«Stop» σε Άστον Βίλα από Λιντς με εκπληκτικό χατ-τρικ από Μπάμφορντ

Η Λιντς έβαλε τέλος στο... αήττητο της Άστον Βίλα με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπάμφορντ ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ στο 0-3 της ομάδας του Μπιέλσα.

Η Άστον Βίλα προέρχονταν από 4 σερί νίκες αλλά η Λιντς είχε άλλη άποψη. Ο Μπάμφορντ έγραψε ιστορία μιας και έχει πετύχει έξι γκολ σε ισάριθμα παιχνίδια στην Premier League, κάτι που είχε πετύχει μόνο ο τεράστιος Ερίκ Καντονά την περίοδο 1992-93.

Η Λιντς από την αρχή έδειξε τις προθέσεις της χάνοντας μεγάλη ευκαιρία μόλις στο 3ο λεπτό με τον Μπάμφορντ. Η Άστον Βίλα προσπάθησε να αντιδράσει, έχοντας μία καλή στιγμή με το σουτ του Γκρίλις στο 26ο λεπτό, ενώ ο ίδιος είχε και δεύτερο σουτ, τρία λεπτά αργότερα, με την μπάλα να περνάει άουτ.

Με το 0-0 στο πρώτο μέρος, ίσως κανείς δεν περίμενε το... σόου του Μπάμφορντ. Ο επιθετικός της Λιντς «χτύπησε» στο 55ο, στο 67ο και στο 74ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό 0-3 για την Λιντς.

Η Άστον Βίλα βρίσκεται στην 2η θέση με 12 βαθμούς, ενώ πίσω είναι η Λιντς με 10 βαθμούς.