Ασιστ ο Τσιμίκας, μοιραίος ο Τζόλης

Η Λίβερπουλ του Τσιμίκα επικράτησε 3-0 της Νόριτς εκτός έδρας και πήρε την πρόκριση για τον επόμενο γύρο του Λιγκ Καπ. Μοιραίος ο Τζόλης, που αστόχησε σε πέναλτι. Άνετα η Σίτι τη Γουίκομ.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κώστα Τσιμίκα, η Λίβερπουλ επικράτησε 3-0 της Νόριτς στο «Κάροου Ρόουντ» και συνεχίζει στο Λιγκ Καπ.

Ο αριστερός μπακ των «κόκκινων» σέρβιρε το 2ο γκολ στον Οριγκί, ενώ αγωνίστηκε για 66 λεπτά. Η ομάδα του Κλοπ μπήκε μπροστά στο 4’ με τον Μιναμίνο, ο οποίος έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα στο 80’.

Από την άλλη, για τα «καναρίνια» αγωνίστηκαν ο Γιαννούλης και ο Τζόλης, με τον δεύτερο να είναι ο μοιραίος, αφού αστόχησε σε πέναλτι στο 42’ κι έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει.

Κατά τα λοιπά, η Μάντσεστερ Σίτι συνέτριψε 6-1 εντός τη Γουίκομ και πέρασε με άνεση στον επόμενο γύρο.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 22’ με τον Χάνλαν, αλλά οι «πολίτες» το ανέτρεψαν (29’ Ντε Μπρόινε, 43’, 83’ Μαχρέζ, 45’+1’ Μαχρέζ, 71’ Τόρες, 88’ Πάλμερ), με τον Γκουαρδιόλα να χρησιμοποιεί αρκετούς αναπληρωματικούς.

Η Στόουκ έκανε την έκπληξη, καθώς απέκλεισε τη Γουότφορντ, την οποία νίκησε 3-1 εκτός έδρας με δύο τέρματα στο τελευταίο 10λεπτο (80’ Κλάκας, 85’ Ταϊμόν).

Μπέρνλι και Μπρέντφορντ δεν συνάντησαν δυσκολίες, καθώς συνέτριψαν Ροτσντέιλ (4-1) και Όλνταμ (7-0) αντίστοιχα.