Ολύμπια-δα ανατροπή σε μεγάλο ντέρμπι

Με φοβερή ανατροπή και μετά από ένα εκπληκτικό παιχνίδι που αφήνει υποσχέσεις για τη συνέχεια του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών η Ολυμπιάδα Νεαπόλεως στο ντεμπούτο του πετυχημένου κόουτς Γιάννη Γιαπάνη υποχρέωσε την Robo Markets ΑΕΛ στη δεύτερή της ήττα στο πρωτάθλημα. Η προσφυγική ομάδα κέρδισε για την 10η αγωνιστική με 3-1 στο «Νεάπολη – Επιστροφή» και  «έριξε» την αντίπαλό της από την κορυφή. Σε ένα αγώνα 111’ έγιναν φοβερές μάχες με την Ολυμπιάδα μετά το πρώτο κακό σετ να κάνει πολύ καλή εμφάνιση, ενώ η Robo Markets ΑΕΛ επιχείρησε να ανατρέψει τα δεδομένα χωρίς αποτέλεσμα.

Mετά το αρχικό 03-03 η Robo Markets ΑΕΛ βρήκε τον τρόπο να ξεφύγει στο σκορ 04-08 παρά το τάϊμ – άουτ του κόουτς της προσφυγικής ομάδας Γιάννη Γιαπάνη. Oι «γαλαζοκίτρινες» διατήρησαν σε υψηλά στάνταρ την απόδοσή τους και βρέθηκαν στο +8 06-14 με τον κ. Γιαπάνη να καλεί εσπευσμένα σε τάϊμ – άουτ. Η ομάδα του Μασιά όσο προχωρούσε το σετ ήταν εντυπωσιακή και διαμόρφωσε το 10-20, αφού η Ολυμπιάδα δεν είχε λύσεις. Με το σκορ στο 12-24 ο κ. Γιαπάνης απέσυρε το μεγάλο του όπλο V. Hudima  επιστρατεύοντας την Βαλέρια Σιακίδου – Παπακυριακού. Η Robo Markets ΑΕΛ επικράτησε 12-25 σε 22’ και έγραψε το 0-1 σετ.

Η Ολυμπιάδα θέλοντας να αφήσει πίσω της το κακό πρώτο σετ μπήκε στο δεύτερο και προηγήθηκε 04-02. Τα δεδομένα έδειχναν να παγιώνονται με την Ολυμπιάδα να βρίσκεται στο 08-06. Η Robo Markets ΑΕΛ έκανε ένα μικρό σερί 04-02 και έφερε το σκορ στο 10-10. Η Ολυμπιάδα δεν έχασε την αυτοκυριαρχία της και πήρε ξανά το προβάδισμα 13-11. Με σερί μικρό μεν, ουσιαστικό δε οι «γαλαζοκίτρινες έκαναν σερί 01-05 και προηγήθηκαν στα μέσα του σετ 14-16. To σετ ήταν ντέρμπι με τις «γαλαζοκίτρινες» να διατηρούν το εύθραστο +1, +2 17-18. Με ένα μικρό ντεμαράζ οι παίκτριες του Στ. Μασιά αύξησε τη διαφορά στο +3 17-20, με τον κ. Γιαπάνη να καλεί σε τάϊμ – άουτ. Εντυπωσιακή αντίδραση για την Ολυμπιάδα που γύρισε τα δεδομένα και προηγήθηκε 22-20. Η Robo Markets ΑΕΛ μείωσε σε 22-21, αλλά η Ολυμπιάδα πιο αποφασιστική πήρε το σετ σε 29’ 25-21 και ισοφάρισε 1-1 το ντέρμπι.

Με ψυχολογία στα ύψη

Παίζοντας με πολύ καλή ψυχολογία απόρροια της αντίδρασης στο δεύτερο σετ και της ισοφάρισης σε 1-1, οι παίκτριες του Γιάννη Γιαπάνη προηγήθηκαν 09-05 στο κρίσιμο τρίτο σετ. Η Robo Markets ΑΕΛ με σερί  06-02 για λογαριασμό της ισοφάρισε 11-11 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ. Ωστόσο, η προσφυγική ομάδα δεν επηρεάστηκε και εξασφάλισε την πρωτοπορία 14-11. Η Ολυμπιάδα διατηρήθηκε στην πρωτοπορία  σε αυτό το τρίτο σετ και αύξησε τη διαφορά στο +5 18-13 σε ένα κρίσιμο σημείο. Όλα έδειχναν ότι οι παίκτριες του Γιαπάνη θα κατακτούσαν το σετ όταν ξέφυγαν 20-13 με σερί 06-02.  Οι παίκτριες της Ολυμπιάδας ήθελαν να «καθαρίσουν» το σετ και να πάρουν ισχυρό προβάδισμα νίκης και έφεραν το σκορ στο 24-16. Το σετ κατέκτησε η προσφυγική ομάδα με 25-16 σε 26’ μετατρέποντας το 0-1 σε 2-1.

Με το «πόδι στο γκάζι» μπήκε η Ολυμπιάδα στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε 03-01. Η Robo Markets ΑΕΛ όμως αντέδρασε γρήγορα και ισοφάρισε 03-03. Νέο σερί από τις παίκτριες του Γιαπάνη  που μετά το πρώτο σετ έπαιξε πολύ καλό βόλεϊ και προηγήθηκαν 07-03. Ο ρυθμός της Ολυμπιάδας ήταν εντυπωσιακός σε αντίθεση με την Robo Markets ΑΕΛ που είχε προβλήματα και το σκορ διαμορφώθηκε στο νταμπλ σκορ 10-05, με τον κ. Μασιά να καλεί ξανά σε τάϊμ – άουτ. Η ομάδα της Νεάπολης δεν επηρεάστηκε από το τάϊμ – άουτ των Λεμεσιανών και διαμόρφωσε το 12-07.

Ωστόσο, η Robo Markets ΑΕΛ έδειξε ότι φέτος είναι πολύ ανθεκτική ομάδα και μείωσε στο -2 12 -10 αναγκάζοντας τον Γ. Γιαπάνη να καλέσει τις παίκτριές του στον πάγκο για οδηγίες. Με την επιστροφή στο παρκέ η Ολυμπιάδα επανέφερε το σκορ σε επίπεδα ασφαλείας 16-10 και λίγο αργότερα στο 18-12 με τον κόουτς της Robo Markets ΑΕΛ να καλεί νέο τάϊμ – άουτ για να βοηθήσει την ομάδα του να ανακάμψει. Κατά κάποιο τρόπο, ο Παφίτης κόουτς κατάφερε να σπάσει τον ρυθμό της προσφυγικής ομάδας αφού η Robo Markets ΑΕΛ μείωσε σε 18-15 σε ένα σετ με μπόλικη τακτική. Σειρά πλέον του κ. Γιαπάνη να καλέσει τάϊμ – άουτ. Οι «γαλαζοκίτρινες» έδειχναν σε καλύτερη ψυχολογία μειώνοντας σε 19-18. Η ψυχολογία φάνηκε να αλλάζει εντελώς όταν οι Λεμεσιανές το «γύρισαν» αφού προηγήθηκαν 20-21. Η επιστροφή της Σκεύης Πεχλιβάνη βοήθησε την Robo Markets ΑΕΛ, αλλά η Ολυμπιάδα έμεινε ζωντανή ισοφαρίζοντας σε 22-22. Η προσφυγική ομάδα ξέφυγε 24-23 και με αποφασιστικότητα πήρε το σετ με 25-23 σε 33’ κατακτώντας μια σπουδαία νίκη.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Hudima, Juric, I. Λεωνίδου, Μανίταρου, Cudworth, Simanowski  -Λίμπερο: Κούτα – Αλλαγές: Donchuk, Σιακίδου - Παπακυριακού

Robo Markets ΑΕΛ(ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ): Πεχλιβάνη, Moreira, Dudnikova, Stedile, Παύλου, Σπύρου – Λίμπερο: Στεφανίδου – Gryban. – Aλλαγές: Κατσουνωτού, Κοκκή.