Συνεχίζει την καταδίωξη η Σίτι (vid)

Η ανεβασμένη Σίτι επικράτησε εύκολα 3-0 της Γουλβς εντός έδρας και βρέθηκε ξανά στο -4 από τη Λίβερπουλ. Εγραψε ιστορία ο Νταβίδ Σίλβα!

Η Σίτι βρίσκεται σε τρελή κατάσταση και μετά τα 16 γκολ σε Κύπελλο και League Cup πέρασε εύκολο βράδυ και κόντρα στη Γουλβς για την Premier League. Oι Πολίτες επικράτησαν των Λύκων 3-0 στο Ετιχαντ και βρέθηκαν ξανά στο -4 από τη Λίβερπουλ. Ο Νταβίδ Σίλβα έφτασε τις 267 συμμετοχές κι έγινε ο Νο1 όλων των εποχών των Πολιτών στην Premier League, ενώ ο Πεπ Γκουαρδιόλα πέτυχε την πρώτη νίκη απέναντι στον συγκεκριμένο αντίπαλο. Με δέκα παίκτες από το 19ο λεπτό οι Λύκοι.

Ιδανικό το ξεκίνημα για τη Σίτι, αφού μόλις στο 10ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Ο Σανέ έκανε ωραία παράλληλη σέντρα από τα αριστερά και ο Ζεσούς με προβολή πέτυχε το 1-0. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την πίεση και στο 16' ο Νταβίδ Σίλβα βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, αλλά νικήθηκε από τον Πατρίσιο. Τρία λεπτά αργότερα τα πράγματα έγιναν ευκολότερα για τους Πολίτες, μιας και ο Μπολί αντίκρισε την κόκκινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα στον Μπερνάρντο Σίλβα. Η Σίτι είχε τον απόλυτο έλεγχο, η κατοχή της ξεπέρασε το 80% και προσπάθησε να διασπάσει την άμυνα των Λύκων. Οι φιλοξενούμενοι στη μοναδική επίσκεψή τους στο 36' λίγο έλειψε να κάνουν ζημιά, αλλά Κάστρο και Ντιόγκολ δεν μπόρεσαν να σκοράρουν. Στο 39' η Μάντσεστερ έφτασε στο δεύτερο γκολ. Ο Κόαντι ανέτρεψε τον Στέρλινγκ και ο Ζεσούς από την άσπρη βούλα πέτυχε το 2-0. Ο Βραζιλιάνος έφτασε τα 12 γκολ στο Etihad στα οκτώ τελευταία παιχνίδια. Η Σίτι θα μπορούσε να πετύχει και τρίτο τέρμα στο α' μέρος, αλλά από την κεφαλιά του Στέρλινγκ το 44' ο Πατρίσιο μπλόκαρε!

Ο ρυθμός στην επανάληψη έπεσε, η Γουλβς έμεινε στην άμυνα, η Σίτι είχε τον απόλυτο έλεγχο, που μέχρι το 65' δεν είχε μεταφραστεί σε κάποια καλή ευκαιρία. Η είσοδος του Ντε Μπρόινε ζωντάνεψε τους γηπεδούχους και στο 67' ο Βέλγος είχε ένα πολύ καλό σουτ που όμως πέρασε άουτ. Η Μάντσεστερ προσπάθησε για ένα τρίτο γκολ, αλλά σε δυο περιπτώσεις ο Πατρίσιο είχε σωστές τοποθετήσεις στις προσπάθειες των Στέρλινγκ, Ντε Μπρόινε. Ωστόσο, στο 78' οι Πολίτες βρήκαν ξανά δίχτυα. Ο Ντε Μπρόινε έκανε τη σέντρα, η μπάλα βρήκε στον Κόαντι και κατέληξε στα δίχτυα για το 3-0. Ετσι, η Σίτι πέτυχε την 5η νίκη σε όλες τις διοργανώσεις, ενώ έμεινε αήττητη σε 35ο σερί εντός έδρας αγώνα της Premier League με νεοφώτιστη.

Μαν. Σίτι: Μοράες, Γουόκερ, Ντανίλο, Λαπόρτ, Στόουνς, Σίλβα, Φερναντίνιο, Μπ. Σίλβα (62' Ντε Μπρόινε, Στέρλινγκ, Σανέ (74' Γκουντογκάν), Ζεσούς (76' Αγουέρο)

Γουλβς: Πατρίσιο, Μπένετ, Μπολί, Ντόχερτι, Κόαντι, Κάστρο, Μουτίνιο (72' Γκιμπς - Γουάιτ), Ντεντόνκερ, Νέβες, Ντιόγκο (59' Σαΐς, Χιμένεθ (46΄ Τραορέ)