Ανώτερη η Λιντς, υποχρέωσε σε ισοπαλία τη Λίβερπουλ

Σφαλιάρα από τη Λιντς στη Λίβερπουλ, με τους «κόκκινους» να παίρνουν εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) και να λένε «ευχαριστώ» σε ένα ματς στο οποίο κάλλιστα θα μπορούσαν να έχουν χάσει. Η ομάδα του Κλοπ προηγήθηκε, αλλά οι παίκτες του Μπιέλσα ήταν ανώτεροι, δημιούργησαν ένα κάρο ευκαιρίες, αλλά βρήκαν απέναντι τους τον Άλισον που τους στέρησε τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης η Λίβερπουλ είχε την κατοχή και τον έλεγχο του ματς, αλλά η Λιντς ήταν αυτή που έφτασε κοντά στο γκολ χτυπώντας στις στατικές φάσεις και την αντεπίθεση.

Ο Μπάμφορντ στο 13ο λεπτό δεν μπόρεσε μετά από φάουλ να σκοράρει από κοντά, ενώ δέκα λεπτά αργότερα μετά από λάθος του Φαμπίνιο ο Φίλιπς βρήκε τον Μπάνφορντ, αλλά ο Άλισον έβαλε σωστά το κορμί του και έσωσε την ομάδα του στη μεγαλύτερη φάση της Λιντς.

Από τη στιγμή που δεν σκόραραν οι γηπεδούχοι, η Λίβερπουλ τους πλήγωσε στην πρώτη μεγάλη φάση που έβγαλε. Στο 31’ ο Ζότα έκανε την πάσα, ο Άρνολντ τσίμπησε πριν τον Μελιέ και ο Μανέ που ήρθε από πίσω έγραψε το 1-0 πετυχαίνοντας το 8ο γκολ του στο πρωτάθλημα.

Στην επανάληψη η εικόνα δεν άλλαξε, με τη Λιντς να είναι και πάλι πιο δυνατή στο ξεκίνημα. Στο 58’ Ο Αρνολντ σταμάτησε τον Χάρισον η Λιντς ζήτησε πέναλτι του Αρνολντ και μάλλον είχε δίκιο, αλλά ο VAR είχε άλλη άποψη. Στην αμέσως επόμενη φάση μάλιστα ο Κόστα μετά το κόρνερ βρέθηκε φάτσα με την εστία, αλλά δεν μπόρεσε να τη σπρώξει στα δίχτυα, σπαταλώντας τη μεγαλύτερη ευκαιρία της Λιντς στο ματς.

Στο 68’ η Λιντς άγγιξε και πάλι το γκολ της ισοφάρισης, αλλά ο Άλισον ήταν και πάλι εκεί και έσωσε εξ επαφής το πλασέ του Χάρισον. Το σφυροκόπημα δεν είχε τελειωμό για τη Λιντς με τον Μπάνφορντ να κάνει άνω-κάτω την άμυνα των κόκκινων με το πλασέ του στο 75’ να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Άλισον.

Η ομάδα του Μπιέλσα πάτησε τους παίκτες του Κλοπ, αλλά ήταν άτυχη γιατί έπεσε πάνω στον απίστευτο Άλισον που κράτησε και πάλι ανέπαφη την εστία του στο 78’ όταν είπε «όχι» αυτή τη φορά στον Ρόμπερτς.

Η Λίβερπουλ έδειξε σημάδια ζωής στο 85ο λεπτό με τον Σαλάχ να φεύγει στην κόντρα, αλλά το σουτ του έφυγε εκατοστά δίπλα από το δοκάρι, με τους «κόκκινους» να χάνουν τεράστια ευκαιρία να καθαρίσουν το ματς.

Από τη στιγμή που δεν το τελείωσε εκεί που μπορούσε η ομάδα του Κλοπ, η Λιντς σκόραρε και αποδόθηκε δικαιοσύνη. Η προσπάθεια της ομάδας του Μπιέλσα εξαργυρώθηκε με τον Γιορέντε στο 86’ να νικάει τους πάντες και να ισοφαρίζει σε 1-1.

Πηγή: Sport-fm.gr