Η Λιντς έκανε ό,τι ήθελε τη θλιβερή Τότεναμ!

Αυτή η Τότεναμ δεν άξιζε το Champions League και στην προκειμένη περίπτωση, το ποδόσφαιρο αποδεικνύεται ένα απόλυτα δίκαιο άθλημα, καθώς η Λιντς έκανε ό,τι ήθελε στο «Έλαντ Ρόουντ», επικρατώντας 3-1, γκρεμίζοντας οποιαδήποτε βλέψη είχαν οι Λονδρέζοι για την 4η θέση.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, σε κάθε σημείο του γηπέδου και δικαιώθηκαν από πολύ νωρίς, όταν στο 13’ ο Ντάλας άνοιξε το σκορ από ένα τραγικό λάθος του Ρεγκιλόν που δεν μπόρεσε να το διορθώσει ούτε ο Γιορίς, παρά την καλή του προσπάθεια και την απόκρουση σε πρώτο χρόνοα.

Σε μία… έκλαμψη των φιλοξενούμενων και συγκεκριμένα του Ντέλε Άλι, η Τότεναμ ισοφάρισε σε 1-1 στο 25’, με τον Άγγλο μέοο να προσφέρει μια εξαιρετική ασίστ στον Σον, με τον Ασιάτη να μην έχει πρόβλημα να φέρνει το ματς στα ίσια. Παρ’ όλα αυτά, οι Λονδρέζοι σε ακόμα ένα ματς έδειξαν ότι με αυτή την άμυνα δεν μπορούν να στοχεύουν ψηλά και στο 42’ ο Μπάμφορντ πήρε την ασίστ του Αλιόσκι κάνοντας το 2-1 για την ομάδα του.

Θα περίμενε κανείς μια αντίδραση από την Τότεναμ στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά εκτός από ένα δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ του Κέιν, δεν συνέβη το παραμικρό. Αντίθετα, η Λιντς έβγαινε στην αντεπίθεση με όλη της την άνεση και σε μία εξ αυτών, ο Ροντρίγκο Μορένο στο 84’ ανάγκασε τον Γιορίς να μαζέψει την μπάλα για τρίτη φορά από τα δίχτυα του.