Άγγιξε τεράστια ανατροπή, αλλά γκέλαρε η Τσέλσι

Μέχρι να πάρει χαμπάρι τι γίνεται, η Τσέλσι έχανε 3-0 από την Γουέστ Μπρομ στο 27', όμως στην επανάληψη κατάφερε τουλάχιστον να αποφύγει την ήττα (3-3).

Σίγουρα αυτά δεν είναι τα αποτελέσματα που διοίκηση και οπαδοί των Μπλε περίμεναν μετά τις τόσες ακριβές μεταγραφές. Οι Λονδρέζοι είχαν στον πάγκο το... εξιλαστήριο θύμα, Κέπα, και βασικό και αρχηγό για πρώτη φορά τον Τιάγκο Σίλβα, όμως τα πράγματα δεν πήγαν καλά και μετά το 0-2 από την Λίβερπουλ, είχαν νέα απώλεια και με το «καλημέρα» έχασαν πολύ έδαφος. Δεν άντεξε να κρατήσει την πρώτη της νίκη η WBA του Σλάβεν Μπίλιτς που προσπαθεί να αποτινάξει το αμυντικό DNA των προηγούμενων ετών. Δύο γκολ ο Ρόμπισον.

Μόλις στο 4' ο Κάλουμ Ρόμπινσον έκανε το αριστερό σουτ μέσα από την περιοχή για να περάσει η μπάλα πολύ κοντά στο σώμα του Καμπαγιέρο και να πάει στα δίχτυα (1-0). Η Τσέλσι έδειξε να αντιδρά και στο 15' ο Μάουντ έδωσε πάρε-βάλε στον Βέρνερ αλλά ο Γερμανός έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 25' ο Τιάγκο Σίλβα δεν ήταν καθόλου συγκεντρωμένος, έχασε την μπάλα ως τελευταίος παίκτης και ο Ρόμπισον τελείωσε τη φάση για το 2-0 και δύο λεπτά μετά η άμυνα των Μπλε ήταν σε black-out και ο Μπάρτλεϊ από κοντά πλάσαρε σαν σε προπόνηση.

Στην επανάληψη όμως, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν τη δουλειά. Στο 54' με τρομερό σουτ του Μάουντ εκτός περιοχής η Τσέλσι μπήκε στο ματς και πίεση γινόταν όλο και μεγαλύτερ σε ένα ματς που παιζόταν στο μισό γήπεδο (3-1). Στο 70' ο Χάβερτς έδωσε όμορφη πάσα με τη μία στον βηματισμό του Χάντσον-Οντόι και εκείνος βρήκε την απέναντι γωνία για να γίνει η ανατροπή στο 93' όταν έπειτα από επέμβαση του keeper της Γουέστ Μπρομ είχε εύκολο έργο στην κενή εστία για το τελικό 3-3.