Η Λέστερ «άλωσε» το «Emirates» με γκολ του Βάρντι

Ένα γκολ του Τζέιμι Βάρντι στο 80ο λεπτό (20 λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς) χάρισε ένα τεράστιο «διπλό» για τη Λέστερ, επί της Άρσεναλ στο «Emirates» (1-0) στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Premier League και την οδήγησε στη 2η θέση της βαθμολογίας, όπου ισοβαθμεί με την Άστον Βίλα στους 12 βαθμούς.

Οι «απελούδες», αντίπαλος της ΑΕΚ την προσεχή Πέμπτη (29/10) στη 2η αγωνιστική των ομίλων του Europa League, έδειξαν πολύ σοβαρό αμυντικό πρόσωπο και χτυπώντας στο τελευταίο δεκάλεπτο, πήραν τον πρώτο τους «τρίποντο» στο πρωτάθλημα, μετά από δύο σερί ήττες.

Ο Μπρένταν Ρότζερς χρησιμοποίησε την εξής σύνθεση σε διάταξη 3-4-2-1: Σμάιχελ, Φοφανά, Έβανς, Φουκς, Καστάνιε, Τιέλεμανς, Μεντί, Τζάστιν, Πράετ (60΄ Βάρντι), Μάντισον (85΄ Ολμπράιτον), Μπαρνς (75΄ Ουντέρ).

Νωρίτερα, το αήττητο της Έβερτον στο εφετινό πρωτάθλημα σταμάτησε στο «Σεντ Μέρις», καθώς η Σαουθάμπτον τη νίκησε 2-0, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής. Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι είχε τη μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί στο 20΄, όμως το σουτ του Σίγκουρντσον σταμάτησε στο δοκάρι, ενώ στον αντίποδα οι «άγιοι» εκμεταλλεύθηκαν τις ευκαιρίες τους και σκόραραν δύο φορές, με τους Γουάρντ-Πράουζ (27΄) και τον Άνταμς (35΄). Οι «τόφις» δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και η αποβολή του Ντιν στο 72΄ «έσβησε» τις όποιες ελπίδες τους. Πλέον, οι δύο ομάδες του Λίβερπουλ ισοβαθμούν στην κορυφή με 13 βαθμούς σε έξι αγώνες, με την Άστον Βίλα να βρίσκεται στο -1, αλλά με ένα ματς λιγότερο.