Απίστευτα πράγματα: Ανατροπή και διπλό για την Τότεναμ

Αυτά δεν γίνονται! Ή για είμαστε ειλικρινείς ή πιο ακριβείς, αυτά γίνονται στον μαγικό κόσμο της Premier League. Ο λόγος για το απίστευτο ματς που εκτυλίχτηκε το βράδυ της Τετάρτης (19/1) στο King Power Stadium, με την Λέστερ να δείχνει να έχει αγκαλιάσει τους τρεις βαθμούς έχοντας το προβάδισμα στις καθυστερήσεις και μέχρι το 94' καθώς ήταν μπροστά στο σκορ με 2-1 αλλά την Τότεναμ να φέρνει τα πάνω κάτω στο φινάλε των καθυστερήσεων με γκολ στο 90+5' και στο 90+7'.

Απόλυτος πρωταγωνιστής του ματς ήταν δίχως αμφιβολία ο Στίβεν Μπέρχβαϊν, που αποτέλεσε την τελευταία κίνηση του Αντόνιο Κόντε από τον πάγκο, με τον Ολλανδό να μπαίνει αλλαγή στο 79' και να εκτελεί δίχως οίκτο τις αλεπούδες στις καθυστερήσεις.

Αρχικά ισοφάρισε σε 2-2 με ξερό σουτ από το ύψος του πέναλτι στο 95ο λεπτό, ενώ αμέσως μετά τη σέντρα που έκαναν οι γηπεδούχοι "έδρασε" και πάλι, με τους Λονδρέζους να κλέβουν τη μπάλα, τον Κέιν να βγάζει κάθετη πάσα και τον φορ των σπιρουνιών να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας, για να αποφύγει και τον Σμάιχελ και να γράψει το 2-1 στο 90+7' με δύσκολο δεξί διαγώνιο σουτ από πλάγια θέση.

Η ανατροπή αυτή ήρθε πάντως δίκαια για τους φιλοξενούμενους καθώς ήταν η ομάδα που κυριάρχησε όσον αφορά σε τελικές προσπάθειες, έστω και αν δεν είχε επιβραβευτεί για αυτό στην κανονική διάρκεια του αγώνα.

Ενός 90λεπτου που βρήκε τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ με τον Ντάκα στο 24' και τον Κέιν να ισοφαρίζει στο 38' με το γκολ Νο 250 για αυτόν στις συλλογικές διοργανώσεις, για να έρθει ο Μάντισον και να δώσει προβάδισμα στις αλεπούδες στο 76' λίγο πριν το απίστευτο κρεσέντο του εξωπραγματικού Μπέρχβαϊν.

Σημειώνεται πως με τη νίκη αυτή η Τότεναμ μείωσε στον έναν πόντο τη διαφορά της από την 4η Γουέστ Χαμ ενώ έχει και τρία ματς λιγότερα σε σύγκριση με τα σφυριά.

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Τσουντούρι, Σογιουντσού, Βέστεργκααρντ, Ολμπράιτον, Τίλεμανς, Ντούσμπερι-Χολ (88' Σουμαρέ), Τόμας (53' Ντάστιν), Μάντισον, Ντάκα (75' Μπαρνς), Λούκμαν

ΤΟΤΕΝΑΜ: Λιορίς, Ρόαγιαλ (46' Ντόχερτι), Τανγκάνγκα, Σάντσες, Ντέιβις, Ρεγκιλόν (79' Μπέρχβαϊν), Σκιπ, Γουίνκς (74' Λο Σέλσο), Χόιμπιεργκ, Κέιν, Μόουρα

Πηγή: sport24.gr

Πηγή φωτογραφίας: 022 RUI VIEIRA / AP IMAGES