Πρώτη γκέλα για Σόλσκιερ, ήττα σοκ για Πεπ (vids)

Οι δυο ομάδες του Μάντσεστερ έπεσαν θύματα εκπλήξεων στην 24η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ. Πρώτη απώλεια για τον Σόλσκιερ στον πάγκο των "κόκκινων", ήττα σοκ για τους "Πολίτες" του Πεπ. Η Άρσεναλ κέρδισε σ΄ ένα παιχνίδι που είχε την... παρουσία του Σάλα και προκάλεσε συγκίνηση στο "Έμιρεϊτς". Την ανατροπή της βραδιάς πέτυχε η Φούλαμ, νίκες για Έβερτον και Γουλβς.

Στις οχτώ νίκες σε όλες τις διοργανώσεις σταμάτησε το σερί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με τον Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ στον πάγκο. Ο Νορβηγός παλαίμαχος ποδοσφαιριστής της ομάδας είδε την Μπέρνλι να του βάζει στοπ και να τον αναγκάζει στις πρώτες του απώλειες, μάλιστα στο «θέατρο των ονείρων». Τα πράγματα θα μπορούσαν να ήταν χειρότερα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-2 (Μπάρνες, Γουντ), αλλά οι «κόκκινοι διάβολοι», ισοφάρισαν χάρη στα τέρματα των Πογκμπά (87’) και Λίντελοφ (90+2’).

Μια απώλεια που αφήνει τους γηπεδούχους στην 6η θέση με 44 βαθμούς, τρεις λιγότερους από την Άρσεναλ και τέσσερεις από την Τσέλσι που αγωνίζεται αύριο στην έδρα της Μπόρνεμουθ.

Η 24η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ είχε ακόμα μια έκπληξη και ήρθε από τη Νιούκαστλ, η οποία υποχρέωσε την Μάντσεστερ Σίτι σε ήτα 2-1 έπειτα από ανατροπή. Οι ποδοσφαιριστές του Πεπ Γκουαρδιόλα άνοιξαν το σκορ με τον Αγκουέρο στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης, αλλά ο Ρόντον στο 66’ έφερε τον αγώνα στα ίσα και ο Ρίτσι στο 80’ με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Αυτή η ήττα δίνει την ευκαιρία στη Λίβερπουλ να κερδίσει αύριο τη Λέστερ και να ξεφύγει στους εφτά βαθμούς.

Η Άρσεναλ κέρδισε την Κάρντιφ με 2-1 (Ομπαμεγιάνγκ και Λακαζέτ) με την παρουσία του Σάλα στο matrix του «Έμιρεϊτς» να ήταν άκρως συγκινητική. Οι «κανονιέριδες» έστω και δύσκολα έκαμψαν την αντίσταση των Ουαλών και πήραν το σημαντικό τρίποντο που τους έφερε στο -1 από την 4η θέση και την Τσέλσι.

Την ανατροπή της βραδιάς πέτυχε η Φούλαμ που κέρδισε την Μπράιτον με 4-2. Οι γηπεδούχοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 0-2 στο ημίχρονο, έκαναν εκπληκτική αντεπίθεση και με 4 γκολ στην επανάληψη πανηγύρισαν μια μεγάλη ανατροπή.

Ο Ριτσάρλισον με γκολ στο 3ο λεπτό χάρισε την εκτός έδρας νίκη στην Έβερτον σε βάρος της Χάντερσφιλντ, ενώ η Γουλβς κέρδισε εύκολα την Γουέστ Χαμ με 3-0, χάρη στα τέρματα των Σαΐς και Χιμένες (δις).