Σούπερ Άρσεναλ στο Λονδρέζικο ντέρμπι (video)

Το δείγμα είναι πολύ μεγάλο για να αγνοηθεί. Στα 14 της παιχνίδια στην φετινή Premier League η Άρσεναλ δεν έχει πάει ποτέ στην ανάπαυλα προηγούμενη. Ούτε μία φορά!

Ωστόσο, είναι η ομάδα με τις περισσότερες ανατροπές. Αυτή που θαρρεί κανείς ότι όσο περνάει η ώρα διαβάζει όλο και καλύτερα τα παιχνίδια και διορθώνει αυτά που πρέπει για να φτάσει στην νίκη.

Η Τότεναμ πίστεψε ότι ειχε κάνει όλη την δουλειά, όταν πήγε προηγούμενη με 1-2 στο ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη την περίμενε ένας τυφώνας. Οι «κανονιέρηδες» ήταν καταιγιστικοί, θύμισαν τα παλιά και με το 4-2 έπιασαν τα «σπιρούνια» στην τέταρτη θέση στην πιο πειστική τους εμφάνιση φέτος σε ντέρμπι.

Η Άρσεναλ ξεκίνησε με γκολ από τα αποδυτήρια, όταν ο Βερτόνχεν (ένα από τα χειρότερα παιχνίδια της καριέρας του) πήδηξε με προτεταμμένο το χέρι και χάρισε ένα φτηνό πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Ομπαμεγιάνγκ (10’). Παρόλα αυτά το 3-4-3 ήταν βαρύ και δυσλειτουργικό με την Τότεναμ να κερδίζει σταδικά μέτρα στο γήπεδο και να «γυρίζει» το ματς μέσα τέσσερα λεπτά.

Μία λάθος εκτίμηση του Λένο σε κεφαλιά του Ντάιερ (30’, 1-1) και ένα πέναλτι που μόνο ο Μάικ Ντιν είδε σε βουτιά του Σον έφεραν άμεσα το 1-2 (34’ Κέιν), με τα «σπιρούνια» να παίρνουν όλο το ψυχολογικό μομέντουμ.

Κάπου εκεί πήρε την μπάλα στα πόδια του ο Ουνάι Έμερι. Με δύο αλλαγές στην ανάπαυλα (Ράμσεϊ και Λακαζέτ αντί των Μουστάφι και Ιγουόμπι) γύρισε το σύστημα σε 4-4-2 και η Άρσεναλ έγινε απόλυτα κυριαρχική απέναντι σε έναν σαστισμένο αντίπαλο.

Ο Πιέρ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ με ένα «τούβλο» που άφησε άγαλμα τον Γιορίς έκανε το 2-2 (56’) κι έγινε ο πρώτος παίκτης στην φετινή Premier League που φτάνει τα 10 γκολ, με το ματς να γίνεται… ροκ, με τις δύο ομάδες να παίζουν σε φρενήρη ρυθμό, ψάχνοντας το τρίτο γκολ.

Μετά από εκατέρωθεν χαμένες ευκαιρίες, αυτό ήρθε από την Άρσεναλ, όταν το σουτ εκτός περιοχής του Λακαζέτ κόντραρε στα πόδια του Φόιτ και ξεγέλασε τον Γιορίς (74’, 3-2), ενώ στην επόμενη φάση ήρθε και το τελειωτικό χτύπημα, όταν οι γηπεδούχοι έκρυψαν την μπάλα και την εμφάνισαν στα δίχτυα της Τότεναμ, με πλασέ του Λούκας Τορέιρα (77’, 4-2).

Η αποβολή του Βερτόνχεν (85’) ήταν το game over για την Τότεναμ, που ήταν ασυνήθιστα παθητική και με την ήττα της αυτή βρίσκεται πια στο -8 από την κορυφή.