Πήρε το ντέρμπι στο 96 η Λίβερπουλ!

Η Λίβερπουλ πήρε τη νίκη στο ντέρμπι του Μέρσισαϊντ (1-0), χάρη στο «τρελό» γκολ του Οριγκί στο 90+6' μετά το πολύ μακρινό ψηλοκρεμαστό σουτ του Φαν Ντάικ που μπέρδεψε τον Πίκφορντ!

Όταν για 95 λεπτά, αδυνατείς να λύσεις τον γόρδιο δεσμό της Έβερτον και σκοράρεις με αυτόν τον τρόπο, τότε ένα πράγμα συμβαίνει. Είναι η χρονιά σου. Η Λίβερπουλ πήρε τη νίκη κόντρα στην Έβερτον (1-0) ή για να είμαστε πιο ακριβείς την «έκλεψε» με ένα απίστευτο γκολ στην εκπνοή. Ο Φαν Ντάικ επιχείρησε ένα ψηλοκρεμαστό σουτ, για το οποίο έδειξε να απογοητεύεται! Η μπάλα βρήκε δύο φορές στο οριζόντιο δοκάρι καθώς ο Πίκφορντ ξεγελάστηκε από την πορεία της και ο Οριγκί από το πουθενά με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα χαρίζοντας πολύ σημαντική νίκη στην ομάδα του που έμεινε ζωντανή στη μάχη του τίτλου!

Το βράδυ εξελισσόταν άσχημα για τη Λίβερπουλ. Ο Γιούργκεν Κλοπ προσπάθησε να βγάλει λαγούς από το καπέλο του, όμως οι Reds δεν μπορούσαν να βρουν σκορ. Στο 89ο λεπτό και ενώ όλα έδειχναν ότι το 0-0 θα ήταν το τελικό αποτέλεσμα, ο Ντιβόκ Ορίγκι σημάδεψε το δοκάρι. Εκεί κάπου και οι πιο αισιόδοξοι οπαδοί της, απογοητεύτηκαν, όμως τίποτα δεν είχε τελειώσει. Στην πιο περίεργη φάσης της χρονιάς, στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων στο Άνφιλντ, ο Φαν Ντάικ γέμισε στην περιοχή των Ζαχαρωτών με έναν τρόπο για τον οποίο δεν θα’ πρεπε να είναι περήφανος.

Η μπάλα όμως πήρε περίεργη τροχιά, ξεγέλασε τον πορτιέρε της Εθνικής Αγγλίας ο οποίος ίσως έπρεπε να μην επέμβει καθόλου, όμως επενέβη. Έβαλε τα χέρια του άτσαλα, η μπάλα βρήκε δύο φορές στο οριζόντιο δοκάρι, στρώθηκε στον Ορίγκι κι εκείνος προ κενής εστίας δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0.

Δείτε το απίστευτο γκολ που παραλίγο να... ρίξει το Anfield...