Δεν καταλαβαίνει ούτε από τραυματισμούς η Λίβερπουλ!

Η Λίβερπουλ είχε απουσίες, ο Μίλνερ έπαιξε δεξί μπακ, ωστόσο η ομάδα του Γίργκεν Κλοπ επικράτησε εύκολα με 3-0 της Λέστερ έπιασε την Τότεναμ και έκανε ρεκόρ!

Είχε πολλές απουσίες, έλειπε ο τρομερός Σαλάχ και έπαιζε με την τρομερά φορμαρισμένη Λέστερ του Τζέιμι Βάρντι του πρώην τεχνικού της, Μπρένταν Ρότζερς ωστόσο η πρωταθλήτρια Αγγλίας δεν κατάλαβε τίποτα και... σκότωσε το πρώην προπονητή της που την έφτασε μια ανάσα από το θαύμα πριν μερικά χρόνια φτάνοντας μάλιστα σε ρεκόρ με 64 ματς εντός έδρας αήττητη!

Η ομάδα του Κλοπ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και είδε τον Σμάιχελ να της λέει «όχι» σε δύο ευκαιρίες των Τζόουνς (9') και Ζότα 13' ωστόσο ο Δανός πορτιέρο δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα όταν ο συμπαίκτης του, Έβανς -ήταν πολύ καλός μέχρι εκείνο το σημείο- με δυνατή κεφαλιά τον νίκησε για το 1-0 στο 21ο λεπτό.  Η Λέστερ προσπάθησε να αντιδράση, αλλά ο Μπαρνς δύο λεπτά μετά το 1-0, έχασε «χρυσή» ευκαιρία για το 1-1 και ο Πορτογάλος... εκτελεστής, Ντιόγκο Ζότα, έβαλε τέλος στις ελπίδες των αλεπούδων για ένα καλό αποτέλεσμα (41',2-0).

Στο δεύτερο μέρος η Λίβερπουλ συνέχισε από εκεί που έμεινε με τον Σμάιχελ να προσπαθεί να κρατήσει σε χαμηλά επίπεδα το σκορ για τους φιλοξενούμενους με αρκετές επεμβάσεις. Οι γηπεδούχοι βρήκαν και για 3η φορά το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Ρομπέρτο Φιρμίνο (86') να γράφει το τελικό 3-0 στο Anfield  σε ένα εύκολο -όπως αποδείχθηκε- βράδυ για τους πρωταθλητές.