Απογοητευτική Τσέλσι, άστοχη Μπράιτον, καμία νικήτρια

Έπειτα από μία απόγοητευτική εμφάνιση, η Τσέλσι έμεινε στο 0-0 κόντρα στην Μπράιτον στο «Στάμφορντ Μπριτζ», με τους φιλοξενουμένους να έχουν τις σπουδαιότερες ευκαιρίες για τη νίκη.

Οι Λονδρέζοι έκαναν μόλις πέντε τελικές στην αναμέτρηση και ουσιαστικά μόλις μία ευκαιρία, ενώ και τυχεροί που πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας, αφού η ομάδα του Γκρέιαμ Πότερ ήταν ανώτερη και έχασε σοβαρές ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο.

Συγκεκριμένα, στο 78’, ο Λαλάνα έπιασε το σουτ από τη μεγάλη περιοχή, στέλνοντας την μπάλα ξυστά από το αριστερό δοκάρι, ενώ στο 80’ ο Ντάνι Γουέλμπεκ σημάδεψε το δοκάρι σε προσπάθεια που πραγματοποίησε έξω από την περιοχή. Μάλιστα, ένα λεπτό αργότερα και πάλι ο Λαλάνα πλάσαρε υπό εξαιρετικές συνθήκες, αλλά ο Κέπα που ήταν ίσως ο καλύτερος παίκτης της ομάδας του, κράτησε το 0-0, που δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Τσέλσι είναι στην 4η θέση, αλλά ισόβαθμη με τη Γουέστ Χαμ.

Πηγή: Sport-fm.gr