Ρεκόρ στην Πρέμιερ Λιγκ: 12 σερί διπλά από τη Σίτι!

Επέστρεψε στις νίκες η πρωταθλήτρια Αγγλίας, Μάντσεστερ Σίτι, επικρατώντας με 4-3 της Νιούκασλ στο "Σεντ Τζέιμς Παρκ" στο πλαίσιο της 36ης αγωνιστικής, σε ένα ματς που όσο... αδιάφορο κι αν έμοιαζε από πλευράς κινήτρου, τόσο χορταστικό αποδείχθηκε από πλευράς θεάματος, με το σκορ να ανατρέπεται τρεις φορές.

Η Νιούκασλ μπήκε πιο δυνατά και πήρε κεφάλι στο σκορ με την κεφαλιά του Κραφθ, όμως η Σίτι κατάφερε να "γυρίσει" το ματς μέσα σε ένα 4λεπτο (39'-42') χάρις στα γκολ των Κανσέλο (κόντραρε η μπάλα στον Μέρφι και πήρε πολλά φάλτσα) και Φεράν Τόρες, ο οποίος πέτυχε το γκολ της χρονιάς με γυριστό τακουνάκι μετά από φάουλ του Γκιντογκάν.

Οι "ανθρακωρύχοι" έφεραν ξανά τούμπα το ματς με το πέναλτι του Ζοέλιντον στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου και τον Γουίλοκ στο 62', ο οποίος δεν μπόρεσε να νικήσει από τα έντεκα μέτρα (σε νέο πέναλτι) τον Κάρσον, αλλά στη συνέχεια η μπάλα επέστρεψε στα πόδια του κι έκανε εύκολα το 3-2.

Στη συνέχεια μίλησε ξανά ο Φεράν Τόρες. Ο Ισπανός με δύο προσωπικά γκολ στο 64' και στο 66' (πήρε το... ριμπάουντ από σουτ του Κανσέλο στο δοκάρι), έδωσε ξανά προβάδισμα στους "πολίτες", οι οποίοι αυτή τη φορά το κράτησαν ως το φινάλε, πανηγυρίζοντας την 26η νίκη τους στην εφετινή Premier League και το 12ο συνεχόμενο εκτός έδρας τρίποντό τους, δημιουργώντας νέο ρεκόρ στο αγγλικό πρωτάθλημα.