Έφαγε… γλάρο η Μπράιτον!

Η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ έπαιξε για την τιμή της, καθώς παρά το γεγονός ότι έχει υποβιβαστεί και μαθηματικά επικράτησε 1-0 της Μπράιτον εντός έδρας και της στέρησε τη δυνατότητα να «κλειδώσει» από σήμερα την παραμονή.

Το γκολ του ΜακΓκόλντρικ στο 19ο λεπτό έκρινε την αναμέτρηση και οι… γλάροι έφυγαν με άδεια χέρια από τον αγωνιστικό, καθώς ο Μαπέι σπατάλησε τρομερή ευκαιρία στο 72ο λεπτό, αστοχώντας σε ουσιαστικά ανυπεράσπιστη εστία.

Με αυτόν τον τρόπο, οι γηπεδούχοι, οι οποίοι από την περασμένη εβδομάδα κάνουν πλάνα για την Championship, επέστρεψαν στις νίκες και ενώ προέρχονταν από πέντε σερί ήττες. Η τελευταία τους επιτυχία στο πρωτάθλημα ήταν το 1-0 επί της Άστον Βίλα στις αρχές Μαρτίου. Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, συνεχίζουν να κρατούν στα χέρια τους τη μοίρα τους, αλλά έδωσαν παράταση στην υπόθεση σωτηρία, καθώς παρέμειναν στους 34 πόντους και είναι στο +7 από την επικίνδυνη ζώνη και τη Φούλαμ.