Η Σαουθάμπτον έσπρωξε ακόμη πιο πολύ τη Σέφιλντ σε υποβιβασμό

Η Σαουθάμπτον νίκησε σήμερα στην έδρα της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με 2-0, στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Premier League (2-0), και την έσπρωξε στον υποβιβασμό. Οι «άγιοι», μολονότι έχασαν στα πρώτα λεπτά, λόγω τραυματισμού τον Ντάνι Ινγκς, πήραν τη νίκη και τους τρεις βαθμούς με τα γκολ των Γουόρντ Πράουζ (32' πεν.) και Ανταμς (49').

Νωρίτερα η Αρσεναλ, αντίπαλος του Ολυμπιακού στη φάση των «16» του Europa League, προηγήθηκε με τον Ομπαμεγιάνγκ στο 6', αλλά η Μπέρνλι ισοφάρισε στο 39ο λεπτό με τον Γουντ. Η ομάδα του Λονδίνου με το σημερινό αποτέλεσμα μένει πίσω στη διεκδίκηση μιας θέσης για τα ευρωπαϊκά κύπελλα της επόμενης σεζόν.

Ο Μίκελ Αρτέτα χρησιμοποίησε τους: Λένο, Τίρνεϊ, Τσέιμπερς, Μάρι, Λουίζ, Τόμας (81' Θεμπάγιος), Τσάκα, Σακά, Οντεργκααρντ (63' Λακαζέτ), Γουίλιαν (69' Πεπέ) και Ομπαμεγιάνγκ. Συνοπτικά τα αποτελέσματα ης 27ης αγωνιστικής στην Premier League και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Μπέρνλι-Άρσεναλ 1-1