη νίκη τους σταθεροποιήθηκαν στην 3η θέση.  Η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ δέχθηκε την έκτη ήττα μένοντας στην 6η θέση.

Η Robo Markets ΑΕΛ δημιούργησε διαφορά τεσσάρων πόντων στο πρώτο σετ 23-19 και επικράτησε 25-20 σε 24’ για να διαμορφώσει το 1-0.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα του J. Payan προηγήθηκε 18-11 για να κερδίσει 25-19 σε 24’ αυξάνοντας σε 2-0  το προβάδισμά της.

Η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ στο τρίτο σετ προσπάθησε να μείνει στο ματς. Η Robo Markets ΑΕΛ προηγήθηκε 08-02, αλλά η Βαρωσιώτικη ομάδα μείωσε στο -3 23-20. Τελικά, η Robo Markets ΑΕΛ κατάφερε να κερδίσει 25-23 σε 27’ εξασφαλίζοντας το τρίποντο με 3-0 σετ.

Robo Markets ΑΕΛ (J.PAYAN): Tai, Zvereva, Simonia, Van Sickle, Πεχλιβάνη, Σπύρου – Λίμπερο 1: Κοκκή, Λίμπερο 2: Παλιομυλίτη – Αλλαγές: Dobrasinovic.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (ΓΡ. ΜΠΑΛΛΟΣ): Stekovic, Σιαλή, Προκοπίου, Coleman, Κυριάκου, Νapalkova – Λίμπερο 1: Χίτζιου, Λίμπερο 2: Γεωργίου – Αλλαγές: Nικολάου, Χατζηκωνστάντα.

Διαιτητές: Xρ. Μαίφόσιης – Ν. Τζιακούρης

ΛΥΚΕΙΟ ΠΟΛΕΜΙΔΙΩΝ: LEMESOS VOLLEYBALL – ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ 3-1 (25-15, 25-15, 23-25, 25-16)

Σπουδαία νίκη πέτυχε η LEMESOS VOLLEYBALL απέναντι στην ΑΝΟΡΘΩΣΗ στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ». Οι «ροζ» επικράτησαν με 3-1 σε 1’36’ στην παρουσία 60 θεατών στο Λύκειο Πολεμιδιών. Με την ολοκλήρωση των αγωνιστικών υποχρεώσεων το 2023 η ομάδα του Αντώνη Λιοτατή βρίσκεται στην 4η θέση. Η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ που αγωνίστηκε χωρίς την  Flores δέχθηκε την 6η της ήττα σε 9 αγώνες και παρέμεινε στην 7η θέση και στο -6 από την αντίπαλό της.

Η LEMESOS VOLLEYBALL στο πρώτο σετ προηγήθηκε 20-11 για να πετύχει το 1-0 σετ κερδίζοντας με 25-15  σε 19’. Οι «ροζ» διαμόρφωσαν το 2-0 αφού εξασφάλισαν το δεύτερο σετ με σκορ 25-15 σε 21’

Στο τρίτο σετ η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ κατάφερε να επικρατήσει 23-25 σε 26’ μειώνοντας σε 1-2 σετ. Στο τέταρτο σετ η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ άρχισε πολύ δυνατά και προηγήθηκε 00-03 και 07-11. Ακολούθως η LEMESOS VOLLEYBALL έφερε το σετ στα μέτρα της και κέρδισε 25-16 εξασφαλίζοντας τη νίκη με 3-1 σετ.

LEMESOS VOLLEYBALL (Α. ΛΙΟΤΑΤΗΣ): Ertz, Ferguson, Σιαπάνη, Rodwald, Στυλιανού, Maciagowski – Λίμπερο 1: Α. Ιωάννου, Λίμπερο 2: Δ. Καραολή – Αλλαγές: Λάσπου.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (P. MATELA): Αιμ.Δημητρίου, Young, Θεοδότου, Ardila, Χειμωνίδου, Montoya – Λίμπερο 1: Μαραγκού – Αλλαγές: K. Δημητρίου, Λοίζίδη, Θεμιστοκλέους.

Διαιτητές: A. Δανιήλ – Ι. Σοφοκλέους