Σώθηκε στο... παρά ένα σε τρελή ματσάρα η ιστορική Ντέρμπι του Ρούνεϊ!

Σε μια δραματική μάχη που κράτησε άπαντες στην... τσίτα μέχρι το τελευταίο λεπτό, η ιστορική Ντέρμπι Κάουντι του Γουέιν Ρούνεϊ κατάφερε να σώσει την κατηγορία μετά το 3-3 που έφερε με την Σέφιλντ Γουένστντεϊ και λόγω της... αυτοκτονίας της Ρόδεραμ που έμεινε στο 1-1 με την Κάρντιφ. Υποβιβάστηκαν στην League One οι Ρόδεραμ, Γουίκομ και Σέφιλντ Γουένστντεϊ.

Πριν ξεκινήσει η αγωνιστική, τέσσερις ομάδες πάλευαν για ένα εισιτήριο… παραμονής (Nτέρμπι, Ρόδεραμ, Γουίκομ και Σέφιλντ Γουένστντεϊ). Οι διακυμάνσεις ήταν συνεχείς, το ένα γκολ διαδεχόταν το άλλο και η ομάδα που θα σωζόταν άλλαζε συνεχώς.

Στο «Pride Park», λοιπόν, η Ντέρμπι υποδεχόταν την Σέφιλντ Γουένσντεϊ. Οι γηπεδούχοι με νίκη έμεναν σίγουρα την κατηγορία, οι φιλοξενούμενοι ήθελαν δική τους νίκη και συνδυασμό αποτελεσμάτων. Η Σέφιλντ… πάγωσε τους γηπεδούχους στο φινάλε του πρώτου μέρους με τον Χάτσινσον να σπρώχνει την Ντέρμπι στη League One. Ωστόσο, η ομάδα του Γουέιν Ρούνεϊ αποδείχτηκε επτάψυχη και έφερε… τούμπα το σκορ, με τους Βάγκορν (49’) και Ρόμπερτς (52’) να σκοράρουν. Παρόλα αυτά, η Ντέρμπι εκτός από επτάψυχη αποδείχτηκε και αφελής, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν… ανατροπή στην ανατροπή με τους Πάτερσον (62’) και Μπέρνερ (69’). Η Ντέρμπι έβλεπε τον υποβιβασμό κατάματα αλλά το πέναλτι του Βάγκορν στο 78ο λεπτό τους κράτησε στην κατηγορία, με τις σκηνές που ακολούθησαν να είναι δραματικές και άκρως συγκινητικές ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων που ήταν συναισθηματικά φορτισμένοι.

Η Γουίκομπ έκανε το καθήκον της περνώντας με το εμφατικό 3-0 από την έδρα της αδιάφορης Μίντλεσμπρο, αλλά η Ντέρμπι δεν της έκανε το… χατίρι να χάσει, τερματίζοντας στο -1 από τη σωτηρία!

Ωστόσο, η μεγαλύτερη αυτοκτονία έγινε στο Κάρντιφ, με την τοπική ομάδα παρότι αδιάφορη να παίζει στα ίσια το ματς, να… φρενάρει την Ρόδεραμ και να την στέλνει πίσω στην League One. Παρότι το ματς ξεκίνησε ιδανικά με γκολ στο 8ο λεπτό για την Ρόδεραμ με τον Γουίνγκ να ανοίγει το σκορ, οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια σπατάλησαν κάποιες φάσεις για να αυξήσουν το προβάδισμά τους και άρχισαν να κλείνονται στο… καβούκι τους όσο περνούσε η ώρα. Κάτι που πλήρωσαν στο φινάλε, με τον Πακ στο 88ο λεπτό να ισοφαρίζει για την Κάρντιφ και να… τεζάρει την Ρόδεραμ, ρίχνοντάς την κατηγορία.

Η πρωτοπόρος και πρωταθλήτρια Νόριτς έμεινε στο 2-2 στην έδρα της Μπάρνσλεϊ, με τον Γιαννούλη να παίζει σε όλο το παιχνίδι, ενώ η δεύτερη Γουότφορντ που έχει ανέβει επίσης, επικράτησε 2-0 της Σουόνσι.

Στα πλέι-οφ ανόδου τα ζευγάρια θα είναι Μπρέντφορντ-Μπόρνμουθ και Σουόνσι-Μπάρνσλεϊ, απ’ όπου θα προκύψουν οι δύο ομάδες που θα διεκδικήσουν στον τελικό των 150 εκατ. το τελευταίο εισιτήριο για την Premier League!